19. 9. 2012

SLOVAK

MEDIA LAW NEWS






Koncesionárske poplatky by nemali byť od 1. januára 2013 zrušené. Vyplýva to zo zákona o úhrade za služby poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania. Schválením predloženého návrhu by sa mal ponechať v platnosti existujúci systém financovania verejnoprávneho vysielateľa, založený na úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS.
Autori zákona zdôvodňujú návrh snahou o zachovanie nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa. Tá by bola podľa nich do veľkej miery ohrozená, ak by hlavným príjmom RTVS bol príspevok zo štátneho rozpočtu, od ktorého by bola existenčne závislá. "Navyše Rozhlas a televízia Slovenska v zmysle zákona poskytuje službu verejnosti v oblasti vysielania, ktorá je charakteristická tým, že je univerzálne určená verejnosti, a preto by ju mala verejnosť taktiež financovať," píše sa v predkladacej správe zákona. Ako správa ďalej uvádza, vzájomná väzba medzi divákmi a poslucháčmi na jednej strane a RTVS na druhej strane sa vytvára tým, že sa ľudia podieľajú na financovaní služieb, ktoré rádiotelevízia poskytuje. Prijatie navrhovaného zákona by malo mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy.
Koncesionárske poplatky by mali byť 4,64 eura mesačne. Platiteľom koncesií sú fyzické osoby, ktoré sú v evidencii odberateľov elektriny v byte alebo v rodinnom dome. Koncesie platí aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov, pričom na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.
Oslobodené od platenia by mali byť osoby, ktoré žijú v domácnosti s ťažko zdravotne postihnutým človekom, ktorá má na adrese odberného miesta trvalé bydlisko. Koncesie by tiež nemali platiť osoby, ktoré sú sami ťažko zdravotne postihnuté, čo však musia oznámiť RTVS. Od povinnosti platiť poplatky by mali byť tiež oslobodení rádiotelevízia, Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky ako aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, tiež zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, školy a školské zariadenia, nemocnice, liečebne, hospice a domy ošetrovateľskej starostlivosti ako aj zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. Koncesie by nemali platiť osoby, ktoré nie sú občanmi Slovenska a požívajú diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva, ak je zaručená vzájomnosť.
Koncesionárske poplatky sa mali stať od roku 2013 minulosťou. Parlament to schválil vlani koncom októbra v novele zákona o RTVS, ktorú vypracovalo MK SR za vedenia Daniela Krajcera (SaS). Podľa novely sa tiež mali poplatky aj príspevky poskytované na základe zmluvy so štátom nahradiť priamou dotáciou zo štátneho rozpočtu.



Treba hovoriť o spôsobe valorizácie financovania verejnoprávnych médií. Ako ďalej povedal v parlamente v rozprave k zákonu o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), na prípadné zvýšenie tzv. koncesionárskych poplatkov musí byť vhodná situácia. Verejnoprávne médiá musia preukázať obyvateľstvu, že si túto podporu zaslúžia, povedal ďalej Maďarič. Pripomenul, že ponúkajú množstvo programov, ktoré verejnosť inde nenájde.
Podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jozef Viskupič (OĽaNO) vo svojom vystúpení upozornil, že zachovanie financovania verejnoprávneho rozhlasu a televízie cez koncesionárske poplatky ohrozuje na jednej strane rozpočet verejnoprávneho média a na strane druhej zaťažuje rozpočet odberateľov elektrickej energie. Mali by sme sa zamyslieť nad valorizáciou koncesií, zdôraznil Jozef Viskupič. Zároveň pripomenul vyjadrenie generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku, že na to, aby koncesie zaistili financovanie programu RTVS – Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu - by sa mal základný poplatok zvýšiť. Súčasné financovanie aj s možnosťou valorizácie koncesií by sa podľa Viskupiča malo ponechať na istý čas, počas ktorého sa treba zamyslieť aj nad kvalitou programu, ktorý verejnoprávne médiá ponúkajú.
Prijatie nového zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované verejnoprávnymi médiami znamená ponechanie súčasného stavu financovania verejnoprávneho vysielateľa, ktorý je založený na kombinácii úhrad a príspevku zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom. Návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS predložilo ministerstvo kultúry. Minister kultúry Marek Maďarič pri predkladaní zákona zdôvodnil návrh snahou o zachovanie nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa. Tá by bola podľa neho do veľkej miery ohrozená, ak by hlavným príjmom RTVS bol príspevok zo štátneho rozpočtu, od ktorého by bola existenčne závislá. Navyše RTVS v zmysle zákona poskytuje službu verejnosti v oblasti vysielania, ktorá je charakteristická tým, že je univerzálne určená verejnosti, a preto by ju mala verejnosť taktiež financovať.
Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika 11. septembra Výbor NR SR pre kultúru a médiá informoval, že RTVS potrebuje pri zachovaní koncesionárskych poplatkov aj ich zvýšenie, inak nebude mať dosť zdrojov na program. Výška koncesionárskych poplatkov "je najnižšia v Európskej únii, desať rokov nebola valorizovaná", zdôraznil. Zvýšenie úhrad za vysielanie (tzv. koncesií) je nevyhnutné aj pre zákonom stanovený klesajúci podiel reklamy vo vysielaní. Akú sumu by napokon mali platiť koncesionári, zatiaľ podľa Miku jasné nie je. Existuje viacero návrhov, pričom strop základnej sumy, ktorú v súčasnosti platia domácnosti, predpokladá Mika vo výške šesť eur.

© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.