22. 3. 2022

NS SR vylúčil P. Záleskú z rozhodovania v kauze Kuciak

 NS SR vylúčil P. Záleskú 

Ak vražda Kuciaka súvisí s jeho prácou, je Čižnár pripravený na Slovensku  'rozpútať peklo' - Domáce - Správy - Pravda

z rozhodovania v kauze KuciakNajvyšší súd (NS) SR vylúčil sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamelu Záleskú z rozhodovania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov. TASR to potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Najvyšší súd priblížil, že "je dôvodný záver o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej z prejednávania a rozhodovania v posudzovanej veci, keď je zjavné, že by mohli vzniknúť objektívne pochybnosti o jej nestrannosti, a to s poukazom na jej predchádzajúce rozhodnutie v súvisiacej veci."
Nesúhlas s účasťou Záleskej v senáte vyjadril obhajca obžalovaného podnikateľa Mariana K. Marek Para. Namietal, že predsedala senátu, ktorý v decembri 2019 v rovnakej kauze schválil dohodu o vine a treste Zoltána Andruskóa. Senát ŠTS pôvodne námietke nevyhovel. Obhajoba podala proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť na NS SR.
Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa na ŠTS opätovne začal pojednávať vo februári 2022. Súd zároveň rozhodol o spojení veci s prípadom plánovanej vraždy prokurátorov.

Zdroj:TASR