MEDIA NEWS
Austrálsky herec Geoffrey Rush vyhral súdny spor s vydavateľstvom sydneyského denníka The Daily Telegraph a jedným z jeho novinárov Jonathonom Moranom pre správy, v ktorých ho obvinili z nevhodného správania sa ku kolegyni. Šesťdesiatsedemročný držiteľ Oscara ich zažaloval za urážku na cti vo dvoch článkoch a na plagáte z konca roku 2017. Austrálsky federálny sudca Judge Michael Wigney rozhodol v prospech herca a obvineným nariadil vyplatenie odškodného 850-tisíc austrálskych dolárov (v prepočte viac ako 538-tisíc eur). Ďalšie pojednávanie v tejto veci sa bude konať v máji, keď sudca rozhodne o dodatočnom odškodnom a súdnych trovách.
"Za každých okolností to bol bezohľadne nezodpovedný kúsok bulvárnej žurnalistiky najhoršieho druhu. Bolo náročné vyhnúť sa záveru, že to bolo vykalkulované s cieľom uškodiť," vyjadril sa počas pojednávania sudca.
Rush sa pred súdnou sieňou poďakoval svojej rodine za podporu. "V tomto prípade nie sú víťazi. Pre všetkých zúčastnených to bolo veľmi nepríjemné," skonštatoval pred novinármi.
Predmetné správy sa týkali Rushovho údajného nevhodného správania sa počas produkcie Kráľa Leara Divadelnej spoločnosti mesta Sydney v rokoch 2015 a 2016. Súdny proces v tejto súvislosti trval tri týždne a skončil sa v novembri.
Geoffrey Roy Rush je jednou z mála osobností, ktoré sa môžu pochváliť takzvanou trojitou korunou herectva, keď získal Oscara, cenu Tony aj Primetime Emmy. Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil v roku 1997 vďaka hlavnej úlohe v dráme Žiara (1996). Ďalšie tri nominácie mu vyniesli snímky Zamilovaný Shakespeare (1998), Quills - Perom markíza de Sade (2000) a Kráľova reč (2010). Svoju jedinú Primetime Emmy získal vďaka titulnej úlohe v televíznom filme Život a smrť Petra Sellersa (2004). Na konte má tiež tri britské filmové ceny BAFTA, dva Zlaté glóbusy a štyri Screen Actors Guild Awards. Hral aj v Kráľovnej Alžbete (1998), sérii Piráti Karibiku (2003, 2006, 2007, 2011, 2017) či snímkach Mníchov (2005), Najvyššia ponuka (2013) alebo Zlodejka kníh (2013).
©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson označil v stredu zadržanie zakladateľa tejto organizácie Juliana Assangea na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne za čierny deň pre žurnalistiku. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
"Toto je čierny deň pre žurnalistiku... Nesmieme dopustiť aby to pokračovalo. Treba tomu zabrániť," povedal na brífingu v Londýne Hrafnsson, ktorý zároveň vyzval Britániu, aby nevydávala do Spojených štátov novinárov za ich "publikačnú činnosť". USA totiž žiadajú o vydanie v prípade sprisahania s Chelseou Manningovou s cieľom získania tajných informácií z vládneho počítača v roku 2010. V Británii je obvinený z porušenia podmienok kaucie.
"Tomu sa hovorí sprisahanie, je to sprisahanie s cieľom spútať žurnalistiku. To sa musí skončiť. Vyzývame všetkých, aby podporili Juliana Assangea v jeho boji proti vydaniu (do USA)," dodal Hrafnsson.
Assangeova právnička Jennifer Robinsonová uviedla, že obavy, že jej klient bude zadržaný, sa naplnili. Zatknutím Assangea sa podľa nej vytvoril nebezpečný precedens, keď môžu byť novinári stíhaní za zverejňovanie pravdivých informácií.
USA obviňujú Assangea z pomoci Manningovej, bývalej analytičke americkej armády, ktorá projektu WikiLeaks poskytla utajované materiály. Mal jej pomôcť pri prelomení hesla, takže Manningová mohla následne preniknúť do počítačov ministerstva obrany (Pentagón). Zakladateľovi WikiLeaks za to hrozí až päť rokov väzenia.
Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v roku 2012, aby predišiel vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr uzavretý, avšak podľa agentúry Reuters právnici obete útoku žiadajú o jeho opätovné otvorenie.
Copyright © TASR 2019