Etalón morálky
"Štefan Nižňanský sa spreneveril svojmu projektu, koná úplne v rozpore s tým, čo sľuboval," povedal pre médiá po dnešnom neúspešnom pokuse o mimoriadne rokovanie Rady Slovenskej televízie (STV) predseda rady Bohumír Bobocký. Podľa neho sa toto tvrdenie dá overiť aj zo zápisov z rokovaní rád. Bobocký sa zároveň už nechce vyjadrovať k tvrdeniam vedenia STV - generálneho riaditeľa Nižňanského a riaditeľa výroby Juraja Dobiša o tom, že spolu s bývalým manželom vyhodenej šéfky kontrolingu STV, Kamilom Šrámkom mali vyvíjať tlaky na vedenie v objednávaní výroby dabingu pre STV. Bobocký aj Šrámek ich dajú posúdiť právnikom. Ako ďalej uviedol Bobocký, ak by na rade padol návrh na odvolanie Nižňanského, nevylučuje, že sa tak stane. Rada sa podľa neho so šéfom televízie pokúša viesť konštruktívny dialóg, riaditeľ jej však už dva mesiace po nástupe do funkcie odmietol odpovedať. "Od nástupu generálneho riaditeľa Štefana Nižňanského do funkcie rada prestala dostávať celý rad dôležitých a zásadných dokumentov a informácií, ktoré by jej umožňovali vykonávať riadny dohľad nad činnosťou a hospodárením a plnením úloh STV," povedal.
Mimoriadne rokovanie Rady STV o situácii v STV sa nekonalo a presunulo sa na stredu 15. októbra, kedy sa má konať aj riadne rokovanie rady. Na zasadnutie neprišiel potrebných aspoň osem členov rady. Rada chcela od Nižňanského počuť, aký je stav v STV. Z informácií Dozornej komisie STV, ktoré odzneli na septembrovom rokovaní rady, totiž vyplynulo, že televízii hrozí, že ku koncu tohto roka bude mať na účtoch 640-tisíc korún (21 244 €). Hovoriť sa malo aj o odchode programovej riaditeľky STV Petry Kolevskej a prepustení vedúcej kontrolingu STV Eleny Šrámkovej Na dnešné rokovanie prišli aj niekoľkí členovia parlamentného výboru pre kultúru a médiá - predseda Pavol Abrhan (KDH), podpredseda Dušan Jarjabek (Smer-SD), Rafael Rafaj (SNS) a Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). Galbavý avizoval, že členovia výboru chcú v STV urobiť poslanecký prieskum, ktorý chce aj vedenie STV.
"Rada by nemala byť s manažmentom vo vojne, mám pocit, že boli vytiahnuté zbrane s ťažkými kalibrami a neprospeje to STV ani verejnosti," povedal pre médiá Rafael Rafaj. Pripomenul, že očakávania od nového výberu koncesií sa nenaplnili a STV by malo ku koncu roka chýbať 150 miliónov korún (takmer 5 mil. €). STV chce tieto peniaze získať od štátu ako kompenzáciu za dôchodcov, ktorí platia menej. Rafaj je presvedčený, že ministerstvo kultúry by malo STV dať chýbajúce peniaze. To už však avizovalo, že to nespraví a STV odporučilo obrátiť sa na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Rafaj si nemyslí, že STV je v kríze. Tvrdí, že problémom sú konkrétne osoby, ktoré spolu nevedia komunikovať a ľudia za nimi stojaci. Návrh na financovanie STV zo štátneho rozpočtu, ktorý opätovne do parlamentu predložila SDKÚ-DS, označil za populistický. Podľa neho negarantuje, že vláda by musela STV a SRo peniaze uvoľniť. Rafajovmu tvrdeniu oponuje opozičný člen mediálneho výboru Tomáš Galbavý. Ako povedal pre médiá, financovanie cez štátny rozpočet, na rozdiel od zmlúv so štátom, by zaručilo aj nezávislosť médií. Zdroje z rozpočtu dostávajú obe médiá aj dnes, upozornil. Ak by vláda rozhodla, že im peniaze z rozpočtu nedá, rozhodla by o ich zrušení, doplnil. Podľa Galbavého je hlavným problémom STV aj SRo ich politizácia. Preto do parlamentu predložil návrh zákona, podľa ktorého by už členov rád verejnoprávnych médií nemal voliť parlament. Tiež podporuje posilnenie právomocí dozorných komisií médií. Od v roku 1993, kedy sa rozdelilo Československo, sa v STV nič nezmenilo, tvrdí Galbavý, ktorý sa zároveň pýta, či netreba verejnoprávnu televíziu "rozpustiť", postaviť ju na nových základoch, s dobrou legislatívnou podporou, ktorá by garantovala jej kvalitné fungovanie.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.