Keď na Katarínu stojí hus na ľade, na Vianoce bude stáť na blate
Keď na Katarínu stojí hus na ľade, na Vianoce bude stáť na blate
Katarína muziku zaviera
Katrena hudcom husle berie
Na svätú Katarínu schovaj sa pod perinu
Svätá Katarína je mučeníčka zo 4. storočia. Pochádzala z egyptskej Alexandrie a vynikala múdrosťou a krásou. Svojou duchaplnosťou vraj obrátila na kresťanskú vieru 50 filozofov. Pre výnimočnú krásu sa o ňu zaujímal aj cisár Maxentius, ona ho však odmietla, a tak ju odsúdil na smrť lámaním na kolese. To sa podľa legendy pri mučení zlomilo a sväticu nakoniec sťali. Mnísi jej telo odniesli na horu Sinaj, kde nad jej hrobom
postavili kláštor. Symbolom svätej Kataríny je koleso a ako svoju patrónku ju uctievajú nositelia profesií, spojených s týmto nástrojom, napríklad železničiari. Zároveň sa považuje za ochrankyňu dievčat, filozofov a rečníkov. Jej meno pochádza z gréckeho Katharos, čo znamená čistý, mravný, alebo Aikateriné, čiže vždy čistá.
Okrem nábožnej úcty je Katarína aj objektom ľudovej mágie na začiatku tiesnivého zimného obdobia. Veselice pred adventom mali odplašiť myšlienky na chladné, krátke a temné zimné dni, aj obavy zo zlých síl stelesňovaných strigôňom Martinom-Klingáčom, Babou Jagou, Ježibabou či Meluzínou. Kde nemohli usporiadať tancovačku, aspoň symbolicky trúbili na katarínskych trúbach alebo zvonili zvoncami. Prísne zakázané boli v tento deň ako pradenie, páranie peria, šitie niťou alebo štiepanie dreva. Do domu nemohla ani ako prvá vstúpiť žena. Ak by totiž nosila pod srdcom dieťa, znamenalo by to, že niť jej života sa delí na dve - vlastný osud a osud dieťaťa. Preto sa zaužívali ranné obchôdzky spievajúcich a vinšujúcich mládencov, ktorí obišli všetky príbytky v dedine a potom už mohol do domu vstúpiť každý. Známe sú aj katarínske porekadlá spojené s počasím.