SLOVAK FREE MEDIA
Podstata tlačového zákona a jeho hlavná myšlienka sa podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara meniť nebudú. Uviedol to v dnešnej relácii TA3 V politike.
Okrem najviac diskutovaného práva na odpoveď upozornil aj na právo na ochranu zdroja. "Predstavte si, že by sa novinár dozvedel, že sa niekde pripravuje vražda a nepovedal by to nikomu, lebo by chránil zdroj," zauvažoval. Pokiaľ ide o právo na odpoveď, to sa podľa Mečiara týka skutkových faktov. "Tlačový zákon sa prijíma s dobrým úmyslom," zdôraznil.
V tejto súvislosti poslanec Národnej rady SR Boris Zala (Smer-SD) označil právo na odpoveď za húževnatý zápas a povedal, že sa bude týkať skutkových tvrdení, teda nevznikne množstvo interpretačných sporov.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic súhlasil s tým, aby sa robila oprava nepravdivej informácie, ale pokiaľ noviny napíšu pravdu, nemali by podľa neho dávať odpoveď. "Som ochotný sa staviť, že právo na odpoveď budú využívať dve skupiny ľudí - politici a osoby stíhané a podozrivé z trestných činov," dodal Lipšic.
Podobne ako premiér Robert Fico (Smer-SD) aj Mečiar odsúdil vydieranie zo strany opozície, ktorá podmienila podporu Lisabonskej zmluvy zmenami v tlačovom zákone. Podľa jeho slov sa nemôže usporiadanie Európy, ako celku a teda podpísanie Lisabonskej zmluvy považovať za vedľajší produkt popri zákone o tlači. "Ak opozícia povie, že kvôli tlačovému zákonu nepodporí Lisabonskú zmluvu, znamená to, že sú nejaké sily, ktoré chcú, aby toto usporiadanie nebolo," skonštatoval a zároveň upozornil, že k obsahu Lisabonskej zmluvy nie sú s výnimkou KDH žiadne pripomienky.
Copyright © TASR 2008