SLOVAK MEDIA NEWS
Zavedenie minimálnej kvóty na množstvo slovenskej hudby, ktoré musia hrať rádiá, nie je v rozpore s európskou legislatívou. Tvrdí to opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), ktorý na rokovanie do parlamentu už predložil návrh novely zákona o vysielaní a retransmisii. Podľa neho by malo množstvo slovenskej hudby v playlistoch rozhlasových staníc tvoriť aspoň 30 percent.
Viskupič sa odvoláva na stanovisko Európskeho súdneho dvora. Ten podľa neho potvrdil, že ochrana úradných jazykov členských štátov, aj prostredníctvom kvót vo vysielaní domácich rádií, je verejným záujmom. Nie je teda v rozpore s európskym právom. Podporu domácej tvorby podľa neho odobruje aj Európska komisia. "Stanovisko komisie potvrdzuje, že výklad európskeho práva v mojom návrhu je správny. Môj návrh v princípe vychádza z francúzskeho modelu," uviedol dnes šéf poslaneckého klubu OĽaNO.
Navrhovaná zmena predpokladá, že by sa objem domácej tvorby v éteri zvyšoval postupne - od desať percent v roku 2014 do minimálne 30 percent v roku 2016. Pomôcť by mala aj novej hudobnej produkcii a novým autorom zo Slovenska. V praxi by to malo fungovať tak, že pokiaľ by v roku 2014 rádio zahralo napríklad 100 pesničiek, desať z nich by muselo byť slovenských. Z týchto desiatich by mali aspoň štyri reprezentovať novú tvorbu a minimálne jedna by mala pochádzať od nového autora.
Vládna strana Smer-SD nepodporí v parlamente návrh poslanca Jozefa Viskupiča (OĽaNO), ktorým chcel do vysielania slovenských rádií dostať viac slovenskej hudby. Ako pre TASR vysvetlil šéf parlamentného výboru pre médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD), výhrady sociálnych demokratov sa týkajú vecnej stránky novely, nie ideovej podstaty návrhu. Viskupič navrhoval, aby sa kvóta na slovenskú hudbu zvyšovala postupne až na úroveň minimálne 30 percent v roku 2016.
"Ja sa môžem pýtať, prečo nie o percento viacej alebo o percento menej. Navyše je tam pojmológia, ktorá je absolútne vymyslená a vycucaná z prsta a nemá oporu ani v hudobnej, ani v legislatívnej terminológii," podotkol Jarjabek. Zákon podľa neho obsahuje viacero technických nedostatkov a upravuje najmä spektrum populárnej hudby. Uprednostnil by tak v praxi autorov modernej hudby pred skladateľmi vážnej hudby.
Sociálni demokrati navyše presadzujú, aby legislatívnej úprave predchádzala odborná diskusia so všetkými zainteresovanými stranami. "Ja podporujem iniciatívu pána (Joža) Ráža, alebo bolo by dobré, keby sme sa o tom rozprávali aj s tými, ktorých sa to absolútne týka, a to sú vysielatelia," priblížil. Predstavitelia rádií sa pritom vyjadrujú proti zavádzaniu kvót. Argumentujú pritom nezáujmom poslucháčov o domácu tvorbu.
Viskupič v novele zákona o vysielaní a retransmisii navrhuje, aby sa objem slovenskej hudby v éteri zvyšoval postupne - od 10 percent v roku 2014 do minimálne 30 percent v roku 2016. Zároveň by sa v rámci týchto kvót mal vytvoriť priestor pre nových umelcov.
Copyright © TASR 2013