SLOVAK FREE MEDIA
Nedávne obavy o slobodu tlače v Slovinsku a na Slovensku sú znamením, že tieto krajiny ešte nedosiahli "európsky ideál slobody pre všetkých". Vo svojej správe to uviedol Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) so sídlom vo Viedni. "Nikto netvrdí, že Slovinsko a Slovensko nie sú vysoko rozvinuté demokracie. Ale zdá sa, že ani jedna z týchto krajín nedospela ku konsenzu o úlohe médií v demokracii a predovšetkým o vzťahu medzi médiami a politikou," uvádza.
-->
Inštitút sa v správe venuje aj slovenskému návrhu nového tlačového zákona. "Slovenská vláda môže donekonečna opakovať, že ak bude schválený tento zákon, nebude použitý na ovplyvňovanie slovenských médií. Ale aj keby toto nové právo na odpoveď nebolo nikdy požadované od jedného jediného politika, zostanú obavy zo samocenzúry v slovenskej tlači," varuje IPI.
Za základný problém v Slovinsku inštitút považuje nedostatočnú dôveryhodnosť médií, ktorých nezávislosť býva spochybňovaná. Podľa IPI je výsledkom tohto stavu polarizácia názorov a prerušenie dialógu. Slovinská vláda popiera, že by na médiá akokoľvek vplývala, ako však upozorňuje IPI, v krajine môžu existovať štruktúry, ktoré takéto ovplyvňovanie umožňujú. Organizácia pritom poukazuje na to, že slovinská vláda nevypočula výzvy na začatie dialógu a zbavenie sa nástrojov ovplyvňovania.
Počas nedávnej návštevy zástupcov IPI, ktorí preverovali slobodu tlače v Slovinsku, mnoho partnerov uviedlo, že v minulosti zaznamenali vonkajšie zásahy. Keďže sa vtedajšie štruktúry a postupy nezmenili, môže podľa IPI k takýmto zásahom dochádzať aj v súčasnosti a budúcnosti. Medzinárodná organizácia tiež upozorňuje, že slušné správanie sa k médiám je povinnosťou vlády. Médiá zasa musia urobiť dobrovoľné opatrenia na prevzatie zodpovednosti so všetkými dôsledkami.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.