13. 5. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký telekomunikačný gigant AT&T rokuje o kúpe prevádzkovateľa satelitnej televízie DirecTV za takmer 50 mld. USD. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje oboznámené so záležitosťou. Dohoda by údajne mohla byť hotová už v najbližších týždňoch. AT&T ani DirecTV medializované informácie nekomentovali.
Správa je ďalším signálom pokračujúcej konsolidácie na trhu telekomunikačných služieb a káblových a satelitných televízií v USA. Vo februári tohto roka sa prevádzkovateľ káblovej televízie Comtast dohodol na prevzatí konkurenta Time Warner za 45 mld. USD. Transakcia zatiaľ nezískala súhlas regulačných úradov, ktorý by si vyžadovalo aj prípadné prevzatie DirecTV spoločnosťou AT&T.

Prevádzkovatelia vyhľadávacích služieb na internete, akým je spoločnosť Google, musia na žiadosť užívateľov z výsledkov vyhľadávania vymazať citlivé osobné údaje. Rozhodol o tom v utorok Súdny dvor EÚ (ECJ). Verdikt znamená dôležité víťazstvo pre stúpencov "práva byť zabudnutý" na internete. Sťažnosť na Google inicioval španielsky občan, keď sa vo výsledkoch vyhľadávania objavilo oznámenie o dražbe jeho domu, ktorý ale medzitým získal späť do osobného vlastníctva. Google tým podľa neho porušil jeho právo na súkromie a mal zabezpečiť odstránenie predmetného oznamu zo svojich indexov. Súdy v Španielsku podľa agentúry Reuters evidujú na Google celkovo 180 podobných sťažností.
"Ak sa vo výsledkoch vyhľadávania založenom na mene osoby zobrazí odkaz na webovú stránku, ktorá obsahuje informácie o dotknutej osobe, subjekt, ktorého sa tieto údaje týkajú, môžu priamo kontaktovať operátora a v prípadoch, keď operátor jeho žiadosti nevyhovie, osloviť kompetentné úrady s cieľom dosiahnuť za určitých podmienok odstránenie tohto odkazu zo zoznamu výsledkov," uviedli sudcovia. Ak odkazy v zozname výsledkov vyhľadávania porušujú legislatívu EÚ o ochrane údajov, musia ich operátori na základe žiadosti dotknutej osoby odstrániť, uvádza sa v stanovisku.
Smernica o ochrane osobných údajov v EÚ platí od roku 1995, v súčasnosti sa pracuje na jej sprísnení.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Súčasné napätie na Ukrajine je dôsledkom nezáujmu Európy o to, čo sa dialo v posledných rokoch v Rusku za vlády Vladimira Putina. V Bratislave to dnes vyhlásila ruská občianska, aktivistka a bojovníčka za ochranu ľudských a občianskych práv Elena Gluško.
Moskovčanka je na návšteve Slovenska na pozvanie predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR Františka Šebeja. S novinármi sa dnes stretla na tlačovej konferencii.
Krízu u našich východných susedov považuje za skutočnú vojnu. Príprava Ruska na konflikt sa podľa nej začala už dávnejšie. Domnieva sa, že jej krajina v lete 2013 začala novú etapu informačnej vojny. Na Západe sa objavili nové podoby médií hlásiace sa k Rusku.
"Príklady takých médií sú aj na Slovensku, napríklad stránky Slobodný vysielač alebo Rodina je základ," uviedla. Za médiami je podľa nej Rusko, v každej krajine sa obsah pripravuje odlišným spôsobom. "Mám radosť, že pomaly konečne Európska únia začína reagovať, ale myslím si, že momentálne je tá informačná vojna už prehratá," tvrdí Gluško.
Príklady úspešného mediálneho ťaženia Ruska vidí aktivistka aj na Slovensku, keď naše hlavné médiá preberajú informácie predovšetkým z oficiálnych ruských agentúr. "Neuvedomujú si, že ruské médiá už dávno nie sú nástroj na informovanie verejnosti, ale nástroj na jej ovplyvňovanie a vytváranie novej reality, ktorá vyhovuje ruskej moci."
"Hlavnú vec, ktorú si musíme uvedomiť, je, že tu nejde o osud Ukrajiny, tu nejde vôbec o Ukrajinu, ale o osud celej Európy a možno o osud sveta," apelovala Gluško. "Ide o to, či svet dovolí, aby Európe vládla ríša vládcov, ktorým záleží iba na vlastnom obohatení a obohatení svojich, povedzme kamarátov, spolupracovníkov, možno aj z ďalších krajín."
Šebej svoju hostku doplnil v tom, že nejde len o médiá, ale Rusko sa snaží vytvárať naprieč Európou aj sieť politických spolupracovníkov s cieľom rozvrátiť ich liberálne demokratické systémy. "Paradoxne sú to väčšinou neonacistické subjekty a subjekty extrémnej pravice," vysvetlil. Na Slovensku je to podľa neho Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko alebo Slovenská národná strana.
Ruská aktivistka doplnila, že mediálna ofenzíva sa Putinovi nedarí iba v Európe, ale aj v jeho vlastnej krajine. "Pre putinovskú predstavu o svetovej ríši a o návrate k Sovietskemu zväzu si pripravil publikum. Pred pol rokom by som neuverila, čo dnes vidím v Moskve. Koľko ľudí dokáže stratiť pud sebazáchovy, keď sú ovplyvňovaní predstavou o veľkom Rusku."
Gluško vysvetlila, že od liberálne ladených aktivistov sa napríklad odvrátili ľavicovo alebo nacionalisticky zmýšľajúci aktivisti, ktorí boli vždy v minulosti ostro proti Putinovi. Teraz stoja na jeho strane a podporujú anexiu Krymu.
Počas nedávneho protestu na Červenom námestí, kde držali transparent s nápisom Putinov režim zabíja na Ukrajine ľudí, ako reakciu na udalosti v Odese, ich tiež takmer zbili. Nie policajti, ale jednoduchí ľudia. "Hovorili nám, že podporujeme fašistov," opísala Gluško incident.

Copyright © TASR 2014