3. 5. 2022

Svetový index slobody tlače upozorňuje na polarizáciu a informačný chaos

 Svetový index slobody tlače upozorňuje 

 Súbor:Reporters Without Borders.svg – Wikipédia

na polarizáciu a informačný chaos


Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) upozorňuje vo svojom tohtoročnom Svetovom indexe slobody tlače na rastúcu polarizáciu médií, ale aj krajín na medzinárodnej úrovni, ktorú umocňuje informačný chaos. Dokument zverejnila v utorok na svojej oficiálnej webovej stránke.
Na vrchole tohtoročného rebríčka Svetového indexu slobody tlače, ktorý hodnotí stav žurnalistiky v 180 krajinách a územiach sveta, sa umiestnili tri severské krajiny – Nórsko, Dánsko a Švédsko. Tie podľa RSF naďalej slúžia ako príklad demokratického modelu, v ktorom sloboda slova prekvitá.
Slovensko sa tento rok umiestnilo na 27. priečke a polepšilo si tak oproti minulému roku, keď obsadilo 35. miesto. Polepšilo si aj susedné Česko, ktoré sa z vlaňajšej 40. priečky tento rok posunulo na 20. miesto.
Situáciu v súvislosti so slobodou tlače hodnotí RSF ako "veľmi zlú" v 28 krajinách nachádzajúcich sa na konci rebríčka vrátane Bieloruska (153. miesto) a Ruska (155. miesto), ktoré sa nachádzajú na červenom zozname indexu. Medzi desať krajín s najhoršou situáciou pre slobodu tlače patria Mjanmarsko (176. miesto), kde štátny prevrat z februára 2021 vrátil podľa RSF slobodu tlače o desať rokov späť, ako aj Čína (175. miesto) a Irán (178. miesto). Na poslednom mieste je Severná Kórea.
Tohtoročný Svetový index slobody tlače poukazuje na informačný chaos vyvolaný globalizáciou a neregulovaním online informačného priestoru, ktorý podporuje vznik a šírenie falošných správ a propagandy.
Podľa RSF v demokratických spoločnostiach rastú rozdiely v dôsledku šírenia mienkotvorných médií "typu Fox News" a šírenia dezinformačných kruhov, ktoré umocňujú sociálne médiá. Na medzinárodnej úrovni sú zase demokracie oslabované asymetriou medzi otvorenými spoločnosťami a despotickými režimami, ktoré ovládajú svoje média a online platformy a zároveň vedú propagandistickú vojnu proti demokraciám. Polarizácia na týchto dvoch úrovniach podnecuje zvyšovanie napätia.
Tento proces odráža podľa RSF najmä ruská vojenská invázia na Ukrajinu (106. miesto) z konca februára, kde ozbrojenému konfliktu predchádzala propagandistická vojna. Polarizácia médií živí a upevňuje vnútorné spoločenské rozdiely v demokratických spoločnostiach, akou sú napríklad Spojené štáty (42. miesto). Zvyšovanie spoločenského a politického napätia umocňujú sociálne a mienkotvorné médiá najmä vo Francúzsku (26. miesto), píše RSF.


Zdroj: TASR