2. 12. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo zverejnil vo svojom najnovšom čísle sériu karikatúr, ktoré spájajú smrť 13 francúzskych vojakov počas misie v africkej oblasti Sahel s nedávnou mediálnou náborovou kampaňou francúzskych ozbrojených síl.
Tieto karikatúry podľa agentúry AFP vyvolali kontroverzné reakcie. Náčelník hlavného štábu francúzskej armády generál Thierry Burkhard na ne reagoval otvoreným listom, v ktorom vyjadril "rozhorčenie" a obvinil časopis, že v karikatúrach zosmiešňuje obdobie smútku, ktorým prechádzajú pozostalé rodiny.
Priamym adresátom tohto listu bol šéfredaktor týždenníka Laurent "Riss" Sourisseau, ktorý v nedeľu obhajoval "satirický duch" časopisu, pričom uznal dôležitosť práce francúzskej armády a obetu vojakov. "Vieme, že ich misia je náročná, že čelia nemilosrdným nepriateľom a bojujú proti terorizmu," napísal Sourisseau v reakcii na list generála Burkharda.
Sourisseau, ktorý bol v januári 2015 zranený pri džihádistickom útoku v redakcii Charlie Hebdo, však súčasne odmietol Burkhardovo pozvanie, aby sa zúčastnil na oficiálnom pietnom akte s padlými vojakmi, ktorý sa bude konať v pondelok popoludní na nádvorí parížskej Invalidovne.
Ako dodala agentúra AFP, na jednej z karikatúr je zobrazený prezident Emmanuel Macron, ako stojí pri rakve zahalenej francúzskou vlajkou. Tento obrázok sprevádza nápis: "Pridal som sa k armáde, aby som vystúpil z davu". Ide pritom o citát z nedávnej náborovej kampane ozbrojených síl.
Týždenník Charlie Hebdo pravidelne karikuje náboženstvo a je povestný dlhoročnou tradíciou antimilitaristickej satiry. Subjekty, ktoré sú terčom jeho satiry, sa pravidelne ozývajú, že redakcia zašla príliš ďaleko, konštatuje AFP.
Vyobrazenia proroka Mohameda, ktoré týždenník zverejnil, viedli k pobúreniu, vyhrážkam smrťou a napokon k útoku, ktorí v januári roku 2015 údajne v mene siete al-Káida spáchali dvaja islamistickí ozbrojenci. O život vtedy v redakcii Charlie Hebdo prišlo 12 ľudí, medzi nimi aj viacerí renomovaní karikaturisti.
K spomínanej zrážke a zrúteniu dvoch vrtuľníkov francúzskej armády došlo minulý pondelok večer na východe západoafrického štátu Mali. Zahynulo pri tom 13 vojakov.
Pokiaľ ide o počet obetí z radov vojakov armády v priebehu jedného dňa, je spred týždňa najzávažnejším od roku 1983, keď pri atentáte v libanonskom Bejrúte zahynulo 58 francúzskych vojakov.
Ide súčasne aj o tvrdú ranu angažovanosti Francúzska v západnej Afrike, kde francúzska armáda v roku 2013 spustila operáciu Serval a o rok neskôr v oblasti Sahelu aj operáciu Barkhane. Zahynulo počas nich už 38 francúzskych vojakov, pričom najviac z nich v Mali.

Copyright © TASR 2019

Britský protimonopolný úrad prešetruje akvizíciu firmy Looker Data Sciences spoločnosťou Google. Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) v pondelok uviedol, že vyzval "všetky zainteresované strany", aby sa vyjadrili k otázke, či transakcia "nevyústi do podstatného zmenšenia konkurencie" na trhu Veľkej Británie. Spoločnosť Google ešte v júni oznámila, že plánuje kúpiť spoločnosť Looker podnikajúcu v oblasti analýzy dát za 2,6 mld. USD v hotovosti, aby posilnila svoje cloudové služby.
Ukončenie prevzatia firmy Looker sa očakávalo do záveru tohto roka. Spoločnosť Google sa k správe o prešetrovaní zo strany britského protimonopolného úradu ihneď nevyjadrila. Americký technologický gigant sa stal terčom prísnejšieho prešetrovania na rôznych frontoch aj v USA, kde úrady na úrovni štátov aj federálne inštitúcie začali prešetrovania týkajúce sa Googlu.


©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.