MEDIA NEWS
Taliansky tenorista Andrea Bocelli odspieval na Veľkonočnú nedeľu sólový koncert z prázdneho milánskeho Dómu. Koncert bol streamovaný pre milióny ľudí na celom svete, ktorých pohyb bol obmedzený v rámci opatrení prijatých v rámci boja proti novému koronavírusu, informovala agentúra AFP.
Bocelliho vystúpenie nazvané "Hudba pre nádej", odvysielané z Dómu naživo, sledovalo cez kanál YouTube viac ako 22 miliónov divákov.
Bocelli v sprievode organistu odspieval štyri piesne vo vnútri nádhernej gotickej budovy a koncert zakončil skladbou "Amazing Grace", ktorú odspieval na schodoch katedrály v pozadí s fotomontážou zobrazujúcou prázdne ulice Paríža, Londýna a New Yorku.
"V deň, keď oslavujeme dôveru v život, ktorý víťazí, mi bolo cťou a potešením odpovedať "Si" na pozvanie mesta a milánskeho Dómu," uviedol zrakovo postihnutý umelec v správe pred svojím vystúpením.
"Vďaka naživo vysielanej hudbe, spájajúcej milióny zopnutých rúk kdekoľvek na svete, objímeme toto ranené pulzujúce srdce Zeme," povedal.
Miláno je metropolou severotalianskeho regiónu Lombardsko, ktorý je spomedzi všetkých krajov Talianska najviac postihnutý epidémiou choroby COVID-19 vyvolávanej koronavírusom SARS-CoV-2. Zaznamenali tam už viac ako 9000 obetí na životoch.
Kostoly v Taliansku zostávajú zatvorené a dokonca aj bohoslužby, celebrované pápežom Františkom cez Veľkonočné sviatky, boli streamované a odvysielané viacerými televíziami.
Americký expert na infekčné ochorenia Anthony Fauci, ktorý je poradcom prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa pre pandémiu nového koronavírusu, pre stanicu CNN v nedeľu uviedol, že USA reagovali na aktuálnu zdravotnú krízu príliš neskoro a dodal, že ak by krajina prijala preventívne opatrenia skôr, mohlo byť zachránených mnoho ľudských životov.
"Myslím si, samozrejme, logicky by ste mohli povedať, ak by existoval takýto proces, ktorý by pokračoval naďalej, a ak by ste so zmierňovaním (sociálnych kontaktov) začali skôr, mohli ste zachrániť životy," odpovedal Fauci na otázku, či by skutočnosť, že by sa preventívne opatrenia obmedzujúce pohyb ľudí zaviedli v USA už vo februári, a nie až v polovici marca, zabránili obetiam na životoch. Takéto kroky už tri týždne predtým ako vstúpili do platnosti odporučili zdravotnícki odborníci v krajine.
"Je zrejmé, že nikto to nemôže poprieť. Ale čo vplýva na tieto rozhodnutia, je komplikované," dodal. Priznal však, že ak by sa od úplného začiatku všetko uzavrelo, situácia by bola teraz zrejme trochu odlišná. Fauci upozornil zároveň na to, že proti zavedeniu spomínaných opatrení bol v USA vyvíjaný veľký nátlak.
Trumpovi vo svojej sobotňajšej správe neskoré zavedenie opatrení vyčítal aj denník The New York Times (NYT). Americký prezident sa podľa denníka spoliehal na vlastný pocit a zároveň spochybňoval informácie štátnych orgánov, napísal nemecký denník Die Welt. Trump podľa NYT rozsah rizika spojeného s koronavírusom vzal na vedomie len pomaly a namiesto toho sa sústreďoval na ochranu hospodárstva.
Trump príspevok v NYT označil za "fake news". Nepravdivý je podľa neho rovnako daný článok, ako aj celý denník, napísal na Twitteri.
Začiatkom marca Trump vyhlásil, že koronavírus nepredstavuje pre USA dôvod na obavy a poukázal na skoré zavedenie zákazu cestovania medzi USA a Čínou, kde sa vírus po prvý raz objavil v decembri 2019.
Podľa údajov Univerzity Johna Hopkinsa so sídlom v americkom Baltimore ochoreniu podľahlo v Spojených štátoch už celkovo 22.020 ľudí, čo je najviac zo všetkých štátov na svete. Nakazených je v krajine 555.313 ľudí.
Copyright © TASR 2020