26. 10. 2022

Všetci túžime po spravodlivosti. Peter Bebjak pripravuje pre Voyo novú minisériu Matematika zločinu

 Všetci túžime po spravodlivosti. Peter Bebjak pripravuje 

 


pre Voyo novú minisériu Matematika zločinu


Premiéra ďalšieho hviezdne obsadeného exkluzívneho titulu, ktorý vzniká pod značkou Voyo Originál, je naplánovaná na budúci rok.


Režisér oceňovaných televíznych aj filmových hitov a nositeľ dvoch Českých levov Peter Bebjak začal pre Voyo natáčať novú trojdielnu minisériu s pracovným názvom Matematika zločinu. Tá je inšpirovaná rovnomenným podcastom, za ktorým stoja dokumentaristky Magdalena Sodomková a Brit Jensen. V hlavných úlohách sa predstavia Lucie Štěpánková, Ján Nedbal, Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková, Tomáš Maštalír, Miloslav Pecháček a Jiří Bartoška. Premiéra pod značkou Voyo Originál je naplánovaná na budúci rok. Matematiku zločinu pre Voyo natáča slovenská produkčná spoločnosť DNA Production producentov Rasťa Šestáka a Petra Bebjaka.

„Každý človek túži po skutočnej spravodlivosti,“ hovorí režisér Peter Bebjak a dodáva: „A keď sa náhodou dostane do nejakej zlej situácie, verí tomu, že systém funguje, že skrátka musí fungovať. A ak niekde dôjde k pochybnostiam, tak je to zlé.“

Príbeh odštartuje správa, ktorú novinárka Magdalena Sodomková (Lucie Štěpánková) dostáva od Tomáša Tomana (Jan Nedbal). Ten je presvedčený o tom, že za smrť mladíka v jednom z pražských klubov, za ktorú bol odsúdený na dvanásť a pol roka väzenia, nemôže a bojuje o to, aby sa jeho prípad znovu otvoril. Toman si myslí, že súd rozhodol v jeho neprospech len kvôli chybnému posudku biomechanika Krausa (Jiří Bartoška), jednej z najväčších kapacít odboru. Po rozsudku tak radšej uteká z Českej republiky do Indonézie, bojuje o oživenie svojho prípadu prostredníctvom médií a spolu so svojou rodinou (Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková) sa snaží o obnovu procesu za pomoci najdrahšieho a najvyhlásenejšieho pražského advokáta (Tomáš Maštalír). Sodomkovú prípad zaujme a postupne zisťuje, že narazila na oveľa hlbší problém, než je jeden zbabraný rozsudok.

„Fascinuje ma, keď je príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Magdalena Sodomková, ktorú hrám, je veľmi inšpiratívna osoba, takže niečo som si z nej rada vzala, ale finálne stvárnenie je už čisto na mne,“ hovorí predstaviteľka hlavnej úlohy Lucie Štěpánková.

„Neváhal som, pretože minisériu točí Peter Bebjak a toto je už niekoľký projekt, ktorý spolu robíme. Neviem, čo by sa muselo stať, aby som mu povedal nie,“ približuje predstaviteľ hlavnej úlohy Ján Nedbal a pokračuje: „Tiež ma zaujalo, že vôbec prvýkrát stvárňujem reálnu a stále žijúcu postavu. S Tomášom Tomanom som sa mohol osobne stretnúť, vypočuť si ten príbeh z jeho strany, robiť si poznámky a skúsiť jeho charakter previesť na plátno.“„Podcast Matematika zločinu bol vo svojej dobe fenomén a otvoril veľmi dôležitú tému justičných omylov v českom súdnom systéme. Je desivé, že sa to môže týkať kohokoľvek z nás. Sme radi, že nám Tomáš Toman, Magdalena Sodomková a Brit Jensen dali svoju dôveru príbeh spracovať, je to obrovský záväzok a tešíme sa na to, ako budúci rok minisériu predstavíme divákom Voyo,“ hovorí kreatívna producentka Iva K. Jestřábová.

„Baví ma to veľmi, človek pozná príbeh, ktorý je true story a následne aj sleduje, do akej miery je kvôli dramatickosti prepracovaný a prepísaný,“ hovorí o svojej úlohe biomechanika Krausa jeho predstaviteľ Jiří Bartoška a k natáčaniu dodáva: „Toto je, myslím, už naša tretia spolupráca, robili sme spolu dokonca aj jednu krimisériu na Slovensku. Peter Bebjak je nesmierne pohodový, má zostavený výborný štáb, takže všetko ide rýchlo a bol som rád, keď som ním bol oslovený.“

V ďalších rolách sa predstavia Miloslav Pecháček, Barbora Bočková, Radek Žák, Kryštof Bartoš, David Matásek, Martin Stránský, Adrian Jastraban, Ján Vondráček, Karel Heřmánek ml. a Kateřina Winterová.

Seriál vzniká z veľkej časti v reálnych lokáciách a tvorcovia tak napríklad za prísnych bezpečnostných podmienok natáčali vo väznici Praha Pankrác, za plnej prevádzky na pražskom letisku Václava Havla, v Chemickom ústave Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity, alebo v sídle jedného z českých mediálnych domov. Posledná klapka by mala padnúť v polovici decembra.
Matematika zločinu // réžia: Peter Bebjak // scenár: Tomáš Bombík // kreatívny producent Voyo: Iva Kašpárková Jestřábová // výkonný producent Voyo: Lucie Brabcová // producent D.N.A.: Rasťo Šesták // výkonná producentka D.N.A.: Natália Rau Guzikiewicz // vedúca produkcie: Rafaela Radojčić // kamera: Martin Žiaran // zvuk: Klára Javoříková // svetlá: Rostislav Vysyliev // architektka: Mariana Kuchařová // výprava: Leonard Händler // kostýmová výtvarníčka: Andrea Králová // umelecká maskérka: Michaela Kicková // hrajú: Lucie Štěpánková, Jan Nedbal, Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková, Miloslav Pecháček, Radek Žák, Kateřina Winterová, Igor Bareš, Tomáš Maštalír, Kryštof Bartoš, Barbora Bočková, Jakub Gottwald, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban, Tomáš Měcháček, David Matásek, Michal Režný, Vasil Fridrich, Marián Chalány, Jan Vondráček, Karel Heřmánek ml., Marek Pospíchal, Jakub Albrecht, Martin Stránský a ďalší