10. 4. 2021

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS


Ferghana news agency files complaint against site blocking in Russia | RSF


Ruský orgán pre dozor nad médiami Roskomnadzor informoval v stredu rozhlasovú stanicu Slobodná Európa (RL/RFE), že musí do 60 dní zaplatiť pokutu vo výške viac ako 5,5 milióna rubľov (takmer 60.000 eur). Dôvodom je porušenie ruského zákona o tzv. zahraničných agentoch, píše agentúra AFP.
Oznámenie Rozkomnadzoru bolo zverejnené len deň po tom, čo šéf americkej diplomacie Antony Blinken podporil túto rozhlasovú stanicu a iné medzinárodné médiá financované Spojenými štátmi a odsúdil spomínaný ruský zákon, ktorým sa podľa neho Kremeľ usiluje o "vyhnanie" RL/RFE z Ruska.
Kontroverzný zákon ukladá médiám, mimovládnym organizáciám a jednotlivcom, ktorí sú financovaní zo zahraničia, povinnosť zaregistrovať sa na ruskom ministerstve spravodlivosti ako zahraniční agenti. Rovnaké označenie musia uviesť aj pri svojom zverejňovanom obsahu, inak im hrozí pokuta, približuje AFP.
Roskomnadzor uviedol, že RL/RFE týmto spôsobom neoznačila svojich deväť webstránok dostupných aj v Rusku. Ruský súd preto rádiu nariadil, aby zaplatilo pokutu vo výške 71,5 milióna rubľov (zhruba 779.000 eur).
RL/RFE sa proti tomuto rozsudku odvolala - iný súd predošlý verdikt potvrdil, avšak výšku pokuty znížil (v prepočte) na zhruba 60.000 eur.


Petr Kellner zemřel: Jediný přeživší havárie David je při vědomí! | Blesk.cz

Jediný preživší nehody vrtuľníka, pri ktorej na Aljaške v USA zahynul najbohatší Čech Petr Kellner, už komunikuje a chce vypovedať. Český fotograf a tréner snowboardu David Horváth odkázal, že haváriu vrtuľníka nezavinila technická porucha. V piatok o tom informoval spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na Český rozhlas (ČRo).
Hovorca Kellnerovej finančnej skupiny PPF Vladimir Mlynář v rozhovore pre ČRo povedal: "Z toho, ako sme sa rozprávali s Davidom Horváthom, snáď môžem len povedať, že nič nenasvedčuje technickej poruche. Že to bola skutočne súhra nejakých nešťastných náhod, poveternostných podmienok, pristávacích podmienok." Dodal však, že haváriu musia posúdiť vyšetrovatelia.
Predbežnú správu z vyšetrovania nehody vrtuľníka zverejní americký Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB) zrejme už na budúci týždeň. Vypracovanie záverov však môže trvať aj rok, vyhlásil hlavný vyšetrovateľ nehody Clint Johnson. Ten tiež povedal, že aj keď preživší 48-ročný snowboardista dal prostredníctvom zástupcu najavo ochotu vypovedať, zatiaľ toho celkom nie je schopný.
"Pravdepodobne to chvíľu potrvá," povedal Johnson pre web Anchorage Daily News. Horváthovo meno medzitým zmizlo z evidencie nemocnice, kam ho po nehode koncom marca previezli. To podľa hovorcu nemocnice Mikala Canfielda znamená, že sa zotavil natoľko, že ho prepustili, alebo že požiadal o vyškrtnutie zo zoznamu z dôvodu ochrany svojho súkromia.
Vyšetrovatelia sa zatiaľ venujú vraku helikoptéry Airbus AS350B3. Už ho previezli do najväčšieho mesta v štáte Aljaška, kde ho skúma 12-členný tím. Podarilo sa mu zatiaľ získať časť elektroniky k palivovému systému vrtuľníka.
Na ňu sa ukladajú údaje o tlaku, rýchlosti a teplotách. NTSB poslal túto elektroniku výrobcovi vrtuľníka do Francúzska na ďalšiu analýzu. Tím našiel aj vysielacie zariadenie, ktoré v prípade havárie dokáže upovedomiť záchranárov a odovzdať im GPS súradnice stroja. V prípade havárie vrtuľníka s Kellnerom na palube však záchranári žiadnu takúto informáciu nedostali - z dosiaľ nejasných dôvodov.
Na letisku v Anchorage v stredu 7. apríla pristál Kellnerov luxusný Boeing 737 BBJ, čo vyvolalo špekulácie, že priletel po miliardárovo telo. Mlynář v stredu v spomínanom rozhovore potvrdil, že repatriácia Kellnerových pozostatkov je "v procese".
Tragická nehoda sa stala 27. marca, keď skupina vyrazila vrtuľníkom na snowboarding vo voľnom teréne. Stroj narazil do hory blízko ľadovca Knik. Okrem 56-ročného Kellnera zahynuli aj tréner snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dvaja horskí vodcovia Gregory Ha


V Aténach zastrelili známeho gréckeho novinára, písal najmä o zločinoch |  TVnoviny.sk

Známeho gréckeho novinára Jorgosa Karaivaza, ktorý sa venoval najmä kriminálnym témam, zastrelili v piatok pred jeho domom v aténskej štvrti Alimos. Podľa agentúry AFP o tom informovali policajné zdroje.
Karaivaz pracoval pre súkromnú televíziu Star a viedol aj spravodajský blok bloko.gr.
Podľa polície podľahol viacerým strelným zraneniam, ktoré mu údajne spôsobila dvojica mužov na motorke.
AFP poznamenala, že v Grécku ide o ojedinelý spôsob útoku na novinára. Grécke médiá doteraz čelili skôr útokom spáchaným s použitím zápalných fliaš alebo boli vystavené vandalizmu.
AFP však v tejto súvislosti spomenula útok na majiteľa bulvárneho denníka Stefanosa Chiosa, ktorého postrelil vlani v júli do hrudníka a krku maskovaný muž. Chios prežil tento útok, ku ktorému došlo pred jeho vlastným domom. Prípad je však stále predmetom vyšetrovania, dodala AFP.
V roku 2010 bol pred svojím domom zastrelený i rozhlasový manažér, bloger a investigatívny novinár Socratis Jolias. Štátna televízia TV NET informovala, že v tom čase pracoval na materiáli o korupcii. K tomuto útoku sa prihlásilo isté ľavicové zoskupenie. Prípad je však stále nevyriešený.rms a Sean McManamy, pripomenuli Novinky.cz.

Copyright © TASR 2021

 Watch Free TV Shows | Watch Netflix for Free

Internetová televízia Netflix uzavrela päťročnú dohodu so Sony Pictures Entertainment na domáce streamovanie filmov tejto americkej distribúcie, napríklad ďalších záberov zo série Spider-Man. S odvolaním sa na spoločné oznámenia dotknutých firiem o tom ako prvý informoval denník The Wall Street Journal (WSJ). Hodnota dohody nebola zverejnená. Podľa denníka WSJ, ktorý sa odvoláva na oboznámených zdroje, môže táto hodnota každoročne vystúpiť na niekoľko stoviek miliónov dolárov a za celý čas presiahnuť jednu miliardu dolárov. Konečná suma bude čiastočne závisieť na tom, aké vysoké tržby filmy prinesú pri uvedení do kín. K filmom, ktoré Sony Pictures uvedie v roku 2022, bude mať Netflix prístup ako prvý. Internetová televízia sa zaviazala, že odoberie určitý počet týchto snímok. Prístup ale bude mať aj k tým starším. Medzi filmy, ktoré sa Sony chystá predstaviť, sa počíta s pokračovaním série Spider-Man a s ďalšími zábery inšpirovanými hrdinami štúdia Marvel. Práve tie boli pre Netlix jedným z hlavným popudov uzavrieť dohodu so Sony Pictures. Netflix mal skôr tento obsah od firmy Walt Disney, ktorá ho ale presunula do svojej streamovacie služby Disney +. Netflix pri zverejnení hospodárskych výsledkov za štvrtý štvrťrok koncom januára informoval, že má približne 203 miliónov užívateľov, teda približne dvakrát toľko čo služba Disney +.

 

Copyright © ČTK 2021