29. 9. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 

Ruskú novinárku odsúdili za účasť na proteste proti mobilizácii


Dokumentaristka a novinárka Julija Višnevecká, pracujúcu pre ruskú sekciu rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL), bola za účasť na nepovolenom zhromaždení proti mobilizácii odsúdená na päť dní väzenia. V stredu o tom informovala stanica RFE/RL.
Višneveckú zadržali 26. septembra v dagestanskej metropole Machačkala, kde monitorovala protesty proti mobilizácii do ruskej armády, ktorú 21. septembra vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Novinárka sa pred súdom bránila, že na protestné zhromaždenie v pondelok prišla na pokyn z redakcie, aby zistila názor občanov na mobilizáciu.
Polícia ju však - podobne ako aj ďalších novinárov - zadržala a previezla na policajnú stanicu. Mnohým zo zadržaných policajti zobrali mobilné telefóny a dlho im neumožňovali stretnúť sa advokátom.
Prezident mediálnej korporácie Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda Jamie Fly zadržanie Višneveckej odsúdil.
"Julija len robila svoju novinársku prácu, konala v záujme ruskej verejnosti," konštatoval a vyhlásil, že Višnevecká by mala byť okamžite prepustená na slobodu.
Protesty proti mobilizácii vypukli na mnohých miestach Ruska, v Dagestane sa na nich zúčastnili stovky ľudí - najmä žien, proti ktorým polícia často použila silu.
Za týždeň, ktorý uplynul od vyhlásenia mobilizácie, hlásia z mnohých regiónov Ruska problémy pri organizovaní celého procesu, ale aj nedostatok vybavenia pre rezervistov. Predvolanie dostávajú aj ľudia bez bojových skúseností, s vážnymi zdravotnými problémami či dokonca telesne postihnutí. Predvolanie dostali aj viacerí poslanci zastupiteľstiev rôzneho stupňa - napriek tomu, že zo zákona majú výnimku. Objavili sa aj správy, že na front na Ukrajine pošlú mobilizovaných prakticky okamžite, aj bez výcviku.

            Journalisten zorg voor jezelf! PersVeilig helpt | PersVeilig

Odborníci z Holandska diskutovali na Slovensku o možnostiach ochrany novinárov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii predstavili riešenia, ktoré sú používané v Holandsku. Poukázali na dôležitosť vzájomnej spolupráce zamestnávateľov, zamestnancov, polície a prokuratúry.
"Z pohľadu zamestnávateľov ide o zabezpečenie politiky bezpečnosti práce novinárov. Z pohľadu polície o špeciálnu pozíciu novinárov v prípade podania trestného oznámenia. A z pohľadu prokuratúry ide o to, aby boli za trestné činy spáchané na novinároch aplikované vyššie trestné sadzby," ozrejmil projektový koordinátor platformy PersVeilig Peter ter Velde. Vedúci tímu a koordinátor mechanizmu ochrany novinárov z holandského policajného zboru Wim Hoonhout zdôraznil, že novinári patria medzi povolania, ktoré majú prioritnú pozíciu pri vybavovaní trestných oznámení orgánmi činnými v trestnom konaní.
Rezort kultúry, ktorý zorganizoval workshopy v spolupráci s holandskou ambasádou, sa v otázke zlepšenia ochrany novinárov na Slovensku zhostil úlohy mediátora. "Budeme robiť všetko pre to, aby sme zblížili stanoviská tak, aby sa nám podarilo rozbehnúť akúkoľvek procesnú formu. Nehovoríme o tom, či to má byť organizácia, platforma alebo iné procesno-technické riešenie. Nám ide o to, aby sme dospeli ku konkrétnemu výsledku, ktorý bude implementovateľný a odsledovateľný," podotkol štátny tajomník ministerstva Radoslav Kutaš. Verí, že sa aj na základe pravidelných stretnutí s holandskými odborníkmi podarí v najbližších týždňoch dospieť k reálnym výsledkom.
Ministerstvo kultúry chce osloviť zamestnávateľov, aby identifikovali situácie, v ktorých sa ich zamestnanci-novinári cítia ohrození. "Biele miesto máme v regiónoch, o ktorých netušíme takmer nič. Tiež pri novinároch pracujúcich na voľnej nohe. Problematické sa ukazuje, že niektorí zamestnávatelia nemajú nastavené žiadne protokoly. To znamená, že u nich neexistuje žiadna prax, ako postupovať, keď je ich zamestnanec ohrozený napríklad vyhrážaním sa," dodal štátny tajomník.
Veľvyslankyňa Holandska na Slovensku Gabriella Sancisi poukázala na to, že téma slobody médií a ochrany novinárov je stále mimoriadne aktuálna. "Spolupráca odborníkov tu na Slovensku a v Holandsku nám umožní, aby sme sa vyhli tomu, že znovu budeme vynachádzať koleso. Aby sme sa mohli vzájomne inšpirovať v tom, čo sme dosiahli a na čo sme prišli," povedala.

      

 

Copyright  © TASR 2022