9. 5. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký mediálny a zábavný koncern Walt Disney Co. za svoj účtovný druhý štvrťrok, ktorý sa skončil 30. marca, vykázal stratu 20 miliónov dolárov čiže jeden cent na akciu. V rovnakom období pred rokom pritom dosiahol zisk 1,27 miliardy dolárov čiže 69 centov na akciu.
Upravený zisk spoločnosti, ktorý nezahŕňa jednorazové položky, však bola za január až marec v sume 1,21 dolára na akciu. Pohodlne tak prekonal prognózu analytikov oslovených v prieskume Zacks Investment Research, ktorí odhadovali, že bude na úrovni 1,12 dolára na akciu.
Podnikanie firmy Disney v oblasti streamovacích služieb však za jej prvý kvartál vykázalo zisk. Streamingové služby Disney+ a Hulu vykázali prevádzkový zisk vo výške 47 miliónov dolárov, pričom v rovnakom štvrťroku pred rokom skončili v strate 587 miliónov dolárov.Populárna videoplatforma TikTok a jej čínska materská spoločnosť podali v utorok žalobu proti novému americkému zákonu, ktorý by zakázal túto aplikáciu na zdieľanie videí v Spojených štátoch, pokiaľ nebude predaná schválenému kupujúcemu. Číňania tvrdia, že nedávno prijatý zákon o národnej bezpečnosti, ktorý zahŕňa ustanovenie vynucujúce predaj TikToku, nespravodlivo vyčleňuje platformu z trhu a je to bezprecedentný útok na slobodu prejavu.
Spoločnosť ByteDance vo svojej žalobe tvrdí, že nový zákon nejasne vykresľuje jeho vlastníctvo TikToku ako hrozbu pre národnú bezpečnosť s cieľom obísť prvý dodatok, a to napriek žiadnym dôkazom, že spoločnosť predstavuje hrozbu. Tiež hovorí, že zákon je tak „očividne protiústavný“, že jeho sponzori ho namiesto toho vykresľujú ako spôsob regulácie vlastníctva TikToku.
Zákon, ktorý prezident Joe Biden podpísal ako súčasť väčšieho balíka zahraničnej pomoci, je prvým prípadom, keď si USA vybrali spoločnosť sociálnych médií pre potenciálny zákaz, čo je podľa zástancov slobody prejavu to, čo by sa skôr dalo očakávať od represívnych režimov, ako napríklad v Iráne a Číne.
TikTok, ktorý má v Spojených štátoch viac ako 150 miliónov používateľov, je stopercentnou dcérskou spoločnosťou čínskej technologickej firmy ByteDance Ltd. Zákonodarcovia tvrdia, že ByteDance je zaviazaný čínskej vláde, ktorá môže kedykoľvek požadovať prístup k údajom spotrebiteľov platformy v USA.
TikTok dlho popiera, že by mohol byť použitý ako nástroj čínskej vlády. Spoločnosť uviedla, že nikdy nezdieľala údaje o používateľoch v USA s čínskymi úradmi a neurobí tak, ak o to bude požiadaná. K dnešnému dňu vláda USA tiež neposkytla žiadne dôkazy o tom, že platforma zdieľala takéto informácie s čínskymi úradmi.

Copyright  © SITA 2024

  Riaditeľ izraelskej tajnej služby Šin Bet Ronen Bar minulý týždeň navštívil švédske mesto Malmö, aby preveril bezpečnostné opatrenia týkajúce sa izraelskej delegácie, ktorá do Švédska pricestovala na piesňovú súťaž Eurovízie. Informoval o tom izraelský server Ynet. Izraelskí bezpečnostní činitelia sa obávajú, že by sa speváčka Eden Golanová a členovia jej sprievodu mohli stať terčom provokácií.
Prvé semifinále súťaže sa konalo včera. Golanová vystúpi v druhom semifinále vo štvrtok, rovnako ako česká zástupkyňa Aiko. V sobotu 11. mája sa potom pri finále rozhodne o výhercovi tohto ročníka.
Súťaž v tomto roku sprevádzajú protesty proti účasti Izraela vzhľadom na ničivú vojnu, ktorú vedie izraelská armáda v Pásme Gazy v reakcii na teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na juh Izraela z minuloročného 7. októbra. Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet už predtým Golanovej odporučila, aby so svojim tímom mimo súťaže a oficiálnej akcie neopúšťala hotelovú izbu.
V etnicky rôznorodom Malmö, kde žije aj početná palestínska komunita, sú počas konania Eurovízie plánované propalestínske i proizraelské demonštrácie.V súvislosti s organizovaním súťaže boli v meste prijaté prísne bezpečnostné opatrenia. Kvôli demonštráciám a obavám z násilností boli do Malmö povolaní policajti z celého Švédska, ktoré posilnili aj bezpečnostné zložky zo susedného Dánska a Nórska. Pri vstupe do arény, kde sa bude súťaž konať, čakajú návštevníkov podobné kontroly ako na letisku. Počíta sa aj s využitím dronov.

Copyright  © ČTK 2024