Slovenské médiá napíšu
za 30 strieborných hocičo
Slovenské médiá sú podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča vďačné aj za "30 strieborných a napíšu hocičo". Vyslovil to dnes v reakcii na medializované špekulácie o jeho zdravotnom stave počas návštevy Fakulty misijnej práce a tropického zdravotníctva Jána Pavla II. Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Študentov sa sám opýtal, či nechcú vedieť, či je chorý.
"Som zdravý, až na kĺb, ten ma v mojom veku pobolieva," povedal im najvyšší ústavný činiteľ. Konštatoval, že je smutné, ak sa nehľadajú pozitíva, ale negatíva. "A ak si ich nenájdeš, tak si ich vymyslíš," dodal.
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá pozvala prezidenta na záverečné oslavy svojho 5. výročia založenia, ocenila hlavu štátu medailou s podobizňou sv. Alžbety.
"Medailu vám dávame nie za to, že ste politik, ale za to, že ste ukázali, že kultúra svedomia je vyššia ako politická príslušnosť," vyslovil rektor univerzity Vladimír Krčméry.
Ivan Gašparovič vo svojom príhovore zdôraznil, že rok 2009 v súvislosti s globálnou krízou nebude ľahký, preto je podľa neho potrebné presadzovať myšlienku solidarity. "Záležať bude aj na tých bohatých, ktorí prišli k majetku, ani nevieme ako," povedal bez ďalšieho vysvetlenia.
Študentov zaujímal aj jeho postoj k súkromným vysokým školám. "Fandím vzniku nových vysokých škôl, ale mal som aj k niektorým výhrady a aj k ich počtu," vysvetlil. Podľa neho treba selektovať, ktoré súkromné školy sú prínosom a ktoré len biznisom.
Pri maďarsko-slovenskej otázke pripomenul, že Slováci a Maďari nie sú od seba myšlienkovo vzdialení, najmä nie v rámci Európskej únie. Slovensko a Maďarsko sa však podľa prezidenta nikdy nedohodne na historických otázkach. "Tam sa nikdy nedohodneme, stále budú mať iný názor," domnieva sa.
Pripomenul tiež, že hľadá cesty k zlepšeniu vzťahov aj iniciovaním stretnutí so svojím maďarským partnerom Lászlóom Sólyomom na maďarských a slovenských univerzitách.
Gašparovič taktiež zdôraznil, že slovenské vzdelanie a školstvo by mohli byť v budúcnosti vývozným artiklom Slovákov.
Copyright © TASR 2009