22. 3. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Poslanci Štátnej dumy v Rusku schválili zákon o kontrole internetu
Poslanci ruskej Štátnej dumy schválili v utorok návrh zákona, podľa ktorého za zverejnenie "falošných informácií" o pôsobení Ruska v zahraničí hrozia väzenské tresty vo výške do 15 rokov. TASR prevzala správu od agentúry AFP.
Návrh zákona prijatý po treťom čítaní stanovuje podmienky väzenia a pokuty pre ľudí, ktorí "vedome zverejňujú nepravdivé informácie" o akciách ruských vládnych agentúr v zahraničí.
Prijatie legislatívy prichádza v čase, keď sa ruská vojenská invázia na Ukrajine blíži k jednému mesiacu od svojho začiatku, pripomína AFP.
V prípade, že by takéto nepravdivé informácie "spôsobili závažné dôsledky", hrozí väzenie do výšky 15 rokov, vyplýva z vyhlásenia zverejneného dolnou komorou ruského parlamentu.
Legislatívny návrh ešte potrebuje schválenie hornou komorou, Radou federácie, a podpis ruského prezidenta Vladimira Putina predtým, než sa stane zákonom, píše AFP.
Nová legislatíva rozširuje zákon schválený začiatkom marca, ktorý umožňuje trest vo výške až 15 rokov väzenia za zverejnenie nepravdivých informácií o ruskej armáde
.

.

 

Copyright © TASR 2022


Vlna znepokojenia a obavy zasiahli aj Gorbačova s Muratovom: Tento krok  Ruska rázne odsudzujú | Nový Čas 
Ruský novinár Dmitrij Muratov chce v aukcii predať medailu, ktorú dostal v rámci Nobelovej ceny za mier v roku 2021, aby tak získal peniaze pre ukrajinských utečencov. Muratov v nezávislom denníku Novaja Gazeta, ktorý vydáva, v utorok vyzval ľudí, aby „sa podelili s utečencami, zranenými a deťmi, ktoré potrebujú naliehavú liečbu, o to, čo je pre vás cenné a má hodnotu pre iných“. Muratov požiadal aukčné siene o možnosť organizovania predaja jeho medaily.
Vlani Muratov oznámil, že svoj podiel peňazí, ktoré dostal v rámci Nobelovej ceny, odovzdá napríklad nezávislým médiám, moskovskému hospicu a na starostlivosť o deti, ktoré majú problémy s chrbticou. Konštatoval pritom, že si z nich nič neponechá pre seba


Prokremelský deník zveřejnil čísla padlých ruských vojáků. Po chvilce z  webu zmizela - Novinky.cz
Ruské noviny Komsomolskaja Pravda tvrdia, že ich webstránka bola terčom hackerského útoku, po tom, čo zverejnila vysoké počty vojenských obetí počas invázie na Ukrajinu. Text na jej webstránke sa odvolával na brífing ministerstva obrany a pôvodne informoval o 9 861 mŕtvych ruských vojakoch a 16 153 zranených. Neskôr text odstránili a noviny vydali vyhlásenie s tvrdením, že „rozhranie správcu webu bolo napadnuté a do publikácie bola pridaný výmysel“. Žiadne ďalšie ruské médiá dané počty nezverejnili, informuje spravodajský portál BBC.
Počty ruských obetí sú sporné. Podľa posledných oficiálnych údajov ruskej vlády zomrelo na Ukrajine 498 vojakov. Vyšetrovanie ruskej redakcie BBC však identifikovalo 557 vojakov, ktorí zomreli počas konfliktu. Tento počet pritom nezahŕňa správy, kde sa obete vojny nedali identifikovať. Ukrajinská vláda hovorí o viac ako 15-tisíc mŕtvych ruských vojakoch, zatiaľ čo americké tajné služby minulý týždeň informovali o „konzervatívnom odhade“ viac ako 7 000 mŕtvych.
Napriek tvrdeniu o hackerskom útoku, editor z nezávislého spravodajského webu v ruštine Meduza, ktorý sídli v Lotyšsku, Kevin Rothrock naznačil, že zverejnenie údajov mohlo byť legitímnou chybou, ale aj činom „ďalšej Ovsjannikovovej“. Odkazoval tak na redaktorku ruskej štátnej televízie Marinu Ovsjannikovovú, ktorá pred týždňom narušila hlavné večerné spravodajstvo, keď vošla do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom.

  

©2022, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.