18. 7. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká spoločnosť Netflix podnikajúca v oblasti streamovacích služieb za druhý kvartál vykázala zisk, ktorý prekonal odhady analytikov, hoci tempo rastu počtu jej predplatiteľov sa spomalilo. Zisk firmy za apríl až jún medziročne posilnil o 32 percent na 384 mil. USD, čiže 85 centov na akciu. Tržby spoločnosti sa zvýšili o 6 percent na úroveň 3,9 mld. USD.
Netflix počas druhého štvrťroka celosvetovo získal 5,1 mil. predplatiteľov, čo však bolo o vyše milión menej, ako vedenie firmy predpokladalo. Netflix tak prvýkrát za viac ako rok neprekonal prognózu rastu počtu predplatiteľov. V závere júna mala firma 130 mil. predplatiteľov, vrátane 57,4 mil. v USA. Cena akcií spoločnosti Netflix v pondelok po uzatvorení riadneho obchodovania na burze klesla o približne 14 percent na 345,63 USD za kus.

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) odsúdil v utorok Rusko kvôli tomu, že nezaviedlo do platnosti adekvátne vyšetrovacie opatrenia na identifikáciu objednávateľov vraždy ruskej opozičnej novinárky a aktivistky za ľudské práva Anny Politkovskej. Tá bola zastrelená v Moskve 7. októbra 2006.
"Štát si nesplnil svoje povinnosti týkajúce sa účinnosti a trvania vyšetrovania vyplývajúce z Európskeho dohovoru o ľudských právach z roku 1950," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Európskeho súdu pre ľudské práva.
Hlasovanie v podobe piatich hlasov proti dvom - proti boli ruský a slovenský sudca - podľa ESĽP naznačilo, že došlo k porušeniu čl. 2 z Európskeho dohovoru o ľudských právach, pojednávajúceho o "práve na život".
Súd spadajúci pod činnosť Rady Európy (RE) konal na žiadosť rodiny zastrelenej novinárky. Podľa rozhodnutia súdu vyšetrovanie viedlo k hmatateľným výsledkom, pretože päť mužov bolo priamo obvinených z vraždy, zároveň však súdna inštancia zo Štrasburgu konštatuje, že v prípade takejto vraždy "nemožno spochybniť primeranosť vyšetrovania, ak nebolo vyvinuté úsilie na identifikáciu objednávateľa vraždy".
"Úrady vypracovali teóriu o podnete k vražde - réžia ich vyšetrovania sa orientovala na ruského podnikateľa, ktorý býval v Londýne a už nežije -, ale nespresnili potrebné detaily na sledovanie tejto stopy," uvádza sa v stanovisku ESĽP. Podľa súdu mali zodpovedné orgány vziať do úvahy a sledovať aj ďalšie scenáre vrátane tých, o ktorých hovorila žaloba, že za atentátom mohli stáť dôstojníci ruskej tajnej služby FSB alebo ľudia z prostredia vlády Čečenskej republiky.
ESĽP v tejto súvislosti pripomenul, že Politkovská vyšetrovala aj obvinenia z porušovania ľudských práv spáchaných počas druhej vojny v Čečensku a opakovane kritizovala politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.
Utorňajší rozsudok ESĽP nie je konečný, ruská strana môže podať odvolanie v lehote do troch mesiacov.
Čečenec Lom-Ali Gajtukajev, ktorý bol spolu s Rustamom Machmudovom obvinený z prípravy a realizácie vraždy Politkovskej, zomrel vo väzení v júni 2017. Obaja boli odsúdení na doživotný trest za mrežami.
Moskovský policajt Sergej Chadžikurbanov dostal za pomoc pri príprave vraždy prominentnej novinárky 20 rokov väzenia. ESĽP upozornil, že objednávatelia vraždy doteraz nie sú známi.

Copyright © TASR 2018