31. 3. 2021

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS
Talianska polícia vypátrala v Dominikánskej republike hľadaného člena kalábrijskej zločineckej organizácie 'Ndrangheta, ktorý roky unikal spravodlivosti. Identifikovala ho vďaka videám o varení, ktoré spolu so svojou manželkou zverejňoval na serveri YouTube. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
Na muža vydali v roku 2014 zatykač pre obchodovanie s drogami. On však utiekol do Dominikánskej republiky, kde bol známy len pod menom Marc.
V každodennom živote si dával dobrý pozor a talianski vyšetrovatelia mu roky nemohli prísť na stopu. Chybu spravil, až keď si s manželkou založil na platforme YouTube účet, kde spolu pridávali videá o varení talianskych jedál.
Mužova tvár sa na žiadnom z týchto videozáznamov neobjavila, polícia ho však napriek tomu identifikovala na základe tetovania. "(Ich) láska k talianskej kuchyni umožnila vysledovať stopy, ktoré po sebe zanechali na internete a sociálnych sieťach," uviedla polícia.
Muža napokon zadržali minulú stredu v Dominikánskej republike v rámci operácie, ktorú koordinovala medzinárodná policajná organizácia Interpol. V pondelok ho letecky previezli do Milána.


Malta: Businessman Yorgen Fenech charged over journalist murder | News | DW  | 30.11.2019

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu zamietol v utorok sťažnosť podnikateľa Yorgena Fenecha, obvineného v prípade vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Informovala o tom agentúra DPA.
Multimilionár Fenech, ktorý je v prípade vraždy obvinený zo spolupáchateľstva, podal sťažnosť týkajúcu sa svojej väzby a dĺžky súdneho pojednávania. Súd tieto sťažnosti označil za "neopodstatnené".
ESĽP však uviedol, že pre nedostatok informácií odročil pojednávanie vo veci sťažností týkajúcich sa podmienok, v akých je Fenech väznený, a nedostatočnej pomoci v súvislosti s jeho zdravotným stavom. Súd dodal, že na tento problém následne upozornil maltskú vládu, píše sa v jeho vyhlásení.
Protikorupčná novinárka a blogerka Caruanová-Galiziová prišla o život 16. októbra 2017 pri výbuchu bomby nastraženej vo svojom automobile.
Polícia v decembri 2017 zatkla bratov Alfreda a Georgea Degiorgiovcov spolu s Vinceom Muscatom a úrady ich následne obvinili zo zaobstarania, nastraženia a odpálenia bomby. Muscata výmenou za jeho priznanie namiesto doživotného trestu odsúdili vo februári 2021 na 15 rokov väzenia.
Maltského podnikateľa, ktorý mal kontakty v najvyšších politických kruhoch, policajti zatkli v novembri 2019 za základe obvinení, že práve on si vraždu novinárky objednal. Fenech však tieto podozrenia dlhodobo odmieta. Na výsluchoch tvrdil, že novinárkinu smrť si želal Keith Schembri, šéf kancelárie maltského expremiéra Josepha Muscata.


Share Your Thoughts | The Office of Donald J. Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump spustil novú webovú stránku, ktorá mu má pomôcť zostať v kontakte s podporovateľmi. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.
Trumpov úrad oznámil spustenie webu 45office.com vo vyhlásení v pondelok večer, uviedol americký spravodajský portál The Hill.
Trumpov web umožňuje ľuďom posielať komentáre, žiadosť o účasť na udalosti alebo žiadosť o zaslanie pozdravu.
Web tiež obsahuje krátky súhrn o tom, ako Trump a bývalá prvá dáma Melania Trumpová trávili čas v Bielom dome.
Trumpov web vznikol v období, keď má exprezident ešte stále zablokované účty na veľkých sociálnych sieťach, napríklad na Twitteri a Facebooku, ktoré k tomuto kroku pristúpili po útoku na sídlo amerického Kongresu (Kapitol) vo Washingtone zo 6. januára.
Počas útoku dav Trumpových podporovateľov vtrhol do budovy Kongresu, keď tam práve obe komory definitívne potvrdzovali volebné víťazstvo Trumpovho súpera v novembrových prezidentských voľbách Joea Bidena. Rozvášnení ľudia rozbíjali okná, preliezali cez múry a donútili políciu evakuovať zákonodarcov. Toto obliehanie Kongresu sa skončilo smrťou piatich ľudí vrátane policajta.
Mnoho kritikov pripísalo aspoň čiastočnú zodpovednosť za vzburu Trumpovej rétorike o prezidentských voľbách.
Opakovane šíril nepravdivé tvrdenia, že voľby mu ukradli, a na zhromaždení krátko pred útokom svojim priaznivcom povedal, aby pochodovali na Kapitol. Vyhlásil, že "musia ukázať svoju silu".
Dolná komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov, spustila o týždeň neskôr ústavnú žalobu (impeachment) voči Trumpovi pre obvinenia, že podnecoval k vzbure. Stal sa tak jediným prezidentom USA, ktorého obžalovali viac než raz. Neskôr vo februári ho Senát, ktorý v takomto prípade funguje ako súd, zbavil obvinení, že prispel k útoku na Kongres.


Copyright © TASR 2021