MEDIA NEWS
Expremiérka Iveta Radičová prednáša mesiac na univerzite v Oxforde a pripravuje výskumnú správu o vzťahu politiky a médií v Slovenskej republike v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Ako povedala v rozhovore pre agentúru SITA, je zrejmé, že stranícky a politický systém krajín strednej a východnej Európy je dodnes odlišný od západnej Európy. "Politické strany v nových demokraciách majú približne polovičný počet členov ako v starých demokraciách, dôvera voči politickým stranám je nižšia, volebná účasť je naopak vyššia,“ povedala s tým, že rozdiely sa dajú vysvetliť zákonitosťou, podľa ktorej trvá desaťročia, kým nové strany v mladých demokraciách rozvinú a dotvoria súrodé politické orientácie a vybudujú solídne organizácie a pevnú voličskú základňu.
Voliči podľa Radičovej nie sú ochotní aktívne vstupovať do straníckych štruktúr, pričom niektoré strany ani nemajú záujem o širšiu členskú základňu. „Keďže strany majú slabú spoločenskú bázu, mnohé sa snažia ukoristiť či ´kolonizovať štát v snahe vymeniť, zobchodovať štátne zdroje za politickú podporu. Napríklad sa umiestňujú podporovatelia strán na miesta v štátnej a verejnej správe. Stranícka kolonizácia štátu je často sprevádzaná straníckou kolonizáciou médií, väčšinou zakrytou,“ vyhlásila Radičová. Na Slovensku je situácia podľa expremiérky znásobená existenciou polarizovaného pluralizmu na rozdiel od umierneného pluralizmu. Polarizovaný pluralizmus vytvára podľa nej podhubie pre politickú súbežnosť, prepojenosť s organizovanými záujmovými skupinami, vrátane médií cez ich vlastníkov. „Slovenská politická scéna je podobou polarizovaného pluralizmu sprevádzaného straníckou kolonizáciou štátu,“ povedala s tým, že spôsoby prepojenia a ich dôsledky budú súčasťou výstupu medzinárodného projektu.
Okrem trojmesačného pôsobenia v Oxforde absolvuje Radičová viaceré prednášky na iných univerzitách po celej Európe.
Odborové združenie novinárov britskej vysielacej spoločnosti BBC oznámilo, že 18. februára sa uskutoční 24-hodinový štrajk. Britské Národná únia novinárov (NUJ) uviedla v pondelok, že jeho členovia uskutočnia od piatku aj ďalšie protestné akcie, ak predstavitelia spoločnosti nezrušia plány na prepúšťanie. Únia, ktorá má v BBC niekoľko tisíc členov, uviedla že spoločnosť chce prepustiť približne 30 ľudí. Generálna tajomníčka únie Michelle Stanistreetová uviedla, že "zmysluplné rokovania" môžu štrajk odvrátiť. BBC v pondelok uviedla, že je "sklamaním", že NUJ pristúpila k takejto akcii".
BBC je financovaná výlučne z povinných príspevkov domácností s farebným televízorom sumou 145,50 libry (170,73 eura) ročne. V roku 2010 vláda príspevok na šesť rokov zmrazila.
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.