SLOVAK MEDIA NEWS
Slovenská demokracia potrebuje korektný verejnoprávny priestor a ten niečo stojí. Myslí si to poslanec Miroslav Číž (Smer-SD), ktorý na včerajšom rokovaní parlamentného mediálneho výboru ocenil pôsobenie a výsledky Tlačovej agentúry (TA) SR.
Číž je rád, že nevyšli niekdajšie snahy zlikvidovať TASR. Tieto zámery pripomenul poslankyni Magdaléne Vášáryovej (SDKÚ-DS), ktorá otvorila otázku dotácií pre agentúru. "Bola doba, keď boli obrovské snahy zlikvidovať TASR a postupne vytvárať monopol pre súkromné spravodajské agentúry, ku ktorým mám ja z politického pohľadu rezervovaný stav, lebo presne viem, kto ich kontroluje a ako to potom môže vyzerať," adresoval Vášáryovej Číž.
Šéf výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) pripomenul, že TASR bola pripravená na likvidáciu. Dokazuje to podľa neho list niekdajšieho ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) pre vtedajšieho ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS), ktorý hovoril o tom, že TASR nemala tento rok už dostať žiadne finančné prostriedky. Jarjabek sa nazdáva, že verejnoprávna agentúra vstala z mŕtvych.
"Za našej vlády nikto TASR nepochovával," oponoval exminister kultúry Krajcer. List, ktorý Jarjabek spomínal, bol podľa Krajcera len predbežný návrh ministerstva financií a na ministerstve kultúry bola realita iná. "Pri našom odchode z ministerstva bolo fungovanie TASR zabezpečené v rámci možností," vyhlásil Krajcer a opätovne odmietol, že chcel zlikvidovať verejnoprávnu tlačovú agentúru.
Generálny riaditeľ TASR potvrdil, že existuje spomínaný list a aj návrh, v ktorom sa pre agentúru pracovalo s nulou. "Na druhej strane treba objektívne a korektne povedať, že zo strany ministerstva kultúry v časoch pána Krajcera existovala snaha zachovať TASR ako verejnoprávnu tlačovú agentúru," uviedol Rezník. Doplnil, že predchádzajúcu vládu však tvorila koalícia štyroch strán, v rámci ktorej jeden subjekt otvorene hovoril o potrebe privatizácie TASR. "Je pravda, že boli snahy o privatizáciu, a tiež je pravda, že názor na to v minulej koalícii nebol jednotný," poznamenal Rezník.
Pravdou je podľa neho aj to, že TASR vstala z mŕtvych. "Nie, že by bola v extrašpičkovej kondícii, ale už je na tom podstatne lepšie predovšetkým z hľadiska opätovnej chute do práce. Lebo nerobí sa nejako extradobre v situácii, keď viete, že na vás poľujú a musíte si dávať pozor, kto z akého rohu čo na vás vytiahne," uzavrel generálny riaditeľ TASR.
Rezník výbor informoval, že TASR skončila rok 2012 so ziskom vo výške 13.974 eur. Súhrnné náklady dosiahli podľa jeho slov za druhý polrok výšku 1.827.484 eur. Dodal, že v porovnaní s prvým polrokom stúpla výška nákladov o 9,1 %. "Celkové výnosy za hodnotené obdobie dosiahli čiastku 1.934.326 eur, čo v porovnaní s prvým polrokom predstavuje nárast o 22,3 %. Týmto agentúra ukončila druhý polrok so ziskom vo výške 106.842 eur, čím sa zmiernil nepriaznivý vývoj hospodárskeho výsledku vykázaný za prvý polrok," povedal Rezník.
Zároveň informoval, že TASR vydala v hodnotenom období 123.190 multimediálnych správ a uviedol tiež, že vlani spustila spravodajský web www.teraz.sk, ktorým sa spravodajstvo agentúry dostalo bližšie verejnosti. TASR tiež spustila mobilnú verziu stránky. Agentúra má aj web, zameraný na voľný čas a životný štýl - portál webmagazin.sk. Rezník pripomenul aj spustenie prvého študentského spravodajského web www.skolskyservis.sk a informoval, že agentúra bude digitalizovať svoje archívy, na čo získala finančné prostriedky z eurofondov.
Úprava financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) je nevyhnutná. Tvrdí to generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý mieni otvárať tému zvyšovania tzv. koncesionárskych poplatkov. "Bol by som zlý generálny riaditeľ, keby som o tom nehovoril," povedal dnes pred parlamentným mediálnym výborom. Poukázal na výpadky pre neplatenie koncesií a na nevymožiteľnosť poplatkov.
Mika zároveň výbor informoval, že sa pracuje na zmenách v RTVS, ktoré majú pomôcť verejnoprávnemu médiu vylepšiť si pozíciu na trhu. "Pozícia na trhu stále nie je taká, ako si predstavujeme," uviedol. Mika ďalej uviedol, že RTVS zvýšila vlastnú tvorbu a tiež si robí vlastný dabing.
Zlepšilo sa podľa neho aj hospodárenie, finančné výsledky RTVS za vlaňajšok sú vyrovnané. Lepší hospodársky výsledok zabezpečilo nevyčerpanie kapitálových výdavkov a prenos záväzkov do tohto roka. Celkový prebytok je 13.809.489 eur. Pokiaľ ide o koncesie, z nich RTVS vlani získala vyše 72 miliónov eur, čo je ale o približne 1,5 milióna eur menej ako v roku 2011. Mika za tým vidí dôsledky ekonomickej krízy.
Copyright © TASR 2013