MEDIA NEWS
Predstavitelia spoločnosti BBC Worldwide súhlasili s tým, aby anglický televízny moderátor Jeremy Clarkson absolvoval plánované svetové turné s Richardom Hammondom a Jamesom Mayom, s ktorými až donedávna uvádzal populárnu motoristickú reláciu Top Gear. Clarksona prepustili koncom minulého mesiaca po tom, ako napadol jedného z producentov spomínaného programu. Turné, ktoré naplánovali ešte pred Clarksonovou výpoveďou, však bude bez akéhokoľvek označenia BBC a taktiež nebude obsahovať zábery z Top Gearu. Séria vystúpení dostala názov Clarkson, Hammond and May Live, pričom odštartuje 22. mája v severoírskom Belfaste. Nasledovať budú vystúpenia v Anglicku, Juhoafrickej republike, Austrálii a Nórsku.
Päťdesiatštyriročný Clarkson 4. marca verbálne aj fyzicky napadol producenta Oisina Tymona, pretože mu nezabezpečil teplé jedlo po nakrúcaní v grófstve North Yorkshire. Tymon, ktorý utrpel zranenie úst, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na 54-ročného moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu. Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí. Vedenie BBC taktiež spustilo vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. O niekoľko hodín neskôr dostal Hall e-mail, v ktorom sa mu vyhrážali smrťou. O budúcnosti Top Gearu zatiaľ nie je rozhodnuté, nakoľko Hammondovi aj Mayovi sa tento rok končia zmluvy.
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Každý rok 1. apríla médiá súťažia, komu sa vydarí lepší prvoaprílový žart. Jedným z nich bola dnes aj správa magazínu EU Observer, ktorý s odvolaním sa na šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú napísal, že vrtuľníkové lode triedy Mistral, vyrobené pôvodne na objednávku pre Rusko, dodá Francúzsko v máji Európskej únii, pričom ich bázou by mala byť Riga.
Že ide o prvoaprílový žart, zakrátko oznámila aj EÚ a odhalil to hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý v Moskve uviedol, že "dobré vtipy prídu vždy vhod, rovnako ako aj splnenie kontraktu". To zostáva otázne vzhľadom na pretrvávajúce podozrenia a obvinenia, že Rusko podporuje separatistov na východe Ukrajiny.
Prvoaprílové žartíky môžu mať podobu jednoduchého oznámenia v rozhlase či televízii v čase najväčšej sledovanosti. Inokedy sú výsledkom dlhších a dôsledných príprav a správneho načasovania, uviedli dnes viaceré médiá.
Mnoho ľudí sa 1. apríla 2008 dalo nachytať na správu serióznej britskej BBC, že sa podarilo objaviť dôkazy o existencii tučniakov schopných lietať. BBC na svojej stránke v avíze na reportáž uviedla, že ide o nesmiernu raritu, ktorú takmer nemožno pozorovať: okrem iného aj pre to, že jednoducho neexistuje, čo sa však diváci dozvedeli až na konci.
Vydareným žartom bola aj realizácia nápadu, ktorý sa pôvodne objavil na sociálnej sieti Facebook, kde francúzski fanúšikovia Homera Simpsona spustili petíciu za to, aby na železničných staniciach vo Francúzsku oznamy o odchode a príchode vlakov čítal herec Philippe Peythieu, ktorý Homera dabuje vo francúzštine.
Petíciu podpísalo 130.000 ľudí a spoločnosť SNCF ich želaniu 1. apríla 2009 na vybraných staniciach skutočne vyhovela, čo pasažierov najprv zaskočilo, ale vzápätí pobavilo - najmä fanúšikov Homerovej osobitej dikcie.
V roku 1972 na 1. apríla ľudí zaskočila správa o nájdení mŕtvoly záhadného zvieraťa, ktorým by mohla byť lochnesská príšera. Objavili ju vraj zoológovia z jednej z britských zoo na brehu škótskeho jazera. V skutočnosti šlo o telo nosáča (známeho aj ako morský slon), ktorý uhynul v neďalekej zoo. Žartík, ktorý svojim kolegom pripravil zoológ John Shieds, sa dostal až na prvú stranu Los Angeles Times.
Prvoaprílový žart vyšiel v roku 1967 aj švajčiarskemu rozhlasu, ktorý náhle prerušil vysielanie, aby oznámil mimoriadnu správu o pristátí amerických astronautov na Mesiaci. Stalo sa tak dva roky pred tým, ako sa to stalo v skutočnosti.
Spravodajstvo o výsadku pozemšťanov na Mesiaci pôsobilo veľmi autenticky, naletela naň údajne aj americká ambasáda vo Švajčiarsku, píše sa na stránke Hoaxes.org.
Na internetovej stránke francúzskeho magazínu l'Observateur sa objavilo tvrdenie, že prelety dronov, ktoré tak veľmi znepokojujú ochranku vládnych budov, v skutočnosti nakrúcajú dianie za oknami spální Parížanov.
Televízia France 3 zasa prišla so správou, že jedna z francúzskych zoo bude dodávať mlieko žiráf do povestných mliekarní v Bretónsku, aby tam z nich vyrábali 100-percentný žirafí jogurt.
Krymská nezávislá televízia ATR prestala vysielať po tom, ako jej príslušné ruské úrady opakovane odmietli udeliť vysielaciu licenciu.
ATR bola prvou televíziou krymských Tatárov, pôvodných obyvateľov Krymského polostrova, ktorých sovietske úrady kvôli údajnej kolaborácii s nepriateľom v roku 1944 deportovali do Strednej Ázie. Televízia bola jedným z mála médií, ktoré po vlaňajšom spornom referende a pripojení Krymu k Rusku zostali kritické k moskovskému vedeniu.
Podobne ako aj ostatné miestne médiá, aj ATR musela požiadať ruské úrady o vydanie licencie, aby mohla pokračovať vo vysielaní na Kryme.
Generálna riaditeľka televízie Eľzara Isľamovová uviedla, že podala niekoľko žiadostí o vysielaciu licenciu, ktoré však ruské úrady vždy zamietli napriek tomu, že ATR predložila všetky potrebné podklady.
Zakladateľ mediálneho holdingu ATR Lenur Isľamov na tlačovej konferencii spresnil, že na vedenie ATR bol už dlhší čas vyvíjaný nátlak, aby televízny kanál predalo. Isľamov podľa agentúry UNIAN uviedol, že ľudia, ktorých bližšie nešpecifikoval, im dávali na výber: buď predať, alebo sa televízie zmocnia silou.
Televízia ATR vysielala od roku 2006, a to v ruštine, krymskej tatárčine a ukrajinčine. Prestala vysielať dnes od polnoci. Okrem televízie ATR prestal vysielať aj televízny kanál Lale a rozhlasové stanice Lider a Mejdan.
Copyright © TASR 2015