19. 6. 2017

MEDIA NEWS



MEDIA NEWS


Americká internetová spoločnosť Google v nedeľu prisľúbila, že zakročí proti extrémistickému obsahu, ktorý sa objavuje on-line. Google tak pôjde v šľapajach sociálnej siete Facebook a využije umelú inteligenciu na rýchle detekovanie a zhodnotenie extrémistického obsahu. Píše o tom agentúra DPA.
      Google pre svoju platformu YouTube vyvíja automatizovaný systém, ktorý bude monitorovať videá obsahujúce teroristickú propagandu a zvyšovať počet dôveryhodných flaggerov, teda ľudí posudzujúcich obsah príspevkov, na ktoré systém upozorňuje.
      "Zatiaľ čo sme my a iní roky pracovali na identifikácii a odstraňovaní obsahu, ktorý porušuje našu politiku, nepríjemnou pravdou je to, že my ako priemysel musíme pripustiť, že sa pre túto záležitosť musí spraviť viac - a to hneď," uviedol pre denník The Financial Times viceprezident Googlu Kent Walker.
      Spoločnosť tiež zaujme prísnejší postoj k videám, ktoré obsahujú poburujúce náboženské alebo supremacistické posolstvo - hoci jasne neporušujú zásady Googlu - varovnými štítkami a zákazom speňažovať nahraté videá, doplnil Walker.
      Google zároveň posilní svoj program proti radikalizácii, ktorého časť sa zameriava na verbovanie potenciálnych stúpencov džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) a presmerovávanie ich na nenásilné videá.


Therese Comodiniovú-Cachiaovú, spravodajkyňu Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre právne veci, ktorý má na starosti prípravu smernice o autorských právach, nahradí vo funkcii spravodajcu nemecký člen Európskeho parlamentu Axel Voss. Comodiniová-Cachiaová totiž opúšťa pôdu EP, aby zasadla do národného parlamentu na Malte. TASR o tom informovala rada Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA).
      "Rád by som poďakoval Therese Comodiniovej-Cachiaovej za jej prácu a poprial jej všetko dobré v maltskej politike. Dobre podložené autorské práva predstavujú dôležitý faktor pre kreativitu a stimulujú investície do kreatívneho sektoru," povedal po svojom vymenovaní za spravodajcu pre smernicu o autorských právach Voss, člen z Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov).
      Spravodajkyňa (koordinátorka) pani Comodiniová-Cachiaová navrhla, aby Európsky parlament neschválil Európskou komisiou navrhované tzv. príbuzné autorské práva pre vydavateľov tlače, aby internetové vyhľadávače a databanky platili za využitie obsahu vydavateľov tlače.
      Rada EANA spoločne s tlačovou agentúrou AFP a svojimi kontaktmi v EP a EK sa zasadzujú za to, aby do pripravovanej ochrany vydavateľov - či už vo verzii, ktorú presadzuje EK, alebo v akejkoľvek upravenej, ktorú schváli EP - bol zahrnutý aj obsah vytvorený tlačovými agentúrami.
      Udelenie licencie na využitie obsahu chráneného autorským právom je podstatou obchodnej činnosti tlačových agentúr a hlavným zdrojom financovania ich aktivít.
      Niekoľko poslancov Európskeho parlamentu, spoločne s francúzskym poslancom Jeanom-Marieom Cavadom na prvom mieste, predložilo pozmeňujúci a doplňujúci návrh, v ktorom navrhlo, aby parlament prijal nové navrhované práva pre vydavateľov a tiež to, že by tieto tzv. príbuzné práva súvisiace s autorským právom mali platiť aj pre tlačové agentúry.
      EANA, ktorej členom je aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR), je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy. Jej úlohou je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Copyright © TASR 2017