KONCESIA-Rybníček and Rezník
or
Rezník and Rybníček
Pre veľký úspech Vám prinášame štrvtý diel seriálu "Môj Zákon o koncesionárskych poplatkoch ". Dnes z dielne tvorivého dua Richard Rybníček a Jaroslav Rezník, s aktívnou podporou Marcela Paru.
Prvé tri diely budú mať možno premiéru v decembri na doskách NR SR, štvrtý diel sa môže dostať aj na obrazovky v januári budúceho roku.
Filozofia zákona je postavená na tom, že občania nebudú platiť koncesionárske poplatky za rozhlasový alebo televízny prijímač. Platiť bude každá domácnosť - 100 korún za televíziu a 40 za rozhlas. Pri firmách bude výška koncesií odstupňované podľa počtu zamestnancov.
"Snažíme sa zvýšiť vymáhateľnosť poplatkov a zabezpečiť efektívnejšiu kontrolu ich platenia. Terajší zákon umožňuje, aby koncesie platila len jedna tretina povinných platiteľov, čím STV prichádza ročne zhruba o 500 miliónov korún," tvrdí Richard Rybníček.
Bude ťažké presadiť filozofiu zákona, jej oponenti tvrdia, že by ľudia nemali platiť za niečo bez ohľadu na to, či to chcút. Nuž, platia to aj teraz. Iní v tom vidia politické riziko pred voľbami. Nuž, mali by vedieť, že v roku 2006 budú verejnoprávne médiá na kolenách a tak sa, možno, aj budú správať. Nie je pavdou medializovaná informácia, že o novom návrhu zákona Ministerstvo kultúry SR nič nevie. Podľa riaditeľky sekcie médií a audiovízie Zuzany Mistríkovej s nimi STV naposledy návrh zákona konzultovala ešte 4. novembra.
Znenie úpravy zákona z dielne MK SR sa Vám pokúsime priniesť do konca tohto týždňa.
Návrh Zákon z ........... 2005 o rozhlasovom poplatku a televíznom poplatku
§ 1
Predmet úpravy
Tento zákon upravuje rozhlasový poplatok a televízny poplatok, ich platenie a vymáhanie. Rozhlasový poplatok a televízny poplatok sú osobitnými príspevkami na financovanie činností vysielateľov na základe zákona pri plnení ich poslania.
§ 2
Vymedzenie pojmov
Na účely tohto zákona je
a) rozhlasový prijímač zariadenie technicky uspôsobené na individuálne voliteľnú reprodukciu rozhlasového vysielania bez ohľadu na spôsob príjmu,
b) televízny prijímač zariadenie technicky uspôsobené na individuálne voliteľnú reprodukciu televízneho vysielania bez ohľadu na spôsob príjmu,
c) byt miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu[1] určené na trvalé bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky bez ohľadu na to, či je byt súčasťou bytového domu, rodinného domu alebo časti nebytovej budovy.
§ 3
Príjemcovia poplatkov
Príjemcom rozhlasového poplatku je Slovenský rozhlas[2] a príjemcom televízneho poplatku je Slovenská televízia[3] (ďalej len „príjemca“).
§ 4
Poplatník
Poplatníkom podľa tohto zákona je
a) fyzická osoba, ktorá je užívateľom bytu; za jeden byt je poplatníkom len jedna fyzická osoba spôsobilá na právne úkony,
b) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektrickej energie[4] (ďalej len „odberateľ“) za byt, ak užívateľ bytu nie je známy na základe oznamovacej povinnosti podľa § 12 ods. 11,
c) fyzická osoba, ktorá je vlastníkom bytu, ak užívateľ bytu nie je známy na základe oznamovacej povinnosti podľa § 12 ods. 11 a nie je možné zistiť odberateľa alebo ak je odberateľom právnická osoba,
d) právnická osoba, ktorá je vlastníkom bytu, ak užívateľ bytu nie je známy na základe oznamovacej povinnosti podľa § 12 ods. 11 a nie je možné zistiť odberateľa alebo ak je odberateľom právnická osoba,
e) právnická osoba za podmienok ustanovených v § 7,
f) samostatne zárobkovo činná osoba[5] za podmienok ustanovených v § 7.
§ 5
Oslobodenie od poplatkov
(1) Od povinnosti platiť poplatky je oslobodený poplatník podľa § 4 písm. a) až c), ktorý žije v spoločnej domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo sám je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím.[6]
(2) Od povinnosti platiť poplatky sú ďalej oslobodení
a) Slovenský rozhlas, Slovenská televízia, Rada pre vysielanie a retransmisiu[7] a Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky[8],
b) zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky[9], predškolské zariadenia[10], školy[11], zdravotnícke zariadenia s lôžkovými oddeleniami, zastupiteľské úrady cudzích štátov a medzinárodné vládne organizácie.
c) zariadenia sociálnych služieb alebo neziskové organizácie poskytujúce humanitárnu pomoc,
(3) Poplatník podľa odseku 1 a 2 písm. c) oznámi skutočnosť zakladajúcu oslobodenie od poplatkov príjemcovi alebo poverenej osobe prostredníctvom tlačiva príjemcu, ku ktorému priloží doklad, ktorý túto skutočnosť preukazuje; tlačivo príjemca vhodným spôsobom zverejní.
§ 6
Sadzba poplatkov pre poplatníka podľa § 4 písm. a) až d)
(1) Pre poplatníka podľa § 4 písm. a) až d) je mesačná sadzba rozhlasového poplatku 40 Sk a televízneho poplatku 100 Sk za každý byt.
(2) Pre poplatníka podľa § 4 písm. a) až c), ktorý je poberateľom dôchodku a nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a pre poplatníka podľa § 4 písm. a) až c), ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi je sadzba poplatkov podľa odseku 1 znížená o 50%.
(3) Zníženie sadzby podľa odseku 2 je u poplatníka podľa § 4 písm. a) až c) možné uplatniť len za jeden byt.
(4) Poplatník podľa odseku 2 oznámi skutočnosť zakladajúcu zníženie sadzby poplatkov príjemcovi alebo poverenej osobe na tlačive príjemcu, ku ktorému priloží doklad, ktorý túto skutočnosť preukazuje; tlačivo príjemca vhodným spôsobom zverejní.
(5) Za každý byt sa platí vždy len jeden rozhlasový poplatok a jeden televízny poplatok podľa odseku 1 alebo 2.
§ 7
Sadzba poplatkov pre poplatníka podľa § 4 písm. e) a f)
(1) Mesačná sadzba rozhlasového poplatku, ak tento zákon neustanovuje inak, je pre poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) zamestnávajúceho
a) od 1 do 9 zamestnancov 120 Sk,
b) od 10 do 24 zamestnancov 240 Sk,
c) od 25 do 49 zamestnancov 480 Sk,
d) od 50 do 99 zamestnancov 960 Sk,
e) od 100 do 499 zamestnancov 1440 Sk,
f) od 500 do 999 zamestnancov 2400 Sk,
g) od 1000 zamestnancov 3840 Sk, zvýšená za každých ďalších 500 zamestnancov o 1440 Sk.
(2) Mesačná sadzba televízneho poplatku, ak tento zákon neustanovuje inak, je pre poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) zamestnávajúceho
a) od 1 do 9 zamestnancov 200 Sk,
b) od 10 do 24 zamestnancov 400 Sk,
c) od 25 do 49 zamestnancov 800 Sk,
d) od 50 do 99 zamestnancov 1600 Sk,
e) od 100 do 499 zamestnancov 2400 Sk,
f) od 500 do 999 zamestnancov 4000 Sk,
g) od 1000 zamestnancov 6400 Sk, zvýšená za každých ďalších 500 zamestnancov o 2400 Sk.
(3) Mesačná sadzba rozhlasového poplatku poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) je 40 Sk za každý rozhlasový prijímač, ktorý používa v súvislosti so svojou činnosťou, alebo ktorý má umiestený v priestoroch alebo dopravných prostriedkoch, ktoré využíva v súvislosti so svojou činnosťou, ak by súhrnná sadzba takto vypočítaného poplatku prevyšovala sadzbu poplatku podľa odseku 1. Mesačná sadzba rozhlasového poplatku poplatníka podľa § 4 písm. e) a f), ktorý nie je uvedený v odseku 1 je 40 Sk za každý rozhlasový prijímač, ktorý používa v súvislosti so svojou činnosťou, alebo ktorý má umiestený v priestoroch alebo dopravných prostriedkoch, ktoré využíva v súvislosti so svojou činnosťou.
(4) Mesačná sadzba televízneho poplatku poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) je 100 Sk za každý televízny prijímač, ktorý používa v súvislosti so svojou činnosťou, alebo ktorý má umiestený v priestoroch alebo dopravných prostriedkoch, ktoré využíva v súvislosti so svojou činnosťou, ak by súhrnná sadzba takto vypočítaného poplatku prevyšovala sadzbu poplatku podľa odseku 2. Mesačná sadzba televízneho poplatku poplatníka podľa § 4 písm. e) a f), ktorý nie je uvedený v odseku 1 je 100 Sk za každý televízny prijímač, ktorý používa v súvislosti so svojou činnosťou, alebo ktorý má umiestený v priestoroch alebo dopravných prostriedkoch, ktoré využíva v súvislosti so svojou činnosťou.
(5) Odseky 3 a 4 sa nevzťahujú na rozhlasové prijímače a televízne prijímače poplatníka podľa § 4 písm. e) a f), ktoré v rámci svojej podnikateľskej činnosti vyrába, opravuje alebo predáva.
(6) Povinnosťou poplatníka podľa § 4 písm. e) platiť poplatok podľa odsekov 1 až 5 nie sú dotknuté povinnosti tej istej osoby ako poplatníka podľa § 4 písm. d).
(7) Povinnosťou poplatníka podľa § 4 písm. f) platiť poplatok podľa odsekov 1 až 5 nie sú dotknuté povinnosti tej istej osoby ako poplatníka podľa § 4 písm. a) až c).
§ 8
Platenie poplatkov
(1) Poplatník je povinný platiť poplatky podľa tohto zákona príjemcovi priamo alebo prostredníctvom poverenej osoby podľa § 13.
(2) Poplatník je povinný zaplatiť poplatky podľa tohto zákona najneskôr do posledného dňa v mesiaci, ak sa príjemca alebo poverená osoba nedohodne s poplatníkom inak.
(3) Prvýkrát je poplatník povinný zaplatiť poplatok najneskôr do posledného dňa v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, v ktorom sa stal poplatníkom podľa tohto zákona, ak tento zákon neustanovuje inak.
(4) Poplatník podľa § 4 písm. b) je povinný prvýkrát zaplatiť poplatok najneskôr do posledného dňa v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, v ktorom mu bolo príjemcom alebo poverenou osobou doručené oznámenie, že užívateľ bytu, vo vzťahu ku ktorému je odberateľom, nie je známy. V lehote podľa predchádzajúcej vety je poplatník podľa § 4 písm. b) povinný zaplatiť aj poplatok za obdobie, počas ktorého nebol zaplatený poplatok za byt, vo vzťahu ku ktorému je odberateľom.
(5) Poplatník podľa § 4 písm. c) je povinný prvýkrát zaplatiť poplatok najneskôr do posledného dňa v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, v ktorom mu bolo príjemcom alebo poverenou osobou doručené oznámenie, že užívateľ bytu, ktorého je vlastníkom, nie je známy a odberateľa nie je možné zistiť. V lehote podľa predchádzajúcej vety je poplatník podľa § 4 písm. c) povinný zaplatiť aj poplatok za obdobie, počas ktorého nebol zaplatený poplatok za byt, ktorého je vlastníkom.
(6) Poplatník môže po dohode s príjemcom alebo poverenou osobou zaplatiť rozhlasový alebo televízny poplatok za viacero mesiacov dopredu, najviac však za jeden rok.
§ 9
Kontrola platenia poplatkov
(1) Kontrolu platenia poplatkov podľa tohto zákona vykonáva príjemca alebo poverená osoba podľa § 13.
(2) Poplatník je povinný príjemcovi alebo poverenej osobe na ich výzvu preukázať splnenie povinnosti platiť poplatok podľa tohto zákona v zodpovedajúcej výške.
(3) Každý je povinný príjemcovi alebo poverenej osobe na ich výzvu preukázať, že odberné miesto[12], vo vzťahu ku ktorému je odberateľom, nie je bytom.
(4) Poplatník, ktorý je oslobodený od povinnosti platiť poplatky podľa tohto zákona, je povinný príjemcovi alebo poverenej osobe na ich výzvu preukázať skutočnosť zakladajúcu oslobodenie od povinnosti platiť poplatky podľa tohto zákona. Poplatník, ktorý si uplatňuje zníženie sadzby poplatkov podľa tohto zákona, je povinný príjemcovi alebo poverenej osobe na ich výzvu preukázať skutočnosť zakladajúcu zníženie sadzby poplatkov podľa tohto zákona
(5) Príjemca poplatku alebo poverená osoba má právo vykonať jednorazové technické zameranie na zistenie rozhlasových prijímačov alebo televíznych prijímačov.
(6) Príjemca alebo poverená osoba môže požiadať na účely kontroly platenia poplatkov podľa tohto zákona poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) o nazretie do účtovníctva[13] alebo o vstup do priestorov poplatníka podľa § 4 písm. e) a f). Ak poplatník podľa § 4 písm. e) a f) odmietne vyhovieť takejto žiadosti, sadzbu rozhlasového poplatku a sadzbu televízneho poplatku stanoví príjemca príslušného poplatku alebo poverená osoba. Príjemca príslušného poplatku alebo poverená osoba musí stanovenie sadzby poplatku náležite odôvodniť.
§ 10
Vymáhanie nezaplatených poplatkov
(1) Ak poplatník nesplní povinnosti podľa § 6 až § 8 je v omeškaní so zaplatením poplatku.
(2) Ak je poplatník v omeškaní so zaplatením poplatku dlhšie ako jeden mesiac odo dňa splatnosti poplatku podľa § 8 ods. 2, príjemca alebo poverená osoba písomne vyzve poplatníka na úhradu nedoplatku.
(3) Ak poplatník nesplní povinnosť označenú vo výzve podľa odseku 2, príjemca alebo poverená osoba môže po uplynutí lehoty určenej vo výzve podľa odseku 2, najskôr však jeden mesiac od doručenia výzvy, uplatniť právo na úhradu nedoplatku a poplatku z omeškania podľa § 11 na súde.
(4) Súdom príslušným na konanie podľa tohto zákona je okresný súd, v obvode ktorého má Slovenský rozhlas sídlo, ak ide o rozhlasový poplatok.
(5) Súdom príslušným na konanie podľa tohto zákona je okresný súd, v obvode ktorého má Slovenská televízia sídlo, ak ide o televízny poplatok.
§ 11
Poplatky z omeškania
(1) Ak je poplatník v omeškaní s platbou, po uplynutí jedného mesiaca od doručenia výzvy podľa § 10 ods. 2 môže príjemca poplatku alebo poverená osoba spolu s nedoplatkom vymáhať aj poplatok z omeškania.
(2) Poplatok z omeškania podľa odseku 1 u poplatníka podľa § 4 písm. a) až d) je za každý nezaplatený
a) rozhlasový poplatok 2 000 Sk
b) televízny poplatok 5 000 Sk.
(3) Poplatok z omeškania podľa odseku 1 u poplatníka podľa § 6 ods. 2 je za každý nezaplatený
a) rozhlasový poplatok 1 000 Sk
b) televízny poplatok 2 500 Sk.
(4) Odseky 2 a 3 sa primerane použijú aj na poplatníka podľa § 4 písm. a) až d), ktorý si splní povinnosť podľa § 6 iba sčasti; poplatok z omeškania sa určí pomerne k nezaplatenej časti poplatku.
(5) Poplatok z omeškania podľa odseku 1 za každý nezaplatený rozhlasový poplatok je u poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) zamestnávajúceho:
a) od 1 do 9 zamestnancov 2 000 Sk,
b) od 10 do 24 zamestnancov 3 000 Sk,
c) od 25 do 49 zamestnancov 4 000 Sk,
b) od 50 do 99 zamestnancov 8 000 Sk,
c) od 100 do 499 zamestnancov 16 000 Sk,
d) od 500 do 999 zamestnancov 32 000 Sk,
e) od 1000 zamestnancov 48 000 Sk, zvýšený za každých ďalších 500 zamestnancov o 16 000 Sk.
(6) Poplatok z omeškania podľa odseku 1 za každý nezaplatený televízny poplatok je u poplatníka podľa § 4 písm. e) a f) zamestnávajúceho:
a) od 1 do 9 zamestnancov 5 000 Sk,
b) od 10 do 24 zamestnancov 7 500 Sk,
c) od 25 do 49 zamestnancov 10 000 Sk,
d) od 50 do 99 zamestnancov 20 000 Sk,
e) od 100 do 499 zamestnancov 40 000 Sk,
f) od 500 do 999 zamestnancov 80 000 Sk,
g) od 1000 zamestnancov 120 000 Sk, zvýšený za každých ďalších 500 zamestnancov o 40 000 Sk.
(7) Poplatok z omeškania podľa odseku 1 za každý nezaplatený rozhlasový poplatok pri povinnosti platiť rozhlasový poplatok podľa § 7 ods. 3 je 2 000 Sk za každý rozhlasový prijímač.
(8) Poplatok z omeškania podľa odseku 1 za každý nezaplatený televízny poplatok pri povinnosti platiť televízny poplatok podľa § 7 ods. 4 je 5 000 Sk za každý televízny prijímač.
(9) Odseky 5 až 8 sa primerane použijú aj na poplatníka podľa § 4 písm. e) a f), ktorý si splní povinnosť podľa § 7 iba sčasti; poplatok z omeškania sa určí pomerne k nezaplatenej časti poplatku.
(10) Príjmy z poplatkov z omeškania sú príjmami Slovenského rozhlasu, ak ide o rozhlasový poplatok a Slovenskej televízie, ak ide o televízny poplatok.
§ 12
Evidencia poplatníkov
(1) Príjemca alebo poverená osoba vedie na účely tohto zákona evidenciu poplatníkov, ktorá obsahuje
a) meno, priezvisko, rodné číslo, adresu trvalého pobytu, adresu odberného miesta, počet odberných miest, adresy bytov vo vlastníctve a údaj o skutočnosti podľa § 5 ods. 1 a § 6 ods. 2, ak je poplatník fyzická osoba,
b) obchodné meno, právnu formu, sídlo, korešpondenčnú adresu, identifikačné číslo, počet zamestnancov, adresu odberného miesta, počet odberných miest, ak je poplatník právnická osoba alebo samostatne zárobkovo činná osoba,
c) deň, kedy vznikla povinnosť platiť poplatky, deň kedy zanikla povinnosť platiť poplatky, deň kedy sa zmenila povinnosť platiť poplatky podľa tohto zákona a dôvod vzniku, zmeny alebo zániku povinnosti platiť poplatky podľa tohto zákona.
(2) Osoby, ktoré vlastnia, spravujú, alebo majú prístup k údajom o evidencii odberateľov alebo odberných miest elektrickej energie z iného dôvodu, sú povinné bezodplatne mesačne poskytovať príjemcovi a poverenej osobe na účely vytvárania a aktualizácie evidencie poplatníkov podľa odseku 1 najmä tieto údaje: meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo odberateľov a platiteľov elektrickej energie, počet odberných miest a ich adresy, ak ide o fyzickú osobu a obchodné meno, právnu formu, sídlo, korešpondenčnú adresu, identifikačné číslo, počet odberných miest a ich adresy, ak ide o právnickú osoba alebo samostatne zárobkovo činnú osobu, a to bez ohľadu na spôsob úhrady nákladov za elektrickú energiu.
(3) Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny alebo iný príslušný štátny orgán sú povinní na požiadanie poskytnúť príjemcovi a poverenej osobe potrebnú bezodplatnú súčinnosť na účely vytvárania a aktualizácie evidencie poplatníkov podľa § 5 ods. 1 a § 6 ods. 2.
(4) Sociálna poisťovňa je povinná na požiadanie bezodplatne poskytnúť príjemcovi a poverenej osobe potrebnú súčinnosť na účely kontroly počtu zamestnancov poplatníka podľa § 4 písm. e) a f).
(5) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky alebo iný príslušný správca registra obyvateľstva Slovenskej republiky je povinný na požiadanie poskytnúť bezodplatne údaje z registra obyvateľov Slovenskej republiky[14] príjemcovi alebo poverenej osobe na účely určenia poplatkov podľa tohto zákona.
(6) Katastrálne úrady a správy katastra [15] sú povinné na požiadanie poskytnúť bezodplatne údaje na účely zistenia vlastníka nehnuteľnosti.
(7) Obce[16] sú povinné na požiadanie poskytnúť bezodplatne údaje na účely zistenia užívateľa bytu vo vlastníctve obce.
(8) Matričné úrady[17] sú povinné bezodplatne mesačne poskytovať príjemcovi a poverenej osobe na účely vytvárania a aktualizácie evidencie poplatníkov podľa odseku 1 údaje o úmrtí fyzických osôb na území Slovenskej republiky a štátnych občanov Slovenskej republiky
(9) Právnické osoby, ktoré vedú evidenciu podľa osobitného zákona[18] sú povinné na požiadanie poskytnúť súčinnosť príjemcovi poplatku alebo poverenej osobe za účelom určenia poplatkov podľa tohto zákona za úhradu účelne vynaložených nákladov.
(10) Osoby uvedené v odsekoch 3 až 7 a 9 sú povinné poskytnúť príslušné údaje do 20 dní od doručenia žiadosti.
(11) Poplatník je povinný písomne oznámiť príjemcovi alebo poverenej osobe, že sa stal poplatníkom, a to do 15 dní odo dňa, kedy sa ním stal; tento deň je poplatník povinný uviesť v oznámení.
(12) Poplatník je v oznámení podľa ods. 11 povinný okrem údaju podľa ods. 11 uviesť:
a) meno, priezvisko, rodné číslo, adresu trvalého pobytu, adresy bytov, za ktoré má podľa tohto zákona platiť rozhlasový poplatok a televízny poplatok, údaj o skutočnosti podľa § 6 ods. 2 ak je poplatník fyzická osoba,
b) obchodné meno, právnu formu, sídlo, korešpondenčnú adresu, identifikačné číslo, počet zamestnancov, adresy bytov, za ktoré má podľa tohto zákona platiť rozhlasový poplatok a televízny poplatok, ak je poplatník právnická osoba alebo samostatne zárobkovo činná osoba,
(13) Poplatník podľa § 4 písm. e) a f) je v oznámení podľa ods. 9 povinný okrem údajov podľa ods. 9 a 10 uviesť počet rozhlasových prijímačov alebo televíznych prijímačov podľa § 7 ods. 3 a 4.
(14) Poplatník je povinný písomne oznámiť príjemcovi alebo poverenej osobe zmeny v skutočnostiach uvedených v ods. 10 a 11 do 15 dní odo dňa, kedy zmena nastala.
(15) Poplatník podľa § 5 ods. 1 a 2 písm. c) a § 6 ods. 2 je povinný písomne oznámiť príjemcovi alebo poverenej osobe vznik, zmenu alebo zánik okolností odôvodňujúcich oslobodenie od povinnosti platiť poplatky alebo zníženie sadzby poplatku do 15 dní odo dňa ich vzniku alebo zániku.
(16) Poplatník je povinný písomne oznámiť príjemcovi alebo poverenej osobe že prestal byť poplatníkom, a to do 15 dní odo dňa, kedy ním prestal byť; tento deň je poplatník povinný uviesť v oznámení.
(17) Príjemcovia a poverená osoba sú povinní poskytovať si navzájom údaje o poplatníkoch a úhradách.
(18) Osobné údaje získané podľa predchádzajúcich odsekov podliehajú ochrane osobných údajov podľa osobitného zákona[19]; využívať ich môže len príjemca a poverená osoba a len na účely tohto zákona.
§ 13
Poverená osoba
Príjemca môže zmluvne poveriť inú osobu výkonom činností podľa tohto zákona.
§ 14
Prechodné ustanovenie
Ak doterajšie predpisy používajú pojem „koncesionársky poplatok“, rozumie sa ním rozhlasový poplatok a televízny poplatok podľa tohto zákona. Platitelia koncesionárskych poplatkov podľa zákona č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch sa stávajú poplatníkmi podľa tohto zákona. Na fyzické osoby podľa predchádzajúcej vety sa hľadí ako na užívateľov bytu podľa tohto zákona, ktorí si splnili oznamovaciu povinnosť. Oznamovacia povinnosť podľa § 12 ods. 11 a 12 sa na nich nevzťahuje.
§ 15
Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky číslo 320/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky číslo 225/1996 Z. z., zákona číslo 188/1999 Z. z., zákona číslo 195/2000 Z. z. a zákona číslo 241/2003 Z. z.
§ 16
Tento zákon nadobúda účinnosť .............. 2006.
D Ô V O D O V Á S P R Á V A
Všeobecná časť
Osobitná časť
Doložka zlučiteľnosti
návrhu zákona s právom Európskej únie
1. Navrhovateľ zákona: poslanci Národnej rady Slovenskej republiky
.........................., ..........................., ................................
2. Názov návrhu zákona: zákon o rozhlasovom poplatku a televíznom poplatku
3. V práve Európskej únie je problematika návrhu zákona upravená v
4. Návrh zákona svojou problematikou nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva výslovne uvedené v čl. 70 Európskej dohody o pridružení a svojou problematikou nepatrí ani medzi priority odporúčané v Bielej knihe.
5. Charakteristika právnych noriem Európskej únie, ktorými je upravená problematika návrhu zákona (tretí bod písm. a/): bezpredmetné
6. Vyjadrenie stupňa kompatibility s právnou normou Európskej únie: vzhľadom na vnútroštátny charakter upravovanej problematiky je posudzovanie návrhu zákona s právom Európskej únie bezpredmetné
[1]) Zákon č. 50/1976 o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov.
[2] ) Zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase.
[3] ) Zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii.
[4] ) § 2 písm. b) bod 24. zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov
[5] ) § 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení
[6]) § 51 a 57 zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov
[7]) Zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov.
[8]) § 6 a nasl. zákona č. 610/2003 o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov.
[9]) Zákon č. 4/2001 Z. z. o Zbore väzenskej a justičnej stráže v znení neskorších predpisov.
[10]) Vyhláška Ministerstva školstva a vedy Slovenskej republiky č. 353/1994 Z. z. o predškolských zariadeniach v znení neskorších predpisov.
[11]) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 279/1993 Z.z. o školských zariadeniach. Zákon č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov. Zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
[12]) § 2 písm. b) bod 17. zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov
[13]) Zákon č. 431/2002 Z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.
[14]) Zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
[15]) § 11 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení zákona č. 173/2004 Z. z.
[16]) Zákon č. 369/1990 o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov
zákon č. 377/1990 o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave v znení neskorších predpisov
zákon č. 401/1990 o meste Košice v znení neskorších predpisov.
[17]) § 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov
[18]) Zákon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
[19]) Zákon č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.