14. 7. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Sídlo súkromnej spravodajskej televízie 112 Ukrajina v Kyjeve sa v noci na sobotu stalo terčom útoku z granátometu, pri ktorom nebol nikto zranený a vznikli len materiálne škody. Polícia kvalifikuje tento incident ako teroristický čin, informovala v sobotu agentúra Ukrinform.
Políciu privolali v sobotu po tretej hodine miestneho času obyvatelia žijúci v okolitých domoch, keď začuli zvuk podobný výbuchu. Tá po príchode na miesto činu našla poškodenú fasádu budovy a pri obhliadke okolia objavila aj trubicu z granátometu, ktorú odoslala na expertízu.
Agentúra Interfax informovala, že polícia pátra po jednej až dvoch podozrivých osobách.
Majiteľom televízneho kanála 112 Ukrajina, ako aj televízií NewsOne a ZIK je poslanec ukrajinského parlamentu Taras Kozak z klubu Opozičný blok. Kozak je pred júlovými predčasnými parlamentnými voľbami v prvej desiatke na kandidátnej listine strany Za život, v ktorej vedení je aj proruský politik Viktor Medvedčuk.
Kozak označil nočný incident za ďalšiu vyhrážku pre nezávislé médiá. Generálny riaditeľ televízie Jehor Benkendorf informoval, že ochrana jej sídla bude po tomto incidente posilnená.
Agentúra Interfax pripomenula, že na webovej stránke televízie 112 Ukrajina sa v piatok objavila výzva adresovaná vedeniu krajiny, v ktorom žiada zastaviť útoky na svoju adresu.
Televízia 112 Ukrajina vo svojom vyhlásení uviedla, že vyhrážky dostáva v súvislosti so svojimi plánmi odvysielať film V boji o Ukrajinu, v ktorom americký režisér Oliver Stone a ukrajinský dokumentarista Ihor Lopatenok analyzujú krízu v krajine.
Generálny prokurátor Jurij Lucenko pritom vedenie televízie varoval, že ak tento film zaradí do vysielania, bude čeliť trestnému stíhaniu.
Televízia 112 Ukrajina sa spomínala aj v súvislosti s medializovaným plánom usporiadať telemost medzi ukrajinskou televíziou NewsOne a ruskou stanicou Rossija 24. Ten sa napokon ani nekonal vzhľadom na negatívnu reakciu ukrajinskej vlády a novinárov, ako aj v dôsledku vyhrážok ukrajinským novinárom a ich rodinám.
Majiteľov televízie NewsOne však na Ukrajine vyšetrujú pre podozrenie z financovania terorizmu a jej novinársky tím podozrievajú z vlastizrady.
Namiesto telemostu s NewsOne usporiadala televízia Rossija 1 v piatok podvečer nepolitický ukrajinsko-ruský telemost prostredníctvom internetovej služby Skype.



Americká Federálna obchodná komisia (FTC) schválila pokutu vo výške približne 5 miliárd dolárov pre internetovú spoločnosť Facebook za porušenie ochrany súkromia. Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom. Facebook aj FTC sa k správe odmietli vyjadriť.
Podľa agentúry Reuters FTC vyšetrovala obvinenia, že Facebook nevhodne zdieľal informácie, ktoré patrili 87 miliónom užívateľov, s už neexistujúcou britskou firmou Cambridge Analytica, ktorá pracovala pre prezidentskú kampaň Donalda Trumpa. Vyšetrovanie bolo zamerané na to, či zdieľanie údajov porušilo dohodu medzi Facebookom a regulátorom z roku 2011 o ochrane súkromia užívateľov.
Podľa amerického denníka Wall Street Journal (WSJ) sa očakáva, že FTC do vyrovnania zahrnie aj ďalšie obmedzenia týkajúce sa toho, ako Facebook zaobchádza so súkromím používateľov. Denník ďalej uviedol, že hlasovanie v komisii prebehlo stranícky, keďže traja členovia komisie nominovaní republikánmi hlasovali za pokutu a dvojica demokratov bola proti.
Pokuta je najvyšším peňažným trestom, aký FTC uložila technologickej spoločnosti. Pre sociálnu sieť Facebook to však nemusí znamenať až tak veľa, keďže v minulom roku zaznamenal tržby vo výške takmer 56 miliárd dolárov.
Londýnska konzultačná firma Cambridge Analytica pracovala pred americkými voľbami v roku 2016 pre predvolebný tím Donalda Trumpa. Neoprávnene získané osobné údaje užívateľov Facebooku sa pokúšala využiť na ovplyvnenie volebných výsledkov.
Obvinenia sa týkali aplikácie, ktorá bola propagovaná ako osobnostný test. Zberala pritom údaje nielen od užívateľov Facebooku, ktorí ju používali, ale aj od ich priateľov. K zberu dát, ktoré následne odkúpila Cambridge Analytica, pritom dochádzalo bez súhlasu dotknutých užívateľov.
Facebook nedokázal danú aplikáciu náležite kontrolovať napriek tomu, že mal informácie o pokusoch smerujúcich k získavaniu užívateľských dát.
Facebook po vypuknutí škandálu okolo Cambridge Analytica sprísnil pravidlá ochrany osobných údajov. Spoluzakladateľ a šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg bol v tejto súvislosti vypočúvaný aj v americkom Kongrese.

Copyright © TASR 2019