Začína sa celonárodná nominácia na
najväčšiu osobnosť Slovenska
Upútavku RTVS na reláciu Najväčší Slovák, ktorá obsahovala aj podobizeň prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa, preverí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spolu s políciou. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Tvorcovia relácie sa napokon rozhodli Tisa z relácie vylúčiť.
"Prokurátor ÚŠP vydal pokyn na preverenie tejto veci Národnou protiteroristickou jednotkou NAKA Prezídia Policajného zboru," uviedla hovorkyňa. Podľa prokurátora má polícia preveriť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.
Upútavka RTVS vyvolala mnohé kritické reakcie. Rozhorčenie nad ňou vyjadrilo aj stredisko holokaustu a židovská organizácia.
Tvorcovia celonárodnej ankety Najväčší Slovák, ktorú na televízne obrazovky prinesie RTVS, sa napokon rozhodli vylúčiť zo súťaže Jozefa Tisa. V stredu to na tlačovej konferencii oznámil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. "Nebude možne zahrnúť do hlasovania osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti či vlastizradu a nebola rehabilitovaná," povedal.
"Vzhľadom na diskusiu, ktorá sa rozpútala okolo jednej konkrétnej upútavky, ktorou RTVS avizovala začiatok projektu, ale súčasne nedávala ani tip, ani návod, za koho hlasovať a ani nevyjadrovala názor na žiadnu konkrétnu osobu, táto debata prekryla zmysel celého projektu," priblížil Rezník s tým, že RTVS upravila podmienky toho, aké osobnosti môžu byť nominované. Podľa jeho slov sa podobná situácia odohrala pri takejto súťaži aj v iných krajinách, ako Nemecko, Rakúsko, Česko či Rusko, a to priamo počas jej vysielania.
Producent programu Peter Núňez uviedol, že "zaradenie Jozefa Tisa do ankety nebolo žiadnym amatérskym svojvoľným rozhodnutím, ani žiadnym neodvôvodneným rozhodnutím manažmentu RTVS, ale bol to výsledok širokej dlhodobej odbornej debaty všetkých ľudí, ktorí sú odbornou súčasťou projektu". Vysvetlil, že od leta komunikuje s Róbertom Kotianom, Ľubošom Machajom, Jánom Roháčom a Irenou Roháčovou, ktorí sú súčasťou scenáristického tímu. Pripomenul, že celoslovenská anketa má nateraz odborného garanta Dušana Kováča, ku ktorému by sa mali pridať aj ďalší.
Núňez citoval historika Kováča, podľa ktorého by "Jozef Tiso mal byť zaradený do ankety a mal by byť témou celospoločenskej diskusie - aj jeho osoba, aj jeho doba". Producenta by mrzelo, keby hystéria okolo jednej osoby potlačila zmysel celého formátu. "Cieľom formátu je priniesť tému histórie, slovenských osobností, dobrých aj zlých, pekných aj škaredých príbehov, všetkého, čo súvisí s našou slovenskou minulosťou do verejného priestoru. To, čo sa udialo v poslednom týždni, ohrozilo tento projekt tým, že sa celá otázka strhla na Tisa," priznal Núňez. Tiež vyjadril nádej, že o osobe Tisa ešte bude verejnoprávna televízia diskutovať a tému odtabuizuje.
Podľa Ľuboša Machaja, ktorý sa podieľa na príprave viacerých historických programov pre RTVS, je bežné, že sa s podobným problémom stretávajú pri tomto formáte aj v iných krajinách, ale práve to by podľa neho mohlo byť osožné, pretože snahou projektu je spustiť verejnú debatu nielen v médiách, ale napríklad aj v školách. "Je našou úlohou, aby sa to dostalo ďalej. Hlavne preto, že naša mladšia generácia vie o niektorých historických súvislostiach veľmi málo. Keď mladí nedostanú kvalifikované odpovede k ich otázkam, potom sú často otvorení konšpiráciám či iným teóriám a rastie nám podpora extrémistických názorov," dodal. Tiež sa prikláňa k názoru, aby sa o postave Jozefa Tisa a o období Slovenského štátu diskutovalo nielen v uzavretej skupine.
Slováci a Slovenky budú môcť od štvrtka 1. novembra hlasovať v celonárodnej ankete Najväčší Slovák, ťažiskovom projekte RTVS, ktorý vyvrcholí 1. mája budúceho roka. Anketa by mala počas nasledujúceho polroka vyvolať v širokej verejnosti diskusiu o našej histórii a jej veľkých osobnostiach, ich pozitívnych, ale aj negatívnych stránkach.
Projekt Najväčší Slovák je licencovaným formátom BBC upraveným na slovenské špecifiká. Vo Veľkej Británii bol program The Greatest Britons vášnivo diskutovaným a populárnym seriálom. Spustili ho začiatkom roka 2002 a jeho víťazom sa stal Winston Churchill. Formát úspešne realizovali v 24 krajinách. Najväčšieho Čecha vyberali aj u našich západných susedov, kde sa víťazom stal Karol IV.
Copyright ©TASR 2018