25. 10. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 




Nezvestným sa stal v Pakistane novinár, ktorý priniesol informáciu o tom, že na nedávnom diskutabilnom zatknutí zaťa zvrhnutého a v exile žijúceho niekdajšieho predsedu pakistanskej vlády Naváza Šarífa sa podieľali aj polovojenské jednotky. Píše o tom agentúra DPA.
Alí Imrán Sajd, reportér renomovanej pakistanskej televíznej stanice Geo, zmizol podľa tvrdenia svojej rodiny v piatok. Vybral sa na nákup do obchodu s potravinami neďaleko svojho bydliska v juhopakistanskom meste Karáči a už sa viac nevrátil.
Sajd sa stal nezvestným jeden deň po tom, ako zverejnil videozáznam, na ktorom sú zachytení členovia polovojenského oddielu sprevádzajúci policajtov zatýkajúcich minulý týždeň v jednom hoteli v Karáči Šarífovho zaťa Safdara Avána.
Zatknutý politik bol síce neskôr prepustený, avšak nikto zatiaľ oficiálne neuviedol, prečo k jeho zadržaniu došlo. Aván je poslancom parlamentu a zároveň šéfom mládežníckeho krídla Šarífovej politickej strany Pakistanská moslimská liga-Naváz (PML-N).
V Pakistane sa len nedávno - v septembri - sformovala protestná aliancia 11-tich opozičných strán s názvom Pakistanské demokratické hnutie (PDM). Cieľom tohto politického subjektu je zvrhnutie armádou podporovanej vlády súčasného premiéra Imrána Chána, komentuje agentúra DPA politické pozadie zmiznutia novinára z Geo TV.


                               
Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) sa v niektorých prípadoch podieľala na nelegálnom zatláčaní člnov so žiadateľmi o azyl v Egejskom mori späť do tureckých vôd. Podľa agentúry AFP o tom v sobotu informovali niektoré médiá vrátane nemeckého týždenníka Der Spiegel s odvolaním sa na získané dôkazy.
"Po prvý raz sa tak ukázalo, že vedúci predstavitelia Frontexu vedia o nelegálnej praxi gréckej pohraničnej stráže a na zatláčaní (uchádzačov o azyl) sa aj sami podieľajú," uviedol Der Spiegel na svojej webovej stránke.
Podľa týždenníka ide aj o prípady, keď utečencov alebo žiadateľov o azyl nelegálne vrátili do krajiny, kde môžu byť prenasledovaní.
Novinári od apríla odhalili šesť prípadov, keď prinajmenšom príslušníci Frontexu neurobili nič pre to, aby zabránili zahnaniu člnov s utečencami v gréckych vodách späť k Turecku.
Do vyšetrovania boli zapojení aj nemecká televízia ARD, novinársky kolektív Lighthouse Reports, investigatívna webová stránka Bellingcat a japonská televízia TV Asahi.
Novinári tvrdia, že porovnávali "desiatky" videí, taktiež analyzovali satelitné snímky a ich zistenia sa opierajú aj o svedecké výpovede utečencov i pracovníkov Frontexu.
Der Spiegel pripomenul, že Frontex vyslala do oblasti Grécka viac ako 600 svojich príslušníkov s technickým vybavením vrátane pátracích lodí a dronov.
Frontex v reakcii na správy uviedla, že sa nebude vyjadrovať k jednotlivým prípadom, pričom sa odvolala na takzvaný kódex správania, ktorý by mal byť pre jej zamestnancov záväzný.



Copyright © TASR 2020