Faustian bargain ONE
Zmluva je nástroj, ktorý má zabezpečiť stabilný finančný výhľad na dlhšie obdobie – spravidla na 4-6 rokov. Predložená koncepcia každoročných dodatkov je presne o opaku. To bude mediálna sekcia MK a vedenie STV každý rok licitovať o sumu, ktorá sa prihodí k rozpočtu STV? Absurdné.
Druhý prínos Zmlúv spočíva v tom, že umožňujú stabilnejšie plánovať a vyvíjať nosné programové projekty. Manažment vie, akú má štátom garantovanú sumu na niekoľko rokov dopredu. Je známe, že väčšie projekty vrátane animákov potrebujú 2 až 3 roky. To isté sa týka väčších investičných akcií. Aj tento prínos je koncepciou ročných dohôd zlikvidovaný. .
Tretí dôležitý moment je transparentnosť vzťahov. Ako ju chceme dosiahnuť, keď „ročné dohody“ nebudú predmetom verejnej diskusie, jednoducho nebude na ne čas? Hlavný vlastník bude vypojený z hry a rokovať budú len štátni úradníci na jednej strane a manažmenty na strane druhej. To snáď nie.
Obávam sa, že takýto model neobhájime ani pred Európskou komisiou. Už samotný fakt – plánovať štátnu pomoc na štyri roky dopredu – bol zatiaľ v Európskej komisii nepriechodný, aspoň pokiaľ ide o médiá financované z koncesionárskych poplatkov. Okrem toho ide o články 81, 86/2/3, 87 Zmluvy, ale aj o ďalšie ustanovenia, s ktorými môžu byť problémy. Zaváňa to krížovou dotáciou – dánska TV2 nedávno v oveľa subtílnejšej kauze musela vrátiť 70 mil. € plus úroky. Ale nie som právnik, tu nesú zodpovednosť iní.
Keď som vkladal myšlienku Zmlúv do materiálu „Optimalizácia infraštruktúry verejnoprávnych vysielateľov v podmienkach digitalizácie vysielania“, vychádzal som z poznatkov, ktoré už veľa rokov fungujú v praxi. Zmluva je doteraz najlepším nástrojom, ako rýchlo stabilizovať finančnú situáciu verejných vysielateľov. Ale je to len nástroj, ktorý predpokladá prijať systémové kroky. Jeden z nich, zameraný na zlepšenie výberu úhrad, prinesie podľa odhadov RTVS v roku 2009 pozitívny efekt vo výške 150-200 mil. SKK. Ale tento nárast bude v tom istom roku vygumovaný poklesom príjmov z reklamy. V ostatnom sa finančné podmienky pre STV za poldruha roka nezlepšili. Pritom máme na stole vládou schválený materiál „Optimalizácia...“, kde sa konštatuje, že na svoje prežitie potrebuje STV ročne 3,4 - 3,8 miliardy SKK. Podčiarkujem, že tento materiál bol schválený vládou. Zatiaľ ani náznak, že sa k tomuto číslu priblížime. A predložená koncepcia „zmluvy s dodatkami“ smeruje celkom vedľa.