19. 7. 2021

Zomrel Juraj Kubánka

Zomrel Juraj Kubánka

Zomrel spoluzakladateľ SĽUK-u Juraj Kubánka 

V pondelok nadránom zomrel vo veku 92 rokov spoluzakladateľ a dlhoročný umelecký vedúci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka. Správu o úmrtí pre TASR potvrdil riaditeľ umeleckej prevádzky SĽUK-u Maroš Červenák.
Informácie o termíne a mieste poslednej rozlúčky budú spresnené.
"Juraj Kubánka sa rozhodujúcou mierou zaslúžil o vývoj a postavenie umeleckého súboru SĽUK-u v slovenskej kultúre," pripomínajú zástupcovia umeleckej inštitúcie na sociálnej sieti. " Jeho tance, ako Dupak, Kuruci, Podpolianska mlad, Biela plt na Vahu, Malovani zbojnici, Tatranska zima i Tatranski orli, či tanecne divadlo Hrachová baba a Jurosik možno považovať nielen za míľniky SĽUK-u, ale aj za diela charakterizujúce prepojenie slovenskej kultúry na tradície," dodali, deklarujúc, že Kubánka ostáva pre SĽUK a pre všetky jeho generácie navždy dominantnou osobnosťou.
Jeden z priekopníkov choreografie ľudového tanca sa narodil 31. októbra 1928 v obci Turie v okrese Žilina. V rokoch 1947 – 1949 študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1957 absolvoval štúdium choreografie tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1949 pôsobil v SĽUK-u ako choreograf, tanečník a režisér.
Kubánka získal za svoju celoživotnú činnosť štátne vyznamenania, v roku 1966 mu udelili aj titul zaslúžilý umelec.

 

Zdroj: TASR