Pulitzer Prize 2019
Pulitzerovu cenu dnes získali newyorské noviny The Wall Street Journal a The New York Times za články o americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi, financiách jeho rodiny a Trumpových údajných aférach so ženami. Za zahraničné reportáže bol ocenený tím AP, ktorý pôsobil v Jemene, a novinári Reuters, ktorí písali o situácii v Barme a za údajné neoprávnené držanie štátnych dokumentov boli odsúdení na sedem rokov do väzenia.
The Wall Street Journal bol, pokiaľ ide o vnútroamerické spravodajstvo, ocenený za články týkajúce sa bývalého Trumpovho právnika Michaela Cohena, ktorý údajne v roku 2016 uplatil dve bývalé Trumpová milenky, aby mlčali o pomere s budúcim prezidentom a neohrozili jeho šance na volebné víťazstvo.
Denník The New York Times bol ocenený za články o údajných daňových machináciách a podvodoch z 90. rokov, vďaka ktorým sa terajší prezident dostal k mnohamilionovému majetku po svojom otcovi.
Novinári agentúry AP získali cenu za zahraničné reportáže, v ktorých informovali o násilnostiach a utrpenie obyvateľov Jemenu zmietaného občianskou vojnou. Reportérka Maggie Michaelova spolu s fotografom a kameramanom strávili v Jemene rok. V sérii reportáží okrem iného popisovali, ako ľudia v niektorých častiach Jemene musia jesť listy, pretože sa k nim kvôli skorumpovaným úradníkom nemôže dostať humanitárna pomoc.
Porota Kolumbijskej univerzity ocenila za zahraničné reportáže aj novinárov agentúry Reuters, ktorých práca ich stála ich vlastnú slobodu. Dva barmskí novinári písali o téme prenasledovaného moslimského menšinového etnika Rohingov. Vlani v septembri boli odsúdení na sedemročné väzenie za neoprávnené držanie tajných štátnych dokumentov. Ich odsúdenie kritizovali Spojené štáty, Európska únia i rad ďalších krajín a organizácie pre ľudské práva, ktoré vyzvali na okamžité a bezpodmienečné prepustenie novinárov.
Pulitzerove ceny, ktoré sa udeľujú od roku 1917, sú považované za vrchol amerických žurnalistických ocenení.
Copyright © ČTK 2019