27. 11. 2019

RTVS NEWS

RTVS NEWS

RTVS odvysielala minulý týždeň v priamom prenose jeden z najväčších hudobno-vzdelávacích projektov – Príbeh hudby 2. Program, v ktorom žiaci základných škôl a diváci pri obrazovkách Dvojky hľadali nesmrteľné hudobné diela klasickej hudby, sa stretol s veľkým úspechom.
„Naše deti ani nedýchali. Koncert bol balzamom na našu dušu.“ „Nápad vysielať live koncert je fantastický. Pre niektoré deti to bol prvý koncert, kde počuli hrať orchester alebo zbor.“ „Najlepší hudobný projekt pre školy, aký sme doteraz mali. Veľmi dobré prepojenie umenia a didaktickej stránky, zároveň deti počujú kvalitnú hudbu,“ zneli nadšené reakcie učiteľov základných škôl po piatkovom koncerte, ktorý vysielala RTVS v priamom prenose na Dvojke aj na svojom webe. Podľa organizátorov projekt sledovalo 400 zaregistrovaných škôl z celého Slovenska, takže si ho prostredníctvom online vysielania a televízneho prenosu pozrelo takmer 60 000 žiakov a študentov. Je to prvý online koncert, ktorý sa prostredníctvom interaktívnych tabúľ dostal priamo do jednotlivých tried.
Príbeh hudby je cyklus koncertov, ktoré pútavou formou zoznamujú mladých divákov so svetom klasickej hudby prostredníctvom vynikajúcich umelcov. Druhý z cyklu koncertov o Príbehu hudby, ktorý odvysielala RTVS v piatok, niesol podtitul O nesmrteľnosti. Počas koncertu hudobníci spolu s návštevníkmi a divákmi RTVS hľadali odpovede na otázky, prečo sa niektoré hudobné diela stali nesmrteľné a iné nie. Zazneli ukážky z diel W. A. Mozarta, L. van Beethovena, S. Rachmaninova, F. Chopina, ale aj premiéra častí diel slovenskej skladateľky Sylvie Bodorovej. Na koncerte sa predstavil Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, Rómsky folklórny súbor Romano Jilo, klavirista Maroš Klátik a Gabriel Rovňák ml., dirigent, autor a moderátor projektu.
„Uvedomujeme si, že mladým ľuďom musíme priniesť hudobné umelecké diela v najvyššej možnej interpretačnej kvalite a predstaviť ich formou, ktorá je im blízka – iba tak vedia divákov naplno zasiahnuť a získať ich pre svet klasickej hudby,“ uviedol autor projektu Gabriel Rovňák ml.