MEDIA NEWS
Britská verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť BBC zvažuje belgickú metropolu Brusel ako lokalitu pre svoje nové európske ústredie po brexite, čo by jej umožnilo pokračovať vo vysielaní v celej Európskej únii.
Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.
Belgický premiér Charles Michel oznámil, že o tejto možnosti už hovoril s generálnym riaditeľom BBC Tonym Hallom na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF), ktoré sa v týchto dňoch koná vo švajčiarskom Davose.
"Belgicko je často v užšom výbere spoločností, ktoré nedočkavo túžia zakotviť v Európskej únii po brexite," vyhlásil Michel. BBC sa v tomto ohľade potenciálne zaujíma aj o Holandsko a Írsko.
BBC bude pre svoje medzinárodné stanice vrátane BBC World, BBC Entertainment, BBC First a BBC Earth potrebovať licencie udelené v EÚ, ak chce, aby boli vysielané v celej Únii buď po 29. marci - v prípade odchodu Británie z EÚ bez dohody -, alebo po prechodnom období, ak by dohodu navrhovanú premiérkou Theresou Mayovou britský parlament schválil.
Mayová sa v snahe vyhnúť tomuto problému usiluje o zahrnutie audiovizuálneho priemyslu do dohody o voľnom obchode, avšak jej výzvy sú ignorované.
Vyše 500 paneurópskych staníc v súčasnosti využíva licencie vydané britským regulačným úradom Ofcom; medzinárodné spoločnosti preto míňajú v Spojenom kráľovstve ročne miliardu libier. Po brexite však tieto licencie pravdepodobne prestanú platiť, keďže Británia bude musieť opustiť európsky jednotný trh.
Pápež František varoval vo štvrtok pred dezinformáciami a "cieleným skresľovaním faktov" na internete a "manipuláciou s osobnými údajmi" na sociálnych sieťach. Informovala o tom agentúra AFP.
Internet "je zdrojom vedomostí a vzťahov, ktoré boli kedysi nemysliteľné," uviedol pápež v posolstve k Svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov. "Avšak... mnohí odborníci tiež zdôrazňujú riziká, ktoré ohrozujú hľadanie a zdieľanie autentických informácií v globálnom meradle."
Podľa Františka internet poskytuje výnimočnú možnosť prístupu k vedomostiam, ale tiež je dokázané, že sú tam ľudia vystavovaní dezinformáciám a úmyselnému prekrúcaniu faktov. Poukázal tiež na bezuzdný individualizmus niektorých skupín v digitálnom prostredí, ktorý vedie k špirálam nenávisti. "Týmto spôsobom sa z toho, čo malo byť oknom do sveta, stáva priestor na predvádzanie osobného narcizmu," uviedol pápež.
Tento rok pripadá podľa Vatikánu Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov na 2. júna.
Prvýkrát sa tento deň slávil 7. mája 1967 za pontifikátu pápeža Pavla VI., ktorý chcel upriamiť pozornosť na komunikačné médiá a ich značný vplyv na kultúrnu transformáciu.
Copyright © TASR 2019