18. 11. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 



Dánske ministerstvo spravodlivosti v pondelok oznámilo, že sprísni bezpečnostné opatrenia vo väzení s vysokým stupňom stráženia na predmestí Kodane, odkiaľ sa v októbri takmer podarilo utiecť vynálezcovi Petrovi Madsenovi, prezývanému vrah z ponorky a odsúdenému na doživotie za vraždu švédskej novinárky. Informovala o tom agentúra AFP.
Okrem sprísnenia bezpečnostných opatrení vo väznici Herstedvester na predmestí Kodane ohlásil rezort spravodlivosti aj inšpekcie vo väzniciach v celej krajine a nábor špecialistov, ktorí budú dohliadať na režim v zariadeniach tohto typu.
Dánsky vynálezca Madsen (49) si odpykáva doživotie za to, že 10. augusta 2017 zavraždil 30-ročnú švédsku novinárku Kim Wallovú na palube svojej podomácky vyrobenej ponorky, kde s ním prišla urobiť rozhovor. Jej telo následne rozštvrtil a jeho časti hodil do mora.
Madsenovi sa podarilo 20. októbra nakrátko utiecť z väzenia Herstedvester. Použil vtedy falošný pás s výbušninami, ktorým zastrašil väzenského psychológa, pripomína AFP.
Polícia Madsena zadržala už po niekoľkých minútach na slobode. Skutočnosť, že sa mu podarilo z väzenia utiecť, však podľa ministerstva spravodlivosti poukazuje na nedostatočné bezpečnostné opatrenia vo väznici. Madsen mohol bez dozoru chodiť do väzenskej dielne a podarilo sa mu odtiaľ prepašovať falošné výbušniny, ktoré po tom použil na svoj útek, uviedol minister spravodlivosti Nick Häkkerup.
Väzenská služba neskôr informovala, že Madsen sa mohol vo vnútorných priestoroch väznice pohybovať s taškou bez toho, aby ho kontrolovali dozorcovia.
Od jeho pokusu o útek tam sprísnili bezpečnostné opatrenia vo viacerých väzenských blokoch. Väzni teraz musia svoje veci nosiť v priehľadných taškách a posilnený bol tiež kamerový systém. Madsena a piatich ďalších väzňov zároveň po incidente premiestnili do inej väznice, ktorej polohu však úrady nezverejnili.

 


Po Číne, Iráne a Severnej Kórei sa Šalamúnove ostrovy zrejme stanú štvrtou krajinou na svete, ktorá na svojom území zakáže Facebook.
Podľa agentúry AFP vláda tohto tichomorského súostrovia vysvetlila, že takto chce zabrániť šíreniu urážlivých príspevkov na sociálnej sieti.
Oponenti vlády však tento krok vnímajú skôr ako nástroj na rázne zastavenie vlny kritiky na adresu výkonnej moci.
Minister pre komunikáciu Peter Shanel Agovaka pre portál Solomon Times uviedol, že urážky na adresu ministrov či predsedu vlády, ich ohováranie a vyhrážanie sa vyvolávajú znepokojenie. Preto chce vláda zabrániť šíreniu takýchto príspevkov na sociálnych sieťach.
Zatiaľ nie je známy termín implementácie tohto opatrenia, ktoré vláda schválila v pondelok a sľubuje, že bude len dočasné.
Hovorkyňa Facebooku pre agentúru Reuters uviedla, že táto americká spoločnosť sa snaží vládu Šalamúnových ostrovov primať, aby svoje rozhodnutie zmenila, lebo toto opatrenie bude mať dôsledky pre tisíce ľudí na Šalamúnových ostrovoch, ktorí využívajú služby Facebooku na kontakt s blízkymi a zapojenie sa do dôležitých diskusií v celom Tichomorí.
Facebook je na súostroví veľmi populárny - z celkového počtu 650.000 obyvateľov ho používa asi 120.000 ľudí. Aj vláda využíva túto platformu - obzvlášť teraz, v čase pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Prostredníctvom Facebooku sa ostrovanom často naživo prihovára premiér Manasseh Sogavare.
Ostrovné úrady upokojujú, že ich zámer v žiadnom prípade nie je útokom na slobodu prejavu alebo slobodu tlače.
Podľa opozície je však cieľom tohto zákazu znížiť dosah kritiky na adresu vlády a počet ľudí, ktorí sa o tom dozvedia.
Vláda je totiž obviňovaná najmä z korupcie a zlého hospodárenia pri rozdeľovaní finančných prostriedkov určených na zvládnutie krízy vyvolanej chorobou COVID-19.
Koncom minulého roka bola vláda zasa kritizovaná za to, že prerušila vzťahy s Taiwanom, čo však vyvolalo pozitívnu reakciu Číny.
Podľa niektorých pozorovateľov je Čína aj za najnovším rozhodnutím ostrovnej vlády. Ide o dôkaz jej rastúceho vplyvu v Tichomorí. V samotnej Číne je sociálna sieť založená Markom Zuckerbergom zakázaná od roku 2009.
 


Copyright © TASR 2020


Francúzska verejnoprávna rozhlasová stanica Radio France International omylom na oficiálnej webovej stránke uverejnila správy o úmrtí približne stovky svetových osobností. Stanica RFI správy čo najrýchlejšie stiahla z obehu a ospravedlnila sa za nepríjemnosti, ktoré údajne spôsobili technické problémy. Medzi predčasne "pochovanými" boli britská kráľovná Alžbeta II., herci Jean-Paul Belmondo, Clint Eastwood či Brigitte Bardot, kubánsky vodca Raúl Castro, bývalý americký prezident Jimmy Carter či "futbalový kráľ" - Brazílčan Pelé. Rádio malo nekrológy predpripravené pre prípad, že by niektorá z dotknutých svetových osobností, ktoré sú už v pokročilom veku, skonala na následky koronavírusu.

 

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.