4. 10. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS






Americká rapperka Nicki Minaj na utorkovom kastingu 12. série speváckej súťaže American Idol v meste Charlotte kričala na ďalšiu z porotkýň, speváčku Mariah Carey. Z videa zachytávajúceho incident, ktoré zverejnil portál TMZ.com, nie je zrejmé, čo hádku vyvolalo. Minaj na ňom na speváčku kričí, pričom používa množstvo vulgarizmov, zatiaľ čo Carey rapperke odpovedá o poznanie tichším hlasom. "Nestrácaj hlavu. Nestrácaj hlavu. Nehovor mi, že som gangsterka" a "Nevychádzam z jej posratou výsosťou. Pochopte to," hovorí Minaj vo videu. Po tomto incidente producenti šou radšej kasting prerušili. Ani jeden zo štvorice porotcov, ktorú okrem Minaj a Carey tvoria Keith Urban a Randy Jackson, sa k videu zatiaľ nevyjadril. Iba moderátor Ryan Seacrest v utorok večer napísal na Twitteri: "Idem do postele po dni, ktorý bol všetkým možným, len nie nudným".
Spevácka súťaž American Idol sa stala jednou najúspešnejších relácií v histórii americkej televízie. Podľa štatistík spoločnosti Nielsen šlo v rokoch 2005 až 2011 o najsledovanejší televízny program v krajine a tiež jedinú televíznu šou, ktorá sa na jednotke udržala sedem po sebe nasledujúcich sérií. Diváci svojim hlasovaním od roku 2002 vybrali už 11 víťazov - Kelly Clarkson, Rubena Studdarda, Fantasiu Barrino, Carrie Underwood, Taylora Hicksa, Jordin Sparks, Davida Cooka, Krisa Allena, Leeho DeWyzea, Scottyho McCreeryho a Phillipa Phillipsa. Ako porotcovia sa v nej v minulosti predstavili aj Paula Abdul, Simon Cowell, Kara DioGuardi, Ellen DeGeneres, Steven Tyler a Jennifer Lopez.
Informácie pochádzajú z webstránky www.people.com a z archívu agentúry SITA.

© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Izraelský denník Haarec dnes nevyšiel pre štrajk jeho novinárov, ktorí tak protestujú proti zámeru manažmentu znižovať stavy zamestnancov prepúšťaním.
Ako pripomenul izraelský rozhlas, ide o prvý prípad od roku 1965, keď v Izraeli pre štrajk nevyšiel niektorý z denníkov.
O prácu v redakcii denníka Haarec by malo prísť zhruba 100 z celkového počtu 450 novinárov.
Odborárska organizácia rozhodla o protestnom štrajku v stredu, niekoľko hodín pred tým, ako dnešné vydanie denníka mali odovzdať do tlače, pretože manažment odmietol rokovať o riešení situácie.
Vydavateľ denníka Amos Šoken zdôrazňuje, že manažment síce chápe požiadavky odborárov, ale musí sa riadiť rozpočtovými pravidlami. Dodal, že postupné prepúšťanie bude pokračovať.
Izraelská ekonomika v poslednom čase zaznamenala veľký nárast cien, pričom práve tlačené médiá sú touto situáciou zasiahnuté mimoriadne. Ranu im zasadili neplatené internetové spravodajské stránky, ako aj nepredajné a na uliciach bežne dostupné denníky, s ktorými v roku 2007 prišiel na mediálny trh izraelsko-americký miliardár Sheldon Adelson.
Mienkotvorný ľavicový denník Haarec sa vyznačuje veľkou kritickosťou k politike izraelskej vlády na okupovaných územiach.


Moskovské úrady odmietli vydať povolenie, aby sa zhromaždenie na uctenie pamiatky zavraždenej novinárky Anny Politkovskej konalo v centre metropoly. Informoval o tom dnes v Moskve Alexander Čerkasov z centra na ochranu ľudských práv Memorial.
Čerkasov pre denník Kommersant upresnil, že moskovská radnica odmietla vydať povolenie na spomienkové zhromaždenie na Puškinovom námestí s tým, že 7. októbra je tam už ohlásená iná akcia a navyše celé centrum je v tento deň vyhradené pre iné podujatia. Alternatívne návrhy radnice boli pre Memorial neprijateľné.
Komentátorka denníka Novaja gazeta Anna Politkovská sa stala obeťou vraždy 7. októbra 2006 vo výťahu domu, kde bývala. Predpokladá sa, že motívom vraždy boli jej profesionálne aktivity, najmä kritické články o ruskom pôsobení na Kaukaze.
Politkovská sa preslávila najmä reportážami o zverstvách páchaných ruskou armádou v Čečensku. Okrem iného tvrdila, že za útokmi na bytové domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí, stála ruská tajná služba FSB. Vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a obnovila ofenzívu v Čečensku.
Vyšetrovanie jej vraždy ešte stále nie je ukončené, v rukách polície je šesť ľudí: predpokladaný organizátor vraždy, bývalý policajný plukovník, bývalý zamestnanec ministerstva vnútra a trojica bratov z Kaukazu - jeden z nich bol zrejme vykonávateľom vraždy.
Plukovník Dmitrij Pavľučenkov označil za objednávateľa vraždy v Británii žijúceho podnikateľa Borisa Berezovského a čečenského politika Achmeda Zakajeva. S prvým z nich sa Politkovská stretávala pracovne, s druhým sa priatelila. Rusko sa už roky snaží o vydanie Zakajeva a Berezovského, ktorí už roky žijú v Británii a vo svojej vlasti sú stíhaní pre terorizmus a podvody. Ruskí vyšetrovatelia zatiaľ britské úrady nežiadali o ich vypočutie.





Republikán Mitt Romney v prvej televíznej debate s americkým prezidentom Barackom Obamom pôsobil priebojne a s vycibreným prejavom, Obama vyzeral rezervovane a nevýrazne, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters.
"Čo sa týka reči tela, bol Mitt Romney víťazom," povedala Janine Driverová, ktorá je expertkou na "reč tela" a autorkou knihy You Can't Lie to Me (Nemôžete mi klamať).
Demokratický prezident, známy svojou výrečnosťou, sa zadrhával a robil prestávky pri mnohých odpovediach, dívajúc sa svoj pult, keď nehovoril.
Romney - bývalý riadiaci pracovník súkromnej kapitálovej firmy - hovoril výstižne a bol stručnejší než Obama, ktorému sa nepodarilo potlačiť svoj mentorský štýl.
Driverová poznamenala, že Obama nakláňal hlavu skôr stranou, než smerom hore, čo naznačuje menšiu sebadôveru. Romney držal hlavu rovno a očami sa zameriaval na prezidenta, alebo na moderátora. Zlepšil sa, mal totiž sklon pri pozeraní prechádzať očami z jednej strany na inú.
"Ak by ste boli z inej krajiny a pozerali by ste sa na toto (na prenos) na báze reči tela, ľudia by si mysleli, že Romney už je prezidentom," mieni Driverová. Gestá a pohyby pri vystúpeniach môžu zanechať v amerických divákoch silný a pretrvávajúci dojem.
Časté vzdychanie demokratického viceprezidenta Ala Gora v diskusii s republikánom Georgeom W. Bushom v roku 2000 americkí voliči v dobrom nevzali.
Prezident George H.W. Bush (Bush starší) zas pri debate v roku 1992 vrhal krátky pohľad na hodinky, čo ho urobilo pre voličov nesympatickým.
Ani Obama, ani Romney z hľadiska reči tela neurobili v prvej televíznej diskusii "prešľap". Napriek ich rozdielnostiam bolo správanie oboch na pódiu väčšinou rovnako uhladené. Na úvod a záver si srdečne potriasli rukou, druhou rukou sa objali okolo ramien. Počas noci sa neoslovovali krstným menom.
Avšak Romneyho priebojnejší štýl vyjadroval viac sebavedomia a rozhodnosti, kým Obama pôsobil menej zaangažovane. Romney nechal "uvoľniť svoju energiu", kým Obama sa príliš kontroloval, povedala psychologička Peggy Hackneyová, ktorá učí na univerzite v Kalifornii a Newyorskej univerzite.
Pred diskusiou Obama v prieskumoch verejnej mienky viedol. Iba posun v preferenciách ukáže, či "reč tela" oboch kandidátov mala väčší vplyv než len vizuálny, mieni Reuters.
Po prvej televíznej debate amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho dali republikáni najavo eufóriu, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.
Paul Ryan, republikánsky kandidát na post amerického viceprezidenta povedal, že Romney "celkom jasne" predostrel Spojeným štátom alternatívy a povedie krajinu ku skutočnému vzostupu.
Romney zasadil silný úder aj podľa Ricka Santoruma, bývalého republikánskeho uchádzača o stranícku nomináciu v tohtoročných amerických prezidentských voľbách.
"Významná noc a vystúpenie, ktoré urobilo dojem," uviedol predseda Republikánskej strany Reince Pribus.
John McCain, ktorý bol Obamovým republikánskym protivníkom v roku 2008, poznamenal, až ak by bola debata boxerským zápasom, boli by ju ukončili.
Demokratický viceprezident USA Joe Biden vyslovil presvedčenie, že "prezident Obama je správnou voľbou, aby nás dostal vpred" a ľudia to mohli vidieť.
Prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová po televíznom dueli povedala, že nemohla byť na svojho manžela "viac hrdá" ako v stredu večer.
Demokratický politik a bývalý americký viceprezident Al Gore vyjadril názor, že Romney predstavil svoju stratégiu len teoreticky, ale chýbali jej všetky detaily.
Jennifer Psakiová - zástupkyňa riaditeľa komunikačného odboru Bieleho domu pripustila, že Romney zabodoval štýlovo a "bol pripravený".
Republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney v noci nadnes rázne zabojoval s americkým prezidentom Barackom Obamom a zdá sa, že vďaka svojmu vystupovaniu chytil v kampani druhý dych.
Romney bol počas 90-minútovej televíznej diskusie s Obamom v ofenzíve, snažiac sa svoju kampaň znovu dostať na pevný základ, uviedla tlačová agentúra Reuters. Obaja kandidáti sa prvý raz stretli zoči-voči po mesiacoch tvrdých útokov v kampani.
Šéf Bieleho domu a republikán sa pri diskusii v Denveri sporili kvôli daniam, zdravotníctvu a úlohe vlády spôsobom, ktorý reflektoval hlboké ideologické rozdiely vo Washingtone.
Zjavne nachystaný a dobre pripravený Romney útočil na slabý ekonomický rast a 8,1-percentnú nezamestnanosť v USA. V tomto je Obama zraniteľným pri svojom úsilí vyhrať na druhé funkčné obdobie.
Romney argumentoval, že vláda za Obamu zohrávala príliš veľkú rolu a otupila tvorbu pracovných miest. "Obávam sa, že sme teraz na ceste, ktorá je neúspešná. Prezident má názory veľmi podobné tým, ktoré mal, keď sa uchádzal o úrad pred štyrmi rokmi," povedal Romney.
Podľa republikánových slov si Obama myslí, že bude fungovať vláda, ktorá chce viac míňať, viac zdaňovať, viac regulovať, či postupne prerozdeľovať zisky od bohatých chudobnejším. "Toto nie je správna odpoveď pre Ameriku," poznamenal Romney.
Podľa bleskového prieskumu televízie CNN a agentúry ORC si 67 percent registrovaných voličov myslí, že Romney vyhral diskusiu na univerzite v Denveri, za Obamu sa vyslovilo len 25 percent respondentov.
Záhadou bolo, že Obama nespomenul problém, ktorý sa v útočných inzerátoch v jeho kampani využíval na poškodzovanie Romneyho, ako boli republikánovo neslávne známe video "47 percent", jeho podnikateľské výsledky vo firme Bain Capital a predchádzajúci tvrdý postoj k imigrácii.
V debate neboli prudké výpady, ktoré by súpera dostali na zem a ani nezaznelo veľa vtipných výrokov, ktoré by boli hodné zapamätania. Skôr to bol boj postupného oslabovania nepriateľa, pričom obaja muži používali fakty a čísla, aby vyjadrili svoj názor a zdôraznili rozdiel medzi nimi.
Avšak Romney získal istú výhodu svojimi stručnými a sviežo pôsobiacimi odpoveďami. Obama pôsobil "mentorsky a rozvláčne", napriek snahám jeho štábu priviesť ho k pohotovým výrokom, mieni Reuters.
Obama dosť často pozeral do svojich poznámok, keď Romney útočil na jeho výsledky v úrade. Americký prezident sa v jednej chvíli handrkoval s moderátorom diskusie Jimom Lehrerom, keď sa ho snažil zastaviť, lebo prekročil stanovený čas. "Ešte som mal päť sekúnd, než ste ma prerušili," povedal Obama s úsmevom.
Šéf Bieleho domu však dostal Romneyho do defenzívy za jeho návrhy na zmenu amerického daňového systému paušálnym 20-percentným znížením dane. To by podľa Obamu stálo päť biliónov a táto suma by sa nedala získať eliminovaním medzier v daňovom systéme, ako o tom republikáni hovorili.
Republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney s veľkým náskokom zvíťazil v prvej z troch televíznych debát nad demokratickým šéfom Bieleho domu Barackom Obamom. Vyplýva to z bleskového prieskumu medzi divákmi, ktorý zverejnila stanica CNN.
Romneyho v prieskume označilo za víťaza až 67 percent registrovaných voličov, ktorí sledovali priebeh 90-minútovej debaty. Za Obamu sa vyslovilo len 25 percent respondentov.
Telefonický prieskum uskutočnila televízia CNN v spolupráci s výskumnou agentúrou ORC International. Zúčastnilo sa na ňom 430 dospelých Američanov. Štatistická odchýlka je 4,5 percenta.
Obama a Romney v debate na pôde Denverskej univerzity predstavili svoje rozdielne pohľady na riešenie ekonomických problémov Spojených štátov. Republikánsky kandidát vyhlásil, že Obamove opatrenia na oživenie americkej ekonomiky zlyhali.
Obama zase Romneymu pripomenul v akom katastrofálnom stave mu odovzdala ekonomiku administratíva jeho republikánskeho predchodcu Georgea W. Busha. Varoval pritom pred návratom Bushových praktík do Bieleho domu.

Copyright © TASR 2012