25. 2. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSSociálna sieť Twitter z dôvodu porušovania užívateľských pravidiel v utorok zmazala viac ako 300 účtov. Viaceré z nich boli údajne napojené na štátnych predstaviteľov Ruska, Iránu a Arménska, informovala agentúra Reuters.
Twitter zrušil celkovo 373 účtov, z toho 100 spravovaných z územia Ruska. Viaceré falošné účty boli podľa sociálnej siete preukázateľne napojené na tamojších štátnych predstaviteľov a niektoré z nich zdieľali obsah podkopávajúci dôveru v NATO alebo útočili na USA či EÚ, píše sa vo vyhlásení Twitteru, z ktorého citovali Reuters aj agentúra TASS.
Moskva medzičasom oznámila, že plánuje preskúmať tvrdenia, na základe ktorých Twitter tieto účty zrušil, povedala pre TASS hovorkyňa rezortu ruskej diplomacie Marija Zacharovová.
Odstránené boli aj desiatky účtov riadených z Iránu a 35 arménskych účtov, ktorých cieľ bol publikovať obsah zameraný na útoky na Azerbajdžan.
Spoločnosť Facebook vo štvrtok oznámila, že zablokovala všetky zvyšné účty spájané s mjanmarskou armádou. Ako dôvod uviedla, že junta používa smrtiacu silu voči demonštrantom protestujúcim proti vojenskému prevratu, pri ktorom armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov. Píše o tom tlačová agentúra AFP.
Opatrenie nadobúda účinnosť okamžite a platí pre platformy Facebook aj Instagram. Týka sa armády i subjektov, ktoré majú ozbrojené sily pod kontrolou.
Na oboch platformách majú tiež zákaz inzerovať všetky "komerčné subjekty napojené na armádu".
"Nutnosť vyhlásiť tento zákaz urýchlili udalosti po prevrate z 1. februára vrátane smrtiaceho násilia," napísala vo vyhlásení spoločnosť Facebook.
"Sme presvedčení, že riziká vyplývajúce z možnosti, aby Tamado bolo na Facebooku a Instagrame, sú príliš veľké," dodala firma. Použila oficiálny názov ozbrojených síl Mjanmarska (Barmy) - Tamado.
Bezpečnostné zložky čoraz viac používajú násilie proti obrovským a prevažne pokojným protestom obyvateľstva žiadajúceho mjanmarskú armádu, aby odovzdala moc naspäť civilnej vláde.
Zatiaľ boli na demonštráciách zabití traja ľudia protestujúci proti puču a zastrelený bol aj muž, ktorý hliadkoval vo svojej štvrti v meste Rangún a strážil ju pred nočným zatýkaním.
Armáda využívala Facebook na šírenie svojich tvrdení, že vlaňajšie novembrové voľby, v ktorých jednoznačne zvíťazila zosadená civilná líderka Aun Schan Su Ťij, poznačili podvody s hlasmi.
V roku 2018 Facebook zablokoval účty šéfa junty Min Aun Hlaina a ďalších členov generality - firma to urobila rok po tom, čo násilné zásahy armády donútili okolo 750.000 príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov ujsť do susedného Bangladéša.Copyright © TASR 2021

Ocenenie Asociácie českých kameramanov (ACK) za vynikajúce dielo získal kameraman Martin Štrba za film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandovej. ACK sa rozhodla ceny odovzdať víťazom na slávnostnom večere, ktorého konania oznámi, akonáhle to situácia dovolí, pravdepodobne v máji. ČTK o tom za ACK informovala Helena Hejčová. Porota sa rozhodla udeliť Cenu ACK za vynikajúce televízne dielo kameramanovi Martinu Žiaran za film Herec režiséra Petera Bebjak. Cenu ACK za vynikajúce dokumentárne dielo kameramanovi Petru Čajke za film Vlci na hraniciach režiséra Martina Páva. Ceny za kameramanskej prínosné dielo získali Diviš Marek za drámu Príroda v tieni a Václav Tlapák za snímku Sme si o smrť bližšie. Žiaran, Marek a Štrba sú nominovaní aj v kategórii Najlepšia kamera na 28. ročníku filmových cien Český lev, ktorých laureáti budú vyhlásení 6. marca. V porote cien ACK za rok 2020 zasadli režisér Jiří Strach, kameramani Lukáš Hykš, Marek Janda, Daniel Souček a Ján Maliar, filmový publicista Jan Lukeš a strihač Adam Brothánek. Asociácia už skôr oznámila, že ocenila tiež Lea Michaela Bruges, ktorý nedávno dokončil magisterské štúdium v ​​odbore kameraman na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU), za film Art of a New Era. Toto uznanie je určené poslucháčom odboru kamery filmových škôl v Českej republike za mimoriadny počin v oblasti obrazovej koncepcie filmu. Bruges je absolventom medzinárodného programu katedry kamery FAMU. Študoval u majstrov kamery Vladimíra Smutného, ​​Marka ich a Klausa Fuxjägera. ACK spoločne s občianskym združením Dili udelila na návrh svojho prezídia Cenu za celoživotné kameramanskej dielo Jiřímu Šámal. K jeho prvotinám patrí medzinárodne oceňovaný absolventský film režiséra Jana Nemca Sústo z roku 1960. V šesťdesiatych rokoch spolupracoval na dieloch novej českej filmovej vlny. V roku 1967 snímal komorné road movie režiséra Štefana Skalského Útek, za film získal cenu Trilobit 1967. Vedľa Hynka Bocan spolupracoval Šámal najčastejšie s Antonínom Moskalyk na klasických dielach českej kinematografie, ako je Babička, rozprávka Tretí princ či vojnová dráma Kukučka v temnom lese. Zároveň spolupracoval na divácky úspešných seriáloch 80. a 90. rokov, či už to bolo Moskalyková Panoptikum Mesta pražského, Bočanová Priateľka z domu smútku či O zvieratách a ľuďoch. Kameramanskej tvorba Jiřího Šámal zahŕňa viac ako štyridsať titulov predovšetkým hraného filmu. K jeho profesijnému zábere patrí aj fotografie, spolupráca na audiovizuálnych projektoch a veľkoplošná projekcia osvetlenie historických pamiatok. ACK sa hlási k tradícii Klubu českých kino fotografov, ktorý vznikol 17. júla 1920. Z tohto pohľadu je ACK najstaršou svojho druhu v Európe a druhou najstaršou na svete. Prvenstvo jej vzala American Society of Cinematographers, ktorá vznikla v roku 1919 v Spojených štátoch. Copyright © ČTK 2021