MEDIA NEWS
Americký seriál True
Blood: Pravá krv (2008) skončí siedmou sezónou, ktorú by televízia HBO mala
začať vysielať na budúci rok. Informoval o tom Michael Lombardo z HBO.
"Bude veľmi ťažké rozlúčiť sa s obyvateľmi Bon Temps, ale teším sa, aká
skvelá bude posledná epizóda tejto úžasnej šou," povedal.
Alan Ball, ktorý
seriál vytvoril na základe knižnej série Pravá krv z pera autorky Charlaine
Harris, sa vyjadril, že mu veril od prvého momentu. "Od chvíle, keď som
čítal Charlaine knihy, myslel som, že by z nich mohlo vzniknúť niečo naozaj
špeciálne. Potom naši výborní scenáristi, herci a herečky a tiež aj celý štáb
oživili jej svet spôsobom, ktorý prekonal všetky moje očakávania. Veľmi pekne
ďakujem HBO za to, že boli skutočnými partnermi a spolupracovníkmi a,
samozrejme, divákom a diváčkam, ktorí seriál sledovali," prezradil. True Blood: Pravá krv (2008) je príbehom servírky Sookie Stackhouse (Anna Paquin) žijúcej v malom mestečku Bon Temps v Louisiane, ktorá dokáže čítať myšlienky ostatných ľudí. Jedného dňa stretne upíra Billa Comptona (Stephen Moyer), ktorý ju priťahuje sčasti práve preto, že do jeho mysle nedokáže preniknúť. Sookie spolu s ním začne spoznávať svet upírov a ďalších tajomných bytostí. Anna Paquin si za svoj výkon vyslúžila Zlatý glóbus a seriál získal dovedna 13 nominácií na Emmy, pričom dve z nich premenil na sošky. Okrem Paquin a Moyera v ňom hrajú tiež Alexander Skarsgard, Sam Trammell, Joe Manganiello, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston či Jim Parrack.
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Káhirský súd nariadil zastavenie vysielania egyptskej spravodajskej televízie patriacej panarabskej, Katarom financovanej televíznej stanici al-Džazíra. Vysielať zakázal aj ďalším trom televíznym spoločnostiam prevádzkovaným organizáciou Moslimské bratstvo alebo sympatizujúcimi s ním, píše vo svojej analýze agentúra AP.
Káhirská pobočka televízie al-Džazíra - Mubašír Misr - je pritom zavretá od razie bezpečnostných síl, ku ktorej došlo len niekoľko hodín po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Televízia potom vysielala z katarskej Dauhy prostredníctvom satelitu. Ostatné tri stanice vysielali z Egypta.
Predpokladá sa, že na základe súdneho príkazu spoločnosť NileSat preruší satelitné vysielanie al-Džazíry. Prestane vysielať aj televízia Ahrar 25, napojená na Moslimské bratstvo, ktorá nahradila kanál Misr 25 - jeho prevádzku úrady zastavili krátko po Mursího zosadení. Súdne rozhodnutie sa týka aj jordánskej televíznej stanice al-Jarmúk a televízie al-Kuds, ktorá je prepojená s palestínskym islamistickým hnutím Hamas.
AP informuje, že v Egypte aj naďalej vysiela regionálna al-Džazíra a pokračuje aj Al-Jazeera English. Jej prácu však úrady môžu obmedziť, dôkazom čoho je aj prípad z nedele, keď po viac ako týždni zadržiavania deportovali z krajiny troch zamestnancov stanice Al-Jazeera English so zdôvodnením, že nemali pracovné povolenie.
Agentúra AP uviedla, že súdne rozhodnutie o zastavení vysielania štyroch televíznych kanálov je súčasťou kampane vlády proti médiám, vnímaným ako podporovateľov islamistov a Moslimského bratstva. Médiá, vrátane al-Džazíry, však odmietajú obvinenia vlády, že sú na strane islamistov, a tvrdia, že sú obeťou represií za kritiku súčasnej dočasnej vlády.
Súd vo svojom utorkovom verdikte uviedol, že televízne stanice ohrozujú národnú bezpečnosť, "vysielajú lži, očierňujú egyptské ozbrojené sily, porušujú profesionálny (novinársky) kódex a štvú cudzie štáty proti Egyptu".
Obvinil televízne stanice, že vysielajú vyfabrikované informácie, pričom napríklad o záberoch nakrútených v Sýrii tvrdia, že ide o udalosti z Egypta. Súd im vyčítal aj to, že zosadenie Mursího označujú za prevrat a popierajú fakt, že proti jeho zotrvaniu vo funkcii protestovali v uliciach egyptských miest milióny Egypťanov.
Predstaviteľka egyptského Výboru na ochranu novinárov (VON) Šajmá abú al-Chír pre AP uviedla, že úrady obviňujú televízie z podnecovania nepokojov, aj keď neexistuje žiadny zákon, ktorý by tento trestný čin presne definoval. Toto právne vákuum "sa zneužíva na perzekúciu novinárov," povedala.
VON v piatok informoval, že egyptské úrady sa snažia zabrániť spravodajskému pokrytiu aktivít Mursího fanúšikov aj tým, že sa vyhrážajú alebo zadržiavajú novinárov z médií, kritických voči súčasnej vojenskej vláde.
AP s odvolaním sa na informácie organizácie Reportéri bez hraníc uvádza, že od Mursího zosadenia prišlo v Egypte o život päť novinárov a ďalších asi 80 ich bolo zadržaných bez súdneho rozhodnutia. Vo väzení sú stále siedmi - dvaja spomedzi nich sú novinári televízie al-Džazíra, dvaja pracujú pre internetový portál financovaný Moslimským bratstvom a jedným zadržaným je novinár na voľnej nohe.
Hviezda latinohudby a herečka Jennifer Lopezová sa v 13. sérii talentovej televíznej súťaže American Idol vráti medzi porotcov, medzi ktorých už patrila v dvoch z doterajších sérií.
Podľa vlastných slov v jej rozhodnutí nezohrali rozhodujúcu úlohu peniaze, ale fakt, že má túto prácu rada. V návrate jej nezabránila ani relatívna zaneprázdnenosť, keďže, ako pripomenula, nakrúca práve dva filmy a čoskoro by mal vyjsť aj jej nový album.
"Je to vlastne najhoršie obdobie na návrat, ale jednoducho to chcem robiť, pretože to mám rada," citovali americké médiá staronovú porotkyňu.
Správu o návrate Lopezovej potvrdila už aj televízna spoločnosť Fox, ktorá by novú sériu chcela vysielať začiatkom roka 2014.
Ďalšími členmi poroty budú hviezdy country - skladateľ, gitarista a spevák Keith Urban, inak manžel herečky Nicole Kidmanovej, ako aj herec, hudobník a spevák Harry Connick jr.
Copyright © TASR 2013