16. 6. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Rumunskú verejnosť pobúrila karikatúra z najnovšieho čísla francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorá rumunskú tenisovú hviezdu Simonu Halepovú vyobrazuje ako rómsku zberačku železného šrotu.
Halepová sa 9. júna stala víťazkou ženskej dvojhry na tenisovom turnaji Roland Garros a získala tak svoj prvý grandslamový titul v kariére. V rodnom Rumunsku ju vítali ako národnú hrdinku, píše agentúra AP.
Autor karikatúry v týždenníku Charlie Hebdo ju však vyobrazil, ako s pohárovou trofejou v rukách kričí: "Železooo! Staré železo!" V Rumunsku tento obrázok vyvolal veľké pobúrenie.
Francúzska veľvyslankyňa Bukurešti Michele Ramisová v piatok bránila "slobodu slova a médií" a dodala, že ilustrácia z Charlie Hebdo vonkoncom neodzrkadľuje verejnú mienku vo Francúzsku.  
Halepová v reakcii na ilustráciu uviedla, že "nie je v stave (niečo) komentovať".
V Bruseli pôsobiaci rumunský novinár Dan Alexe si myslí, že žart cieli na "ignorantských Francúzov, ktorí si myslia, že každý Rumun je zlodej starého železa".

Nezvestného novinára Stefana Cvetkoviča, po ktorom od štvrtka pátrala srbská polícia, našli v piatok živého a zdravého v okolí mestečka Bela Crkva vo Vojvodine. Práve v tejto lokalite žurnalista zmizol v noci na štvrtok. Objavili tam už len jeho opustené vozidlo s otvorenými dverami, zapnutými svetlami a hrajúcim rádiom. Vedľa osobného auta, ktoré Cvetkovič používal, sa našli aj jeho poškodené náramkové hodinky.
Ako v Belehrade v piatok informoval najvyšší srbský predstaviteľ, prezident Aleksandar Vučič, žurnalistu vypočúvajú kriminalisti a tento výsluch si vyžiada istý čas. Z prezidentových slov však vyplynulo, že v danom prípade mohlo ísť o zinscenovaný únos. Mnohé v prípade vrátane úlohy samotného novinára v kauze objasní až ďalšie vyšetrovanie, naznačil Vučič, ktorý netajil, že od začiatku vyšetrovania kauzy mali orgány činné v trestnom konaní isté pochybnosti o verzii prezentovanej médiami.
Správu priniesli srbská televízia RTS i tlačová agentúra APA.
Cvetkovič sa venoval citlivým kauzám kriminality či korupcie, okrem iného písal o prípade vraždy významného kosovskosrbského politika Olivera Ivanoviča, ktorého zastrelili v Kosovskej Mitrovici 16. januára tohto roka.
Od roku 2013 sa novinár podľa médií sťažoval na vyhrážky. Krátko po zavraždení kosovskosrbského vodcu Ivanoviča Cvetkovič vystúpil na tlačovej konferencii, kde uviedol, že má informácie o vykonávateľoch aj objednávateľoch tohto zločinu. Predložil fotografie niekoľkých osôb, ich mená však nezverejnil. Vyhlásil, že za vraždou nestoja kosovskí Srbi ani Albánci, ale vplyvná zločinecká skupina, a atentát nemá politické ani etnické, ale výlučne kriminálne pozadie s cieľom vyvolať a udržiavať nestabilitu a atmosféru strachu, ktorá kriminálnikom vyhovuje. Zverejnil tiež informáciu, podľa ktorej objednávateľ vraždy zaplatil za Ivanovičovu likvidáciu 40.000 eur, napísal spravodajský server B92.net. Zločinecká skupina zodpovedná za vraždu je podľa neho "etnicky zmiešaná". "Ani pravoslávni, ani moslimovia, ani Srbi, ani Albánci, ani Číňania, ale zločinci," povedal.
Podľa informácií srbského ministra vnútra Nebojšu Stefanoviča sa do pátrania po nezvestnom zapojilo viac ako 300 policajtov vrátane príslušníkov útvarov osobitého určenia.


Ukrajinské úrady obvinili v piatok druhého podozrivého v prípade organizácie vraždy ruského novinára Arkadija Babčenka, ktorého zabitie s cieľom odhaliť skutočných objednávateľov trestného činu zinscenovala v máji ukrajinská tajná služba.
Kyjev koncom mája oznámil, že Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) sa podarilo zmariť atentát na kritika Kremľa Babčenka. Známeho vojnového novinára najskôr vyhlásili za zastreleného, o necelých 24 hodín však vystúpil na tlačovej konferencii SBU.
Riaditeľ SBU Vasyľ Hrycak vtedy oznámil, že Babčenkovu smrť nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť. SBU zatkla organizátora vraždy a tiež získala zoznam osôb, na ktoré sú plánované atentáty.
Organizátorom Babčenkovej vraždy, najatým podľa SBU ruskými tajnými službami, bol podľa SBU ukrajinský občan, podnikateľ v zbrojárskom sektore Borys Herman.
Druhým podozrivým z plánovania tohto trestného činu je Vjačeslav Pivovarnik. Muž sa pravdepodobne nachádza v Rusku, obvinený bol v neprítomnosti, povedal v piatok pre agentúru AP predstaviteľ SBU Bohdan Tivodar.

Americká telekomunikačná spoločnosť AT&T môže prevziať mediálny koncern Time Warner. V utorok (12.6.) o tom rozhodol vo Washingtone sudca, ktorého meno zdroj neuvádza. Portál nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)  konštatoval, že sudca anuloval žalobu ministerstva spravodlivosti, ktoré bolo proti akvizícii v hodnote 85 miliárd USD (72,46 miliardy eur).
Rozhodnutie sudcu je prehrou nielen ministerstva spravodlivosti, ale predovšetkým prezidenta Donalda Trumpa. Počas prezidentskej kampane na jeseň 2016 mnohokrát opakoval, že "zámer AT&T kúpiť Time Warner a tým aj CNN, v mojej vláde neschválime, lebo predstavuje koncentráciu moci v neveľkom počte rúk".
Očakávalo sa, že počas procesu dosiahne ministerstvo aspoň vyčlenenie televíznej stanice CNN z transakcie. O nej sa však takmer nehovorilo.
Ministerstvo argumentovalo predovšetkým tým, že akvizíciou Time Warner dôjde k oslabeniu konkurencie na americkom mediálnom trhu a k rastu cien pre zákazníkov.
Zásah ministerstva spravodlivosti proti kúpe Time Warner vyvolal v Spojených štátoch prekvapenie aj preto, lebo Trump v prezidentskej kampani vystupoval proti ktorejkoľvek časti trhu podstatne miernejšie než jeho predchodca.
Sudcovo rozhodnutie môže byť signálom aj pre iné prevzatia alebo fúzie v americkej mediálnej a telekomunikačnej oblasti. Konkrétne ide o zámer prevzatia veľkej časti 21st Century Fox magnáta Ruperta Murdocha koncernom Walt Disney.
T-Mobile US, americká dcéra Deutsche Telekomu, chce fúzovať s konkurentom Sprint. V tomto prípade však ide o priamych konkurentov. AT&T pôsobí v oblasti telekomunikačných služieb a šírenia televízneho signálu a Time Warner produkuje televízne programy. Ich činnosti nie sú totožné.

Členka Európskeho parlamentu z Malty Roberta Metsolová sa zaprisahala, že vydrží prejavy nenávisti na internete. Vyhlásila to po verdikte súdu, ktorý v piatok udelil podmienečný trest odňatia slobody na šesť mesiacov mužovi za to, že sa europoslankyni vyhrážal upálením zaživa.
Odsúdený Emmanuel Navarro (66) napísal vlani v novembri Roberte Metsolovej na Facebooku: "Si národná zradkyňa. Nezaslúžiš si, aby ťa odsúdili, ale aby si zhorela zaživa, ty hnoj."
Mužovu reakciu vyvolala Metsolovej kritika stavu zákonnosti na Malte niekoľko týždňov po tom, čo pri bombovom útoku na auto zavraždili maltskú investigatívnu novinárku Daphné Caruanovú Galiziovú.
Odkaz na Facebooku začala vyšetrovať polícia a súd v piatok uznal Navarra za vinného z podnecovania nenávisti, ako aj z urážok a vyhrážok voči Metsolovej, informovala tlačová agentúra DPA.
Metsolová, členka Európskej ľudovej strany (EPP) a jedna z najobľúbenejších europoslankýň na Malte, zareagovala na verdikt súdu odkazom na sociálnych médiách: "Mám hrubú kožu a dlhujem to mladým ženám, ktoré chcú vstúpiť do politiky - snažím sa im tento krok uľahčiť. Je to moja povinnosť. Politika má byť postavená na myšlienkach, nie na vyhrážkach."

Copyright ©TASR 2018