25. 3. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Roskomnadzor presented a list of foreign IT companies that need to open  offices in Russia - Aroged 
Ruská federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) obmedzila prístup k internetovej spravodajskej službe Google News, ktorú obviňuje, že poskytuje prístup k "nepravdivým" informáciám o ruskej vojenskej ofenzíve na Ukrajine. Podľa agentúry AFP o tom v stredu informovali ruské tlačové agentúry.
K tomuto rozhodnutiu došlo na požiadavku ruskej generálnej prokuratúry, vyplýva z vyhlásenia Roskomnadzoru, ktoré citovali tlačové agentúry.
Služba Google News podľa Roskomnadzoru "poskytovala prístup k početným publikáciám a materiálom, ktoré obsahovali nepravdivé informácie... o smerovaní špeciálnej vojenskej operácie na ukrajinskom území".
Spoločnosť Google "potvrdila, že niekoľko ľudí v Rusku má ťažkosti s prístupom do aplikácie Google News a na príslušnú webovú stránku – a nie je to v dôsledku technických problémov na našej strane", uviedol podľa AFP jeden z hovorcov spoločnosti.
Od začiatku ruskej vojenskej intervencie na susednú Ukrajinu ruská vláda výrazne sprísnila kontrolu nad informáciami na internete, považovanom za jeden z posledných zdrojov slobodného prejavu v Rusku, konštatuje AFP.
Mnohým ruským a zahraničným médiám vrátane britskej stanice BBC obmedzili on-line služby a americké sociálne siete Facebook a Instagram boli moskovským súdom vyhlásené za "extrémistické". Obmedzený bol aj prístup na sociálnu sieť Twitter.
Roskomnadzor minulý týždeň obvinil z "teroristických" aktivít aj amerického giganta Google a jeho videoslužbu YouTube, čo je podľa AFP prvým krokom k možnému zablokovaniu.

Ruský útok v Kyjeve neprežila novinárka, ktorá dokumentovala škody po  bombardovaní - Webnoviny.sk 
Pri ostreľovaní Kyjeva prišla v stredu o život ruská novinárka Oxana Baulinová. Dostala sa pod paľbu, keď nakrúcala ničenie nákupného centra v kyjevskej štvrti Podiľskyj. Spolu s ňou zahynul jeden civilista, dvaja utrpeli zranenia. TASR správu prevzala od britského denníka The Guardian.
Baulinová pracovala pre nezávislý spravodajský server Insider. Na Ukrajine pôsobila ako korešpondentka, uverejňovala reportáže z Kyjeva a Ľvova a zameriavala sa na korupciu ruskej vlády.
Novinársku kariéru začínala v ruských časopisoch o životnom štýle, neskôr sa angažovala v Nadácii Alexeja Navaľného pre boj proti korupcii, v súvislosti s ktorou bola v Rusku krátko väznená. Po tom, čo ruská vláda označila nadáciu za extrémistickú organizáciu, musela krajinu opustiť. Zamestnala sa v Insideri, kde sa zameriavala na investigatívu, overovanie faktov a politické analýzy.
Podľa Guardianu narastajú obavy o novinárov, ktorí dokumentujú ruskú inváziu na Ukrajine. Viacerí prišli o život. Fotoreportér Max Levin je nezvestný od 13. marca, dvaja ďalší ukrajinskí novinári boli unesení a vzápätí prepustení. Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyhlásila, že útoky na novinárov sú vojnovým zločinom a že od začiatku invázie boli unesení ďalší traja reportéri.

Copyright © TASR 2022

 


EEASEurópska služba pre vonkajšiu činnosť pripravila ďalšie dva články na rozpoznávanie kremeľskej propagandy, v rámci svojej platformy EU vs. Disinfo. Oba texty sú dostupné v slovenčine a môžu byť voľne zdieľané.

· Príručka na dešifrovanie prokremeľských dezinformácií súvisiacich s Putinovou vojnou: Kremeľ a jeho médiá a trollovia celé roky používajú lacné dezinformačné triky a rétoriku. Počas Putinovej vojny sa ich aktivity rozbehli naplno. Jednotlivé druhy dezinformačného správania možno charakterizovať ako "SWAMPED model", ktorého cieľom je zaplaviť sociálne siete prokremeľskou propagandou a rozosievať medzi ľuďmi v EÚ nedôveru.

Celý text v slovenčine

· Dezinformačné zbrane Kremľa: sedem vecí, ktoré treba vedieť o RT a Sputniku: V dôsledku sankcií, ktoré EÚ prijala voči RT (Russia Today) a Sputniku, boli dočasne pozastavené ich vysielacie práva. Pôsobenie RT a Sputniku môže vytvárať dojem, že ide o medzinárodné médiá, nie je to však tak. Celá ich činnosť sleduje jediný cieľ: presadzovať politiky Kremľa v zahraničí a podporovať ich prostredníctvom dezinformácií a manipulovania s informáciami. Cieľom RT, Sputniku a ich účtoch na sociálnych médiách je prehĺbiť fragmentáciu a polarizáciu, oslabovať demokracie, zahmlievať fakty o kremeľskom porušovaní medzinárodného práva a získavať podporu pre Putinovu vojnu.

Celý text v slovenčine