MEDIA NEWS
Súd v egyptskej Káhire v pondelok nariadil ukončiť vysielanie islamistickej televíznej stanice al-Háfiz (Ochranca), ktorá podľa neho podnecovala k nenávisti voči koptským kresťanom a "narúšala národnú jednotu". Reaguje tak na časté obvinenia zo strany koptov a liberálov, že nábožensky zameraný kanál sa o nich vo svojich reportážach zmieňuje neprimeraným spôsobom. Al-Háfiz patrí medzi viaceré islamistické médiá, ktoré museli krátko po júlovom zosadení prezidenta Muhammada Mursího armádou prerušiť vysielanie. Egyptské ľudskoprávne organizácie pritom upozorňujú, že napriek údajnému podnecovaniu k nenávisti je takýto krok "kolektívnym trestom, ktorý predstavuje porušenie mediálnej slobody". Najnovšie rozhodnutie súdu nasledovalo deň po tom, ako z Egypta vyhostili troch zahraničných novinárov pracujúcich pre anglickojazyčný kanál televíznej siete al-Džazíra. Tá sa označuje za terč kampane zo strany egyptských orgánov, ktoré predtým opakovane prehľadávali jej kancelárie.
Indonézski moslimovia demonštrovali v utorok v Jakarte proti súťaži krásy Miss World, ktorá sa uskutoční na ostrove Bali tento víkend. Viac ako 200 členov radikálnych moslimských organizácií sa zúčastnilo na protestnom pochode smerujúceho od centra hlavného mesta k MNC Tower, budove, kde sídli miestny organizátor podujatia. Demonštrácia bola pokojná, no jej účastníci kričali "Choď do pekla, Miss World !" a vyzývali vládu, aby podujatie zrušila. Budovu strážilo 300 policajtov.
Protest sa koná niekoľko dní potom, ako vplyvná Indonézska rada duchovných vyzvala vládu, aby podujatie zakázala, pretože "ukazovanie ženskej kože na takýchto podujatiach porušuje islamské učenie".
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Egyptský súd všera nariadil zastavenie vysielania miestnej pobočky televízie al-Džazíra a troch ďalších staníc za to, že pôsobili nezákonne.
Rozhodnutie súdu voči staniciam, ktoré boli známe informovaním o islamských protestoch sa očakávalo. Došlo k nemu v čase eskalácie kampane vlády proti televízii a ďalším médiám, považovaným za sympatizantov zosadeného prezidenta Muhammada Mursího, ktorý vzišiel z Moslimského bratstva.
Predstavitelia al-Džazíry sa zatiaľ k zákazu nevyjadrili. Minulý týždeň traja egyptskí ministri označili vysielanie pobočky al-Džazíry za "národnú hrozbu" s tým, že šíri fámy. Uviedli tiež, že bez licencie využíva satelitný prenos.
Miestna al-Džazíra vo veľkej miere informovala o protestoch Moslimského bratstva, ku ktorým došlo po zosadení Mursího armádou. V posledných týždňoch začala vysielať nahrané odkazy členov Moslimského bratstva, ktorí sa skrývali a úrady ich hľadali, uviedla tlačová agentúra AP.
Ďalšími zakázanými stanicami sa stali televízia spojená s palestínskym hnutím Hamas a islamistický kanál so sídlom v Jordánsku. Treťou zakázanou televíziou bol Ahrár 25, prepojený s Moslimským bratstvom.
Copyright © TASR 2013