9. 8. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


V Pskovskej oblasti na hraniciach medzi Ruskom a Bieloruskom zadržali v sobotu troch koordinátorov proopozičného združenia Otvorené Rusko. Všetci traja cestovali do Bieloruska, aby tam ako nezávislí blogeri monitorovali nedeľné prezidentské voľby.
Pôvodne mali títo aktivisti záujem zúčastniť sa na prezidentských voľbách v Bielorusku ako pozorovatelia, tamojšie úrady im však neudelili príslušnú akreditáciu.
Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, trojica aktivistov cestovala do Bieloruska linkovým autobusom. Na hraniciach s Bieloruskom ich však polícia legitimovala, z autobusu vysadila a zadržala.
Okrem toho - ako informovala rozhlasová stanica Deutsche Welle - v bieloruskom hlavnom meste Minsk v piatok zadržali a následne z krajiny vyhostili troch novinárov ruskej televízie Nastojaščeje vremia, ktorým navyše zakázali vstup do krajiny na najbližších desať rokov. Novinári svoje vyhostenie spájajú s výkonom svojej profesie.
Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RL/RFE), s ktorej podporou tento televízny kanál vznikol, vyjadrila v súvislosti so zadržaním svojich kolegov pobúrenie.
Odmietnutie bieloruských orgánov akreditovať novinárov je podľa RL/RFE ďalším "príkladom nerešpektovania práv slobody tlače a práva bieloruských občanov na informácie bez cenzúry."
Týždne, ktoré v Bielorusku predchádzali nedeľným prezidentským voľbám, boli poznamenané zadržiavaním viacerých opozičných aktivistov a politikov. Uskutočnil sa aj jeden z najmasovejších protestov v histórii republiky - išlo o zhromaždenie prívržencov opozičnej kandidátky Svitlany Cichanovskej, ktoré sa konalo 30. júla v Minsku. Podľa aktivistov za ľudské práva pritiahlo toto podujatie viac ako 60.000 ľudí.
Prezidentské voľby v Bielorusku sa uskutočnia túto nedeľu. Okrem Cichanovskej a súčasného prezidenta Alexandra Lukašenka v nich kandiduje aj predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa bieloruského parlamentu Hanna Kanapacká a spolupredseda hnutia Hovor pravdu Andrej Dzmitryjev.


Copyright © TASR 2020


Facebook odstránil veľkú skupinu súvisiacu s konšpiračnou teóriou QAnon. Hovorkyňa spoločnosti uviedla, že ju odstránili pre "opakované zverejňovanie príspevkov, ktoré porušujú pravidlá". Skupina s názvom Official Q/Qanon mala takmer 200-tisíc členov. Na platforme však funguje množstvo ďalších skupín zameraných na QAnon.
Minulý mesiac zakročili proti podporovateľom tejto teórie aj Twitter a TikTok.
Ako vysvetľuje spravodajský portál BBC, QAnon je rozsiahla konšpiračná teória, ktorá sa z okraja sociálnych médií dostala do hlavného prúdu pozornosti. Jej nasledovatelia podporujú amerického prezidenta Donalda Trumpa a veria, že sa vysokopostavení zradcovia sprisahali proti nemu. Podporovatelia QAnon sa spájajú s početnými ďalšími nepravdivými tvrdeniami, ktoré sa rozšírili na internete. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) minulý rok vydal varovanie o "domácich extrémistoch motivovaných konšpiračnými teóriami" a QAnon označil za potenciálnu vnútornú extrémistickú hrozbu.
Taiwanský seniorský manželský pár, ktorý prevádzkuje malú práčovňu, zaujal používateľov služby Instagram po tom, ako začal pózovať v oblečení, ktoré si zabudli ich zákazníci. Osemdesiattriročný muž a jeho o rok staršia manželka majú na Instagrame už viac ako 600-tisíc sledovateľov, ktorí sa tešia na nové fotografie páru.
Dvojica sa objavila v taiwanskej verzii časopisov Vogue a Marie Claire. Vyhlásili, že vďaka tejto činnosti sa cítia o 30 rokov mladší. S nápadom založiť si účet na Instagrame prišiel ich vnuk, ktorý mal pocit, že sa jeho starí rodičia nudia.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.




Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch. Agentúre Reuters to povedali zdroje oboznámené so situáciou. O prevzatí aktivít, ktoré by odvrátilo zákaz premávky TikToku v USA, už jedná americký softvérový gigant Microsoft. Aplikáciu TikTok prevádzkuje čínska spoločnosť ByteDance. Prezident Donald Trump dal firme čas do 15. septembra na dohodu o predaji aktivít TikToku v USA do amerických rúk, inak tieto aktivity zakáže. TikTok má v Spojených štátoch približne 100 miliónov užívateľovrump svoj postoj zdôvodňuje tým, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda tak podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch.
O záujmu Twitteri o aktivity TikToku informoval tiež denník The Wall Street Journal. Twitter je však oveľa menšia ako Microsoft a mohol by mať problémy s financovaním transakcie. Trhová hodnota Twitteri sa pohybuje okolo 29 miliárd dolárov, zatiaľ čo trhová hodnota Microsoftu presahuje 1,6 bilióna dolárov.
Podľa zdrojov by Twitter kvôli financovaniu dohody musel zvýšiť svoj kapitál. "Pre Twitter bude ťažké dať dohromady dostatok financií," uviedol profesor Michiganskej univerzity Erik Gordon. "Nemá dostatočný priestor pre pôžičky," dodal. Akcionári Twitteri by podľa neho navyše mohli preferovať, aby sa vedenie podniku radšej sústredilo na vlastné aktivity.




Copyright © ČTK 2020