28. 7. 2021

Zomrel Joey Jordison

 Zomrel Joey Jordison


Joey Jordison death: Slipknot drummer and founding member dies aged 46 |  The Independent


Vo veku 46 rokov zomrel Joey Jordison, bývalý bubeník a zakladajúci člen americkej heavymetalovej skupiny Slipknot. Podľa vyjadrenia jeho rodinných príslušníkov hudobník skonal v pondelok počas spánku, príčinu smrti však neuviedli.
Správu priniesla v stredu tlačová agentúra AFP, ktorá uviedla, že išlo o jedného z najvplyvnejších metalových bubeníkov svojej generácie.
Rodák z amerického štátu Iowa bol jedným z troch pôvodných členov skupiny Slipknot, ktorá vznikla v roku 1995. Jordison prispel k celosvetovej sláve tejto formácie na prelome tisícročí, keď sa rockové a metalové zoskupenia delili z popovými hviezdami o najvyššie priečky rebríčkov.
Skupina Slipknot, známa hororovými tvárovými maskami svojich členov, vstúpila na hudobnú scénu hlasnejšou, pochmúrnejšou a agresívnejšou verziou metalu, ktorá zaznamenala komerčný úspech a mala výrazný vplyv na neskoršie generácie hudobníkov, píše AFP.
Formácia debutovala eponymným albumom v roku 1999. Na svojej tretej platni s názvom Vol. 3: (The Subliminal Verses) z roku 2004 spolupracovala s legendárnym hudobným producentom Rickom Rubinom a o dva roky nato získala svoju prvú cenu Grammy.
Jordisona v roku 2010 zvolili čitatelia časopisu Rhythm za najlepšieho bubeníka za uplynulých 25 rokov.
Jordison odišiel zo Slipknotu v roku 2013. Neskôr vyhlásil, že mu diagnostikovali ojedinelé neurologické ochorenie, ktoré ovplyvňovalo jeho schopnosť hrať na bicích nástrojoch. Neskôr sa jeho zdravotný stav vďaka intenzívnemu fyzickému tréningu zlepšil, uviedol hudobník v nedávnych rozhovoroch.
Medzi jeho ďalšie projekty patrili Murderdolls, Scar the Martyr, Vimic a Sinsaenum. Jordison hosťoval ako bubeník aj na koncertoch skupín ako Metallica či Korn.

 

Zdroj: TASR