MEDIA NEWS
Magnus Berglund
Odchádzajúci slovinský premiér Janez Janša vyzval prokuratúru, aby začala konať voči fínskemu novinárovi, ktorý ho obvinil z korupcie. "Janša požiadal prokuratúru, aby spustila súdne konanie voči novinárovi fínskej televízie Magnusovi Berglundovi za ohováranie," píše sa vo vyhlásení právnickej firmy Zidar and Klemenčič, ktorá zastupuje premiéra. Janšova Slovinská demokratická strana prehrala v septembrových parlamentných voľbách, dôležitú úlohu v kampani pritom zohral práve korupčný škandál. Janša akúkoľvek vinu odmieta a proti novinárovi televízie YLE pripravuje žalobu v prípade, že sa mu verejne neospravedlní.
V investigatívnej reportáži, ktorú televízia odvysielala 1. septembra, Berglund tvrdí, že viacerí vysokopostavení slovinskí predstavitelia zobrali úplatok za to, že krajina kúpila obrnené vozidlá v hodnote 278 miliónov eur od fínskej firmy Patria. "Je to klasický príklad protiprávneho a trestuhodného ohováranie od novinára bez toho, aby ponúkol dôkaz pre svoje vážne a nepravdivé tvrdenie," uviedli Janšovi právnici.
Prívrženci zavraždenej investigatívnej novinárky a kritičky Kremľa Anny Politkovskej sa v utorok v stredu zišli v Moskve, aby si pripomenuli druhé výročie jej násilnej smrti. Vyše 200 ľudí sa zhromaždilo za dažďa na moskovskom námestí Alexandra Puškina a požadovalo potrestanie vrahov novinárky. "Chceme otvorený proces s vrahmi," bolo napísané na jednom z transparentov. Demonštranti s portrétmi Politkovskej, na ktorých dohliadalo zopár policajtov, rozdávali okoloidúcim kvety.
Annu Politkovskú zavraždil neznámy páchateľ 7. októbra 2006 pred jej domom v Moskve. Reportérka dvojtýždenníka Novaja Gazeta bola známou kritičkou Kremľa a ruských zásahov proti separatistom v Čečensku. Preslávila sa reportážami, v ktorých odhaľovala zločiny páchané ruskými vojskami na čečenskom obyvateľstve. Práve preto sa po jej smrti objavili podozrenia, že za vraždou stál Kremeľ. Ruské vedenie naopak tvrdí, že Politkovskú dal zavraždiť niekto zo zahraničia s úmyslom poškodiť obraz Ruska v
Ruské úrady obvinili z Politkovskej smrti troch ľudí, samotný vrah je však na úteku a identifikovať objednávateľa vraždy sa polícii zatiaľ nepodarilo. Ruskí vyšetrovatelia v máji tohto roka zverejnili meno údajného páchateľa vraždy ruskej novinárky. Spáchať ju mal bol dnes 34-ročný obyvateľ Čečenska Rustam Machmudov. Predpokladá sa, že Machmudov utiekol na Západ, ruské orgány preto na jeho osobu vydali medzinárodný zatykač. So spojitosti s vraždou vyšetrovatelia podozrievajú aj príslušníka tajnej služby FSB Pavla Rjaguzova, ktorého pôvodne obvinili z toho, že vrahom dal Politkovskej adresu. Obvinenie neskôr zmenili na zneužitie právomocí.
V utorok (v noci na stredu SELČ) bude mať republikánsky kandidát na amerického prezidenta John McCain najlepšiu šancu zvrátiť nepriaznivý vývoj preferencií mesiac pred dlho očakávanými voľbami. Na univerzitnej pôde v Nashville v štáte Tennessee sa so svojím demokratickým rivalom Barackom Obamom stretne v druhej z troch prezidentských debát. Otázky budú klásť priamo diváci v hľadisku a voliči cez internet, čo by podľa tlačovej agentúry AP malo viac vyhovovať McCainovi. Prieskumy voličských preferencií však hovoria v jeho neprospech, strata na Obamu neustále narastá.
V USA je v súčasnosti dominantnou témou finančná kríza. Kampaň však aj napriek tomu nabrala v posledných dňoch iný smer, najmä republikáni sa pustili do osobných útokov na Obamu. McCainova viceprezidenta Sarah Palinová najprv Obamu obvinila z kontaktov na teroristov, na čo kampaň demokratického senátora zareagovala spájaním McCaina s finančným škandálom spred dvadsiatich rokov. Obama v pondelok McCaina obvinil z vedenia "špinavej kampane", ktorá má odviesť pozornosť voličov. Pred novinármi povedal, že McCain sa nevenuje dostatočne ekonomickej kríze, ktorá v súčasnosti trápi krajinu. "Neviem si predstaviť dôležitejšiu tému ako to, že Američania strácajú svoju prácu, zdravotnú starostlivosť a domovy," vyhlásil. McCain Obamu označil za záhadnú osobu, ktorej sa nedá veriť. "Kto je skutočný Barack Obama? Opýtajte sa túto otázku a jediné, čo sa k vám dostane ako odpoveď, bude ďalšia paľba zúrivých urážok," povedal pred jasajúcim davom v Albuquerque v Novom Mexiku.
Politológ Tohmas E. Mann pre AP povedal, že už niekoľko mesiac mal pocit, že McCain "sa bude snažiť označiť Obamu za nevhodného na pozíciu hlavného veliteľa". Kľúčové otázky, ako sú ekonomické problémy, nepopulárna vojna a politicky zdiskreditovaný prezident, hovoria jasne v neprospech McCaina, dodal Mann. Obama si zároveň zobral príklad z bývalých demokratických prezidentských kandidátov Michaela Dukakisa a Johna Kerryho, ktorý svoje voľby prehrali aj preto, že odmietli reagovať na osobné útoky. Často išlo pritom o zmanipulované, či rovno vymyslené veci. "My nedáme prvý úder, ale zasadíme posledný," povedal Obama, keď sa ho na toto pýtali v rozhlasovej relácii.
Voličské preferencie hovoria v prospech demokratov, Obamov náskok neustále narastá. Podľa aktuálneho prieskumu televízie CNN a inštitútu Opinion Research Corporation chce Obamu voliť 53 a McCaina len 45 percent Američanov. Pred mesiacom bol medzi nimi v prieskume týchto inštitúcií len štvorpercentný rozdiel. Obama vedie aj v aktuálnych prieskumoch iných agentúr. Aj podľa prieskumnej agentúry Rasmussen má pred McCainom osempercentný náskok, podľa prieskumu Diego/Hotline je medzi nimi šesť a podľa GW/Battleground sedem percent. McCainovi podľa analytikovi škodí nielen ekonomická kríza, ale aj Palinová. Zatiaľ čo v prvých týždňoch po jej nominácii znamenala pre McCainovu kampaň výrazné oživenie, teraz republikáni práve na ňu doplácajú. Podľa aktuálneho prieskumu CNN a Opinion Research Corporation má na Palinovú negatívny názor 40 percent, pričom ešte pred mesiacom to bolo len 27 a v auguste 21 percent Američanov.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.