24. 5. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa počas zasadnutia Rady OECD na ministerskej úrovni, ktorej Slovensko predsedá, zaviazali nájsť do roku 2020 konsenzus, ako efektívne nastaviť globálne pravidlá zdaňovania digitálnej ekonomiky. Uviedol to slovenský rezort financií, ktorý na zasadnutí zastupuje minister Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Digitalizácia ekonomiky prináša podľa ministerstva financií viacero otázok v daňovej oblasti, na ktoré súčasné daňové systémy jednotlivých krajín nevedia efektívne reagovať. "Základná otázka, na ktorej je potrebné nájsť zhodu, je kde a v akej výške by mali nadnárodné spoločnosti platiť dane z činností, ktoré spoločnosti môžu ponúkať v rôznych krajinách aj bez fyzickej prítomnosti," skonštatoval Kamenický.
Aj to je podľa neho dôvod, prečo sa krajiny zaviazali nájsť zhodu v nastavení zdaňovania digitálnej ekonomiky. Ako dodal, riešenie by malo byť presné a čo najjednoduchšie, aby bolo realizovateľné pre daňové správy a daňových poplatníkov.
Slovensko tento rok predsedá Rade OECD na ministerskej úrovni v Paríži. Témou je využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy. Slovenskí ministri počas zasadnutia Rady OECD predsedajú jednotlivým panelom a diskusným skupinám. Minister Kamenický predsedá plenárnemu zasadnutiu, ktoré sa zaoberá daňovou politikou, konkrétne dosiahnutím pokroku pri riešení daňových výziev vyplývajúcich z digitalizácie ekonomiky.



Egyptský súd nariadil prepustenie novinára Mahmúda Husajna zo spravodajskej stanice al-Džazíra zadržiavaného od roku 2016 a obviňovaného zo šírenia falošných správ a očierňovania dobrého mena Egypta. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.
Husajna, egyptského novinára pracujúceho pre al-Džazíru sídliacu v Katare, zatkli na káhirskom letisku v decembri 2016, keď prišiel na rodinnú dovolenku z katarskej Dauhy. Nevzniesli voči nemu žiadne oficiálne obvinenia a nečelil súdnemu procesu.
Al-Džazíra priniesla správu o rozhodnutí egyptského súdu na svojej webovej stránke s tým, že ho zatkli bez oficiálnych obvinení a držali ho vo väzení "881 dní".
Jeho dcéra Zahra Husajnová na Facebooku uviedla, že jej otca prepustia, pričom sa na neho budú vzťahovať "preventívne opatrenia" - pravdepodobne sa bude musieť pravidelne hlásiť polícii. Podľa dcériných slov ho čoskoro prevezú z väzenia na policajnú stanicu, dodala AP.

 


Copyright © TASR 2019
 

Slávna rozprávková postava Krtka sa objaví vo formule 1. Hrdina animovaných filmov a knižiek pre deti sa v minulosti pozrel do vesmíru na palube raketoplánu, teraz sa predstaví v kráľovskej disciplíne motošportu. Jeho obrázok bude zdobiť monoposty Kimiho Räikkönena a Antonia Giovinazziho z tímu Alfa Romeo.
"Všeobecne je záujem, aby sa náš šport zameral na nové publikum. A Krtko, ktorý má veľkú základňu po celom svete, nám v tejto snahe môže pomôcť. Osloví státisíce detí a priblíži im náš šport," uviedol riaditeľ tímu Frédéric Vasseur v tlačovej správe .
Výtvarník Zdeněk Miler vytvoril slávnu postavičku v roku 1956 a Krtko sa preslávil po celom svete. "Krteček je neohrabané zvieratko túžiaci po dobrodružstve, ktoré využíva svoju vynaliezavosť a zvedavosť na preskúmanie sveta. Táto jeho vynaliezavosť podporuje kreativitu, ktorú naše športové odvetvie potrebuje," dodal Vasseur.
Prvýkrát sa Krtko v F1 ukázal už včera, keď boli programe úvodné voľné tréningy na Veľkú cenu Monaka.


Copyright © ČTK 2019
 
Austrálsky herec Geoffrey Rush získal odškodné takmer 2,9 milióna austrálskych dolárov (v prepočte viac ako 1,7 milióna eur) v rámci súdneho sporu s vydavateľstvom sydneyského denníka The Daily Telegraph a jedným z jeho novinárov Jonathonom Moranom pre správy, v ktorých ho obvinili z nevhodného správania sa ku kolegyni. V Austrálii je to pritom rekordná suma.
Šesťdesiatsedemročný držiteľ Oscara zažaloval Nationwide News a Morana na federálnom súde za urážku na cti vo dvoch článkoch a na plagáte z konca roku 2017. Predmetné správy sa týkali Rushovho údajného nevhodného správania sa počas produkcie Kráľa Leara Divadelnej spoločnosti mesta Sydney v rokoch 2015 a 2016. Sudca Michael Wigney v apríli rozhodol, že vydavateľstvo a spomínaný novinár boli nedbanliví voči pravde a plagát s článkami obsahovali hanlivé vyjadrenia, ktorých pravdivosť Nationwide News nedokázalo. Obvineným vtedy nariadil vyplatenie odškodného 850-tisíc austrálskych dolárov (zhruba 524-tisíc eur) plus úroky 42 302 austrálskych dolárov (26-tisíc eur) za neekonomickú stratu.
Sudca následne zvažoval ďalšie osobitné odškodnenie vrátane toho za stratu príjmu. Vo štvrtok, po dohode medzi stranami, rozhodol, že Rush dostane ďalšieho 1,98 milióna austrálskych dolárov (vyše 1,2 milióna eur) za minulú aj budúcu ekonomickú stratu. Vydavateľstvo a Moran sa voči rozhodnutiu plánujú odvolať.
Rushova právnička Sue Chrysanthou uviedla, že herec začiatkom roku 2018 navrhol urovnanie sporu s obvinenými výmenou za ospravedlnenie a 50-tisíc austrálskych dolárov (vyše 30-tisíc eur) plus náklady. Nationwide News však na tento návrh nereagovala.
Rekordné odškodné za urážku na cti v roku 2017 na súde vyhrala herečka Rebel Wilson, keď jej v prípade proti ďalšiemu vydavateľstvu prisúdili 4,7 milióna austrálskych dolárov. Odškodné však súd po odvolaní znížil o 90 percent.
Geoffrey Roy Rush je jednou z mála osobností, ktoré sa môžu pochváliť takzvanou trojitou korunou herectva, keď získal Oscara, cenu Tony aj Primetime Emmy. Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil v roku 1997 vďaka hlavnej úlohe v dráme Žiara (1996). Ďalšie tri nominácie mu vyniesli snímky Zamilovaný Shakespeare (1998), Quills - Perom markíza de Sade (2000) a Kráľova reč (2010). Svoju jedinú Primetime Emmy získal vďaka titulnej úlohe v televíznom filme Život a smrť Petra Sellersa (2004). Na konte má tiež tri britské filmové ceny BAFTA, dva Zlaté glóbusy a štyri Screen Actors Guild Awards. Hral aj v Kráľovnej Alžbete (1998), sérii Piráti Karibiku (2003, 2006, 2007, 2011, 2017) či snímkach Mníchov (2005), Najvyššia ponuka (2013) alebo Zlodejka kníh (2013).


©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho