2. 11. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 
Turecký minister spravodlivosti Abdulhamit Gül vo štvrtok opäť vyzval Saudskú Arábiu, aby spolupracovala pri vyšetrovaní zabitia novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, a zdôraznil, že "nikto nemôže utiecť pred zodpovednosťou". Píše o tom agentúra AP.
Gül zdôraznil, že saudskoarabský hlavný prokurátor napriek tomu, že strávil v Istanbule tri dni, na turecké otázky neodpovedal.
Minister sa vyjadril len deň po tom, čo hlavný istanbulský prokurátor Irfan Fidan uviedol, že Chášukdžího uškrtili 2. októbra hneď po vstupe do priestorov istanbulského konzulátu, jeho telo následne rozštvrtili a zbavili sa ho.
Turecko žiada Saudskú Arábiu o informácie ohľadom Chášukdžího pozostatkov, ktoré sa stále nenašli, ako aj o tom, kto riadil 15-členné "úderné komando", ktoré bolo podľa Ankary vyslané zavraždiť novinára.
"Očakávame, že na tieto otázky dostaneme urýchlene odpoveď," povedal turecký minister spravodlivosti Abdulhamit Gül.

Spoločnosť Google musela vo štvrtok čeliť masívnemu štrajku svojich zamestnancov po celom svete, ktorí protestovali proti sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku. Informáciu priniesla agentúra DPA.
Stovky zamestnancov v európskej centrále Google v írskom Dubline sa vo štvrtok zapojili do hodinového štrajku. Jeden z organizátorov akcie povedal, že tým prejavujú solidaritu s každým, kto na pracovisku zažil akúkoľvek formu obťažovania alebo neférového zaobchádzania.
Do štrajku sa zapojili aj zamestnanci Google v Londýne, Zürichu, Berlíne, Singapure a v Tokiu. Neskôr sa majú uskutočniť podobné zhromaždenia aj v Spojených štátoch.
Protesty vyvolala správa, ktorú publikovali noviny The New York Times minulý týždeň. Podľa nej spoločnosť Google prepustila v roku 2014 výkonného riaditeľa zodpovedného za softvér Android Andrewa E. Rubina v dôsledku sexuálneho obťažovania, pričom mu stále platí odchodné v hodnote 90 miliónov dolárov.
Účastníci štrajku zverejnili svoje požiadavky na sociálnej sieti Twitter. Zahŕňajú zrušenie vynútených arbitrážnych konaní, ktoré majú vyriešiť spory vo vnútri firmy a zabrániť súdnym konaniam. Využívajú sa však aj na umlčanie zamestnancov. Okrem toho zamestnanci požadujú i rovnocenné zaobchádzanie na pracovisku či v oblasti platov.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai zamestnancom povedal, že rešpektuje ich právo na štrajk, informovala stanica BBC. "Rozumiem hnevu a sklamaniu, ktoré mnohí z vás cítia," napísal v hromadnom e-maile pre zamestnancov. "Cítim to tiež a som naplno odhodlaný dosiahnuť postup v riešení problému, ktorý je v našej spoločnosti prítomný už príliš dlho... a týka sa aj nás v Google," dodal Pichai, ktorý priznal aj to, že ďalších takmer 48 zamestnancov Google bolo prepustených z dôvodu sexuálneho obťažovania a bez odstupného.

Copyright ©TASR 2018


Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala sudánsku vládu, aby zastavila tvrdé zákroky voči novinárom v krajine. Sudán sa podľa nej dopúšťa "neúprosného obťažovania, zastrašovania a cenzúry novinárov". AI v piatok ráno zverejnila správu o najmenej 15 žurnalistoch, ktorých od januára do októbra zatkli bezpečnostné zložky. Organizácia tvrdí, že sudánske úrady sa pokúšajú o umlčanie nezávislých médií. Podľa Sarah Jackson z AI je vláda v Sudáne tento rok "neúprosná vo svojom záťahu proti slobode tlače" a robí to prostredníctvom "napádania novinárov a mediálnych organizácií".

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Trump kritizoval médiá za to, že podľa neho bez povšimnutia ponechávajú fakt, že dôrazne odsúdil nenávistné správanie po masakre v Pittsburghu. Na predvolebnom mítingu na Floride povedal, že sa tak nemožno čudovať tomu, keď tretina Američanov považuje lživé médiá za nepriateľov ľudu

Zdroj: BBC