7. 3. 2023

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

                                           BBC (@BBC) / Twitter

Spoločnosť Twitter už nedokáže chrániť používateľov sociálnej a mikroblogovacej siete pred trollingom, štátmi koordinovanými dezinformáciami a sexuálnym zneužívaním detí. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na vyjadrenia insiderov, podľa ktorých je to dôsledok zmien a rozsiahleho prepúšťania pod vedením nového majiteľa Elona Muska.
Exkluzívne vedecké údaje a výpovede používateľov Twitteru podporujú tvrdenia, že pod Muskovým vedením sa darí nenávisti, trollovia sa osmelili, obťažovanie sa zintenzívnilo a vzrástol počet účtov s mizogýnnymi a urážlivými profilmi.
Súčasní i bývalí zamestnanci spoločnosti sa pre reláciu BBC Panorama vyjadrili, že funkcie, ktoré mali chrániť používateľov Twitteru pred trollingom a obťažovaním je zložitejšie udržiavať v - podľa nich - chaotickom pracovnom prostredí, kde Muska neustále sprevádzajú ochrankári. Redaktorka podľa vlastných slov hovorila s desiatkami ľudí, pričom viacerí sa verejne vyjadrili po prvý raz.
Bývalá vedúca oddelenia dizajnu obsahu pre BBC povedala, že všetkých členov jej tímu, ktorý vytvoril rôzne bezpečnostné opatrenia, prepustili. Ona sama neskôr dala výpoveď. Podľa interného prieskumu Twitteru, pritom tieto bezpečnostné opatrenia znížili trolling o 60 %. „Vôbec to nebolo dokonalé, no snažili sme sa a neustále sme veci zlepšovali,“ skonštatovala Lisa Jennings Young.
Inžinier pracujúci pre Twitter povedal redaktorke, že o tento typ práce sa už „teraz nikto nestará“ a platformu prirovnal k budove, ktorá sa zvonku zdá byť v poriadku, ale „vnútri horí“.
Vyšetrovanie BBC odhalilo aj obavy, že na Twitteri rastie zneužívanie detí a nedostatočne ho riešia s orgánmi činnými v trestnom konaní. Cielené obťažujúce kampane zamerané na potlačenie slobody prejavu a zahraničné vplyvové operácie, ktoré kedysi z platformy odstraňovali denne, v súčasnosti podľa nedávneho zamestnanca pokračujú bez povšimnutia.
Exkluzívne dáta tiež ukazujú, ako od prevzatia Twitteru Muskom stúpol počet mizogýnnych online nenávistných útokov na redaktorku BBC a tiež, že počet nových účtov sledujúcich mizogýnne a urážlivé profily stúpol o 69 %. Účty ľudí, ktorí prežili znásilnenie, sa tiež stávajú terčmi útokov zo strany profilov, ktoré sú od prevzatia aktívnejšie, pričom sú náznaky, že boli buď obnovené alebo novo vytvorené.
Niektoré z týchto účtov podľa BBC vznikli zhruba v čase, keď Musk prevzal platformu a zdá sa, že sa venujú len šíreniu nenávisti. Niektoré ďalšie sledujú a komunikujú s populárnymi účtami, ktoré čelili obvineniam zo šírenia nenávisti a mizogýnie, a na Twitter sa vrátili po rozhodnutí Muska obnoviť tisícky pozastavených účtov, vrátane kontroverzného influencera Andrewa Tatea.
Muskovými kľúčovými prioritami od prevzatia spoločnosti sú podľa jeho tweetov to, aby bola platforma zisková a tiež, aby vraj hájila slobodu prejavu. V decembri 2022 zverejnil interné dokumenty, označené ako Twitter Files s cieľom vysvetliť, prečo si myslí, že spoločnosť pod starým vedením neférovo moderovala obsah a pozastavovala účty. Tí, ktorí boli vnútri spoločnosti, však majú pocit, že to Musk využil na to, aby celkovo znížil prioritu ochrany používateľov. V súčasnosti sa podľa nich nevenuje taká pozornosť ako v minulosti ani nebezpečnému obsahu, na ktorý upozorňoval aj sám Musk, ako je sexuálne zneužívanie detí a siete takzvaných botov, ktoré sú vytvorené za účelom zavádzania.
Nie sú to pritom len jednotliví trollovia, pred ktorými sa Twitter v minulosti snažil používateľov chrániť, ale aj takzvané „vplyvové operácie“ - štátmi schválené kampane s cieľom podkopávať demokraciu, zamerané na disidentov a novinárov.
Twitter na žiadosť BBC o vyjadrenie neodpovedal a redaktorka sa podľa vlastných slov pokúšala rôznymi spôsobmi kontaktovať i Muska a dohodnúť si s ním rozhovor, no neúspešne. Ten síce oficiálne nereagoval, no spôsobom sebe vlastným sa neskôr vyjadril posmešným tweetom na sociálnej sieti k zverejnenému článku.
„Povedali mi, že celý komunikačný tím Twitteru buď prepustili alebo dal výpovede,“ konštatuje v závere BBC a dodáva, že Twitter v zásadách, ktoré sú verejne dostupné online, aj naďalej uvádza, že „ochrana a rešpektovanie hlasu používateľov“ zostáva jednou z jeho „kľúčových hodnôt“. 

                        Would things have been different if Twitter had been a more active  investor? - Global Venturing

Užívatelia sociálnej siete Twitter po celom svete sa v pondelok sťažovali, že nemôžu zobrazovať fotografie či klikať na odkazy na externé webové stránky. TASR správu prevzala z agentúry AFP a televízie CNN.
"Niektoré súčasti Twitteru v tejto chvíli nefungujú tak, ako by mali," uviedla technická podpora platformy. Za výpadkami podľa nej stojí aktualizácia Twitteru na najnovšiu verziu. Problémy pritom hlásili najmä používatelia, ktorí používajú webovú verziu sociálnej siete, a nie aplikáciu.
Keď sa používatelia snažili rozkliknúť odkaz na webstránku mimo Twittera, sociálna sieť zobrazila upozornenie, že ich "plán API (rozhranie pre programovanie aplikácií) nemá prístup ku koncovému bodu". API je softvér, ktorý umožňuje externým vývojárom robiť úpravy na platforme.
Podľa agentúry AFP sa uvedený problém zrejme podarilo odstrániť v priebehu necelej hodiny.
Twitter vo februári oznámil, že externým vývojárom už nebude ďalej povoľovať bezplatný prístup k platforme, pretože chce nájsť iné spôsoby na získavanie financií.
Výpadky sa udiali krátko po tom, čo miliardár Elon Musk, ktorý Twitter vlani odkúpil, prepustil takmer dve tretiny jej zamestnancov, pripomína AFP. Odborníci sa domnievajú, že celý Twitter teraz leží na pleciach základného personálu, čím sa táto sociálna sieť stáva náchylnejšou na výpadky, ako aj na šírenie dezinformácií a potenciálne škodlivého obsahu.


Copyright  © TASR 2023

 Elon Musk Reportedly Fires Twitter Engineer Over Declining Views – Rolling  Stone

Turecká rada pre hospodársku súťaž v pondelok oznámila, že uvalila pokutu na majiteľa sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter Elona Muska. Rozhodla sa tak preto, že Musk nepožiadal o jej povolenie, keď si Twitter kupoval. Miliardár bude podľa nej musieť zaplatiť 0,1 % hrubých príjmov Twitteru v Turecku za rok 2022.

Musk bude môcť napadnúť rozhodnutie na správnom súde v Ankare do 60 dní od prijatia formálneho oznámenia, uviedla rada. Tá k rozhodnutiu dospela jednohlasne ešte 2. marca.
V roku 2021 Turecko prinútilo Twitter a ďalšie platformy sociálnych médií, aby si v krajine vytvorili právne subjekty.
Musk kúpil Twitter vlani v októbri za 44 miliárd dolárov.

 

SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.