MEDIA NEWS
Filmový festival v Cannes otvorí francúzska dobová dráma, v ktorej americký herec Johnny Depp stvárni kráľa Ľudovíta XV. V stredu to oznámili organizátori festivalu, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Film Jeanne du Barry režírovala francúzska režisérka Maïwenn. Zároveň si zahrala aj hlavnú úlohu známej kurtizány z 18. storočia, ktorá si dokázala získať náklonnosť francúzskeho kráľa.
Film sa bude premietať v prvú noc festivalu v Cannes na francúzskom Azúrovom pobreží, teda 16. mája. V rovnaký deň ho začnú premietať aj francúzske kiná, tak ako je zvykom pri filmoch, ktoré festival otvárajú.
Ide o prvú významnú úlohu Johnnyho Deppa od súdu za ohováranie proti bývalej manželke Amber Heardovej, ktorá ho obvinila z domáceho násilia.
Na tohtoročnom festivale v Cannes, ktorý sa uskutoční 16. - 18. mája, sa predstaví aj viacero očakávaných hollywoodskych filmov. Svetovú premiéru tam bude mať napríklad Indiana Jones a nástroj osudu či najnovší film amerického režiséra Martina Scorseseho Killers of the Flower Moon s Leonardom DiCapriom a Robertom De Nirom. Scenár filmu vznikol podľa románu, ktorý bol do češtiny preložený pod názvom Krvavé prachy.
Úplný zoznam filmov premietaných na festivale bude zverejnený 13. apríla.
Amerického novinára Evana Gershkovicha zadržaného v Rusku oficiálne obvinili zo špionáže, čo spravodajca denníka Wall Street Journal (WSJ) dôrazne poprel. S odvolaním sa na piatkové správy ruských médií o tom informovali agentúry AFP a AP, od ktorých TASR správu prevzala.
Vyšetrovatelia Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) vzniesli voči Gershkovichovi obvinenia zo špionážnej činnosti v záujme Spojených štátov, uviedli podľa ruských tlačových agentúr zdroje z bezpečnostných zložiek.
Gershkovich to podľa nich kategoricky odmietol s tým, že v Rusku sa venuje novinárskej činnosti. Zdroje bližšie podrobnosti neposkytli, keďže prípad je klasifikovaný ako utajený.
Zadržanie Gershkovicha vyvolalo protestné reakcie mediálnych organizácií, ľudskoprávnych skupín i vládnych predstaviteľov vo Washingtone, napísala AFP, podľa ktorej ide o ďalšie vystupňovanie zákroku Moskvy voči médiám.
K zatknutiu došlo tiež v čase, keď sú vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom vážne narušené vzhľadom na inváziu Ruska na Ukrajine. Washington okrem toho dlho obviňuje Moskvu, že svojvoľne zatýka občanov USA, aby dosiahla prepustenie zadržaných Rusov.
Americký prezident Joe Biden vyzval na prepustenie Gershkovicha. Biely dom označil obvinenia voči nemu za absurdné. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok uviedlo, že je "zbytočné" vyvíjať v tejto veci na Moskvu tlak.
Ruské orgány zadržali Gershkovicha (31) v Jekaterinburgu 29. marca. Je prvým americkým novinárom od studenej vojny, ktorého zatkli za údajnú špionáž, približuje AP.
Copyright © TASR 2023
Plány na televízny seriál o Harrym Potterovi, o ktorého príprave sa dlho šíria zvesti, začali nadobúdať jasnejšie obrysy po tom, čo autorka ságy o kúzelníckom učni J. K. Rowlingová súhlasila, že sa na projekte bude podieľať ako producentka. Informoval o tom denník The Times, podľa ktorého seriál už dva roky plánujú streamovacia služba HBO Max a jej materská spoločnosť Warner Bros. Discovery, ktorá produkovala úspešnú filmovú sériu podľa kníh Rowlingovej. Je pravdepodobné, že každá séria sa bude venovať jednej zo siedmich kníh o Harrym Potterovi, napísal denník. Štúdio Warner Bros. Discovery udržuje úzke vzťahy s Rowlingovou, s ktorou predtým podpísalo zmluvy na filmy o Harrym Potterovi, spin-off sérii Fantastické zvieratá a tiež na zábavný park vo svojich filmových štúdiách pri Londýne. Šéf štúdií David Zaslav dlhodobo podporuje Rowlingovú, ktorá v posledných troch rokoch čelila kritike za svoje názory na transgenderové osoby. Napríklad Daniel Radcliffe a Emma Watsonová, ktorí vo filmovej sérii stvárnili Harryho Pottera a Hermionu Grangerovú, sa proti výrokom Rowlingovej ohradili. Rowlingová sa kvôli kritike nezúčastnila minuloročného televízneho špeciálu k 20. výročiu Harryho Pottera. Okrem Radcliffa a Watsonovej sa v ňom objavil okrem iného herec Rupert Grint, ktorý stvárnil Rona Weasleyho, Ralph Fiennes, ktorý hral černokňažníka lorda Voldemorta, či herečka Helena Bonham Carterová, predstaviteľka smrťožrútky Bellatrix Lestrangeovej. Zaslav vlani uviedol, že by s Rowlingovou rád znova spolupracoval, a dodal, že sa štúdio "hodlá skutočne zamerať na franšízy". Teraz hľadá scenáristu, ktorý by adaptoval romány pre televízne obrazovky po tom, čo Rowlingová súhlasila, že sa bude podieľať na produkcii série. Romány a filmy o Harrym Potterovi sú pravdepodobne najvýraznejším kultúrnym úspechom 21. storočia, poznamenal The Times. Od vydania prvej knihy v roku 1997 sa po celom svete predalo približne 600 miliónov výtlačkov. Hodnota celej franšízy, zahrňujúca knihy, filmy, počítačové hry a divadelné predstavenia, ktoré sa hrá na troch kontinentoch, sa odhaduje na 25 miliárd dolárov. Podľa denníka má 57-ročné Rowlingové imanie vo výške asi 850 miliónov libier. V posledných rokoch sa zamerala na knihy pre dospelých, a to sériu o detektívovi Cormoranovi Strikeovi napísanú pod pseudonymom Robert Galbraith. Spoločnosť HBO Max sa v streamovaní stala najväčším konkurentom Netflixu, a to vďaka seriálom, ako je Boj o moc či Hra o tróny, a jej prequelu Rod Draka. Ponúka aj filmy spoločnosti Warner Bros. Discovery, vrátane Pána prsteňov a snímky DC Comics, ako sú Batman a Joker. Očakáva sa, že každý diel série o Harrym Potterovi bude stáť desiatky miliónov libier. Seriál Koruna na Netflixe stojí približne desať miliónov libier za epizódu a posledná séria Stranger Things na Netflixe stála podľa odhadov 25 miliónov libier za diel.
Copyright © ČTK 2023