Smutný vočíčko, když jsem pečená?
Netreba si robiť ilúzie, že v Slovenskej televízii je všetko v poriadku. Nie je. Je však takmer na kolenách , tlačia ju do polohy nepotrebného subjektu, ktorý nedostane peniaze, pretože dostane skvelú budovu, ktorá mu nebude patriť. Namiesto podpory STV sa objaví necelý polrok po zvolení generálneho riaditeľa skvelá myšlienka. Odvolať ho. Keď nie je dostatočná podpora, tak využijeme trójskych koní. Už vyhodených, a úprimne povediac, takých, ktoré tam ani nemali čo robiť.
Programová riaditeľka Petronela Kolevská – Vančíková tú úlohu nerobila vedome, to určite nie.
Dokázala však vo svojej funkcii jediné- dostať STV tam, kde za posledných päť rokov nebola. Treba si už raz konečne uvedomiť, že nič také, ako je verejnoprávny charakter televízie neexistovalo a ani neexistuje. Za verejnoprávnosť sa na Slovensku skrývajú väčšinou neschopní, či schopní všetkého. Nie, nejde o čísla, nejde o sledovanosť a ratingy. Ale, ak mi niekto skutočne povie, alebo ukáže tú odborná verejnosť a spokojné a zasiahnuté cieľové skupiny, čo tak vynikajúco reagovali na nové programy, budem rád. Poznáme len televíziu verejnej služby. Zatiaľ som nemal ten dojem, že sa vraciame medzi normálne fungujúce verejnoprávne televízie v Európe.
Nové programy divákov neupútali, katastrofálny programming zničil Obchod so šťastím a celý access prime-time. Je prevdou, že rpi uvádzaní novej programovej ponuky úplne zlyhal komunikácia STV.
Poďme ku programom .Televízny informačný servis – Fokus má svoje miesto, ale inak a inokedy. September nám priniesol aj tri nie veľmi úspešné hitparády / z toho jedna je charakterizovaná ako čiastočný sponzorovaný dar a druhá ako sponzorovaný dar/ a slabý Kinohit. Dámska jazda je svieža ako ľudia na Jednotku .Pre deti je tu Fidlibum, ktorému azda treba dať šancu, Hádaj, kto nás pozval ? trpí moderátorkou a Prípady detektíva Kulmena, ktoré deti divácky odmietli.
Zaradene série Lekárske omyly a víťazstvá , série Radosť zo života a seriálu Nemocnica na okraji mesta do prime timu boli lekárskymi omylmi.
Z úspešných dní Jednotky ostal jeden- sobota.
Dvojka , okrem športov, nezaujal ničím novým. Chvalabohu. Večer na tému... neočaril a Medicína je „ verejnoprávnou „ nudou.
Zbytočne mi ktokoľvek bude hovoriť, že čísla nie sú dôležité. Dôležité je však jedno. Televízia verejne služby bez divákov je nepotrebná.
Pani Ing. Elena Šrámková je iný prípad. Je to v podstate nechcené dieťa Radima Hrehu, ktorý sa nechal nahovoriť jej exmanželom, aby si ju zobral, bez akýchkoľvek referencií, z Českej televízie. Odvďačila sa mu tak, že namiesto podkladov pre neho pripravovala podklady pre predsedu rady. A aby to nestačilo, tak spoločnými silami odstránili nepohodlného Nikolaja Savického z funkcie štatutára. A tak sa Ing. Elena Šrámková stala štatutárkou za Jozefa Mračnu. Zároveň zaujala aj funkciu Riaditeľa strategického rozvoja, kde chcela presadiť , aby sa s účinnosťou k zriadila samostatná Dramaturgická skupina pre využitie archívnych AV fondov v jej priamej pôsobnost. Malo sa zrušiť aj Oddelenie strategických analýz. Ako sme už raz písali , sa v druhom januárovom týždni uskutočnilo stretnutie skupiny ľudí v reštaurácii s veľmi príznačným názvom Alibaba. Stretli sa tam totiž ľudia z PLUS PRODUCTION, spol. s r.o -Viliam Zelmanovič, Kamil Šrámek / vtedy ešte Plus production , Ján Demko a režisér Peter Opálený so štatutárnou zástupkyňou štatutárneho zástupcu STV Emílou Šrámkovou a členom rady STV Ladislavom Strakom.
Zaujímavé je, že Ing. Elena Šrámková hovorí hlavne o prvom polroku , hovorí o licencovaných formátoch, mzdách a hlavne o dabingu. Tam vraj boli priebehu prvého polroka vyčerpané prostriedky takmer na celý rok. Kto však viedol STV v prvom poloroku. Nebola to aj ona, Ing. Elena Šrámková ? Ona predsa robila zlý rozpočet, na ktorom ochotne spolupracoval aj predseda rady STV, ona spoluriadila STV do polovice apríla.
Asi rozhodol ten máj a jún...
Keďže útok na post generálneho riaditeľa nevyšiel cez Jozefa Mračnu a za asistencie časti rady STV, po odchode dvoch členov Rady STV bol pokus infiltrovať sa do rady. Tak vznikli nominácie, ktoré skončili fiaskom / Ján Demko, za nehlasoval nikto, 55 hlasovalo proti, Ľubomír Ščasný za 1 poslanec, proti 54, zdržalo sa 31 poslancov. Kamil Šrámek za 2 poslanci, 51 proti, zdržalo sa 33 poslancov. /
Čo však po fiasku ? Čo s Nižnanským ? Ako ho odstreliť ? Spojenec sa našiel. Ako vždy- ten istý.
Ak by sme parafrázovali veľmi nepresný článok v Pravde, ktorá asi nepozná pána, ktorý požičiava kade- tade svoje emelko, tak hanba za vysielanie a dlžoby verejnej televízie padne na predsedu rady, ktorý agilne "spolupripravil" zlý rozpočet , ministra za zlý zákon a potom aj najsilnejší Smer a premiéra. A odvolávať generálneho riaditeľa STV Štefana Nižňanského a mať nad sebou čo i len tieň podozrenia z prepojenia na podsvetie by bolo pre SMER smrtiace.
A väčšinu členov Rady STV nezaujímajú okolnosti a súvislosti prepustenia Kolevskej a Šrámkovej. Jedna bola neschopná a druhá schopná všetkého.
Niekto chce hrať hru ? Dobre, poďme ju hrať. Bez ML, bez cestovných náhrad.