PIUSSI NEWS 3
Dokument Zuzany Piussi Nemoc tretej moci obsahuje rozhovor s bývalou členkou Súdnej rady SR a vtedajšou predsedníčkou Okresného súdu Bratislava I sudkyňou Helenou Kožíkovou, ktorý sa týka známej a medializovanej kauzy zosnulej sudkyne Marty Laukovej. Kožíková sa na filmovom zázname rozpráva s dcérou zosnulej sudkyne Laukovej. Tá kladie Kožíkovej otázky, ktoré sa týkajú jej starších vyjadrení na adresu sudkyne Laukovej ešte pred jej smrťou. Sudkyňa Kožíková má na filmovom zázname spočiatku cez oči čierny pruh. Po odvysielaní tohto filmu v televízii podala sudkyňa Kožíková žalobu na RTVS za poškodenie dobrej povesti a 23. júla trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, na základe čoho polícia začala spomínané, teraz už zastavené, trestné stíhanie vo veci prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu.
Autorku dokumentu Nemoc tretej moci Zuzana Piussi rozhodnutie prokuratúry potešilo. "Som šťastná, že sa tieto poťahovačky skončili. Je to povzbudením pre mňa aj pre ostatných, že sa nemusia báť slobodne tvoriť a môžu kritizovať napríklad aj justíciu. Jediným spôsobom, ako dosiahnuť zmenu, je pomenovať pravdivo stav veci," reagovala Piussi.
Autorke dokumentu po zverejnení kauzy vyjadrilo podporu viacero združení a organizácií, napríklad Slovenské centrum PEN či Asociácia nezávislých producentov. Podľa združenia VIA IURIS je trestné stíhanie pre tento film neopodstatnené. Filmárku podporilo vyhlásením viac ako 60 umelcov. Podporu filmárke vyjadrila aj široká verejnosť, pod vyhlásenie sa podpísali podnikatelia, študenti či učitelia. Predseda neparlamentnej Občianskej konzervatívnej strany a aktivista Ondrej Dostál sa v tejto veci tiež angažoval. Najprv napísal na svojom blogu článok Ak zavriete Piussi, tak aj mňa, prosím, v ktorom verejne schvaľuje, že filmárka do filmu zaradila scénu so sudkyňou Helenou Kožíkovou, za čo sa už viedlo trestné stíhanie vo veci. Potom Dostál podal na polícii podnet na trestné stíhanie. Chcel, aby policajti preskúmali, či sa nedopustil schvaľovania trestného činu, čo je rovnako trestné. Polícia odmietla jeho trestné oznámenie a Dostál neuspel so sťažnosťou proti rozhodnutiu polície ani na prokuratúre. Ľudia, ktorí verejne podporili Zuzanu Piussi, teda podľa Dostála nebudú trestne stíhaní za trestný čin schvaľovania trestného činu.
Na internetovom portáli changenet.sk zverejnili vyhlásenie, ktorého signatári tiež schvaľovali postup filmárky Piussi. Okrem 130 úvodných signatárov vyhlásenie prostredníctvom portálu podpísalo ďalších vyše 2 950 ľudí. Sieť environmentálnych mimovládnych organizácií EKOFÓRUM vyzývala vládu, aby zastavila zastrašovanie filmárky Zuzany Piussi. Na svojej webovej stránke zverejnili petíciu na ochranu filmárky. Pred sídlom ministerstva spravodlivosti a najvyššieho súdu horeli v predvečer výročia nežnej revolúcie sviečky za spravodlivosť, toto protestné zhromaždenie bolo okrem iného tiež na podporu filmárky, ktorá tam aj vystúpila. V stredu 19. decembra sa uskutočnil Vianočný večer pre Zuzany, ktorý venovali filmárke Zuzane Piussi, novinárke Zuzane Petkovej, Bielej Vrane Zuzane Melicherčíkovej a dcére Bielej Vrany sudkyne Laukovej, právničke Zuzane Laukovej.
Podobne ako polícia v prípade filmu Zuzany Piussi zastavila prokuratúra aj stíhanie novinárky Zuzany Petkovej za článok o plate manželky Štefana Harabina v SME. V tomto prípade bola obvinená priamo novinárka - na rozdiel od kauzy okolo filmu Piussi, kde viedli stíhanie vo veci. V tomto prípade ešte nie je uznesenie právoplatné.
© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.