21. 2. 2021

DNO

 DNO


 

Igor Matovic
3 hours ago

SKRÝVAŤ SA ZA KUCIAKA

Odkedy vrah zobral život Jánovi a Martine, akoby mnohým padlo vhod sa za Jána skrývať. A paradoxne to robia aj tí z novinárskej brandže, ktorí na jeho prácu zvysoka kašlali.

Jano bol prototyp poctivého hĺbavého investigatívneho žurnalistu, ktorý by sa od hanby prepadol, ak by sa podpísal pod povrchný blud či klamstvo ... a keď po týždňoch či mesiacoch práce zverejnil svoje dopodrobna zmapované odhalenie, nie pýcha, ale pokora ním lomcovala.

...

Tri roky od vraždy je čas sa pozrieť pravde o slovenskej žurnalistike do očí. Novinárov kvalít Jána Kuciaka by sme na Slovensku spočítali - preženiem - na prstoch dvoch rúk. BOHUŽIAĽ.

Zbytok je ... radšej pomlčím. Často povrchný, často zaujatý, často povýšenecký.

Čo s tým? Hneď po voľbách som prišiel s ideou vytvoriť Fond na podporu kvalitnej investigatívnej žurnalistiky Jána Kuciaka. S predstavou - aby sme zo štátneho rozpočtu vyčlenili stabilnú ročnú sumu 10 mil eur určenú na vzdelávanie a podporu mladých investigatívnych talentov ... s cieľom, aby sme nakoniec mali na Slovensku nie jedného, ale rovno stovky Kuciakov - lebo kvalitná investigatíva je mimoriadne pre každú demokratickú spoločnosť dôležitá. S tým, že fond by si priamo spravovali novinári.

Bohužiaľ, len čo som si túto ideu dovolil vysloviť, spustil sa voči mne neskutočný hejt priamo od vedení veľkých slovenských redakcií ... a odvtedy vlastne beží neustále ako 11 mesačná spŕška nenávisti.

Prečo to robia? Neviem.

Keď som pred dvoma týždňami ako prvý premiér na svete navštívil v Paríži, na ich pozvanie, sídlo Reportérov bez hraníc, tak ich šéf Christophe Deloire otvoril - ako inak - otázku slobody tlače. S radosťou sme obaja konštatovali, že v nej sme sa mílovými krokmi posunuli na Slovensku vpred.

... len potom som zase ja otvoril otázku kvality žurnalistiky ... a to sme už takí nadšení byť nemohli. Áno, sloboda tlače je nevyhnutná ... ale keď to skončí tak, že ktokoľvek kto má v ruke pero či klávesnicu je zrazu Janom Kuciakom, tak bŕŕŕ!

Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Platí to v spoločnosti, platí to v novinárskej brandži.

Nestačí mať slobodu a moc ovplyvňovať verejnú mienku, ak pohnútky sú s ľuďmi manipulovať. Nestačí mať povolanie novinár, ak nechcem pravdu hľadať, ale ju vytvárať. Nestačí mať slobodu písať, ak ľuďom podsuniem len výber lží a poloprávd. Nestačí sa hrať na nezávislého, ak stačí krivý pohľad šéfa a napíšem len to, čo sa jemu páči. Nestačí sa za žurnalistu tváriť, ak verne slúžim majiteľovi oligarchovi ako jeho atómový kufrík.

Sloboda je zodpovednosť. ZODPOVEDNOSŤ KU PRAVDE. Ak pôjdeme ďalej dnešnou cestou bezbrehých manipulácií, ľudia postupne prestanú veriť klasickým médiám.

Prajem Vám preto, slovenskí novinári, aby ste sa Jánmi Kuciakmi stali. Čím skôr, tým lepšie pre Slovensko. Držím Vám palce, i. #ZaKvalitnúŽurnalistiku